Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: hakaik Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3308

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: hakaik
    Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2016 Saat 09:09
20161202_090059_HAKAIK.rar

Bilimde analoji.. edebiyatta metafor kaçilmaz.. hayatta herkes başkasını kendisine benzetmeye ZORLA çalışır.. oysa zorla ne guzellik olur ne iyilik yapılır. Bundan da zulum ve ısraf çıkar.. diye düşünüyorum.

Evet, bilinenlerde bilinmeyenlere giden insanın teşbih (metafor) ve temsilden (analojiden) başka çaresi de yoktur.. tümevarım.. tümden gelim.. genelleme.. bir tür benzetmedir.

Ali İmran Suresinde vaz’edilen Kitabın metodolojisinde naklin ana teması ve asıl temelinin MUHKEM ayetler olduğu kalanının da MÜTEŞABİH olduğu belirtilmiştir.
Hazreti Peygamber ise ilim ikidir birisi lisandaki ilim ki bu Ademoğluna Allahın bir hüccetidir.. diğer kalbdeki ilim ki asıl faydalı olan ilim budur, demiştir.

İmamı Nursi ise iki noktada bizi uyarmıştır birisi manaları ismi mana ve harfi mana olarak ikiye ayırmıştır. Diğeri sebebler ve imkan dairesi ile itikad ve vucub dairesi olarak iki ayrı cihetin bulunduğu söylemesidir.

Keza Çağdaş Bilgi Kuram’ının kurucusu Imanuel KANT aklın kategorilerini ikiye ayırmıştır.. birisi kemmiyet ve keyfiyet.. diğeri nisbet ve cihet makuleleri.. Keza Fenomenoloji sahibi Husserl neotik ve neomtik özler ayırımına gider.. Diltey anlama ve açıklama ilimleri olarak ayırır. On yıldır SURET ve ŞEKİL ayırımına ulaştım. Aynın iki şekilde gayr olduğunu düşünüyorum birisi ters aks eden SURET ikincisi düz hads eden ŞEKİL. Sureti BİÇİM, şekli tasım olarak karşılıyorum. Fakat hak tarafından anlaşılması için TASARIM diyorum.

Şimdi bu konuda İslam Kültüründe ünlü ismin ikili ayırımı dikkatimi çekmiştir.

Birisi Erzurumlu İbrahim Hakkı demiş ANLARSAM uzağım yakınımdır ANLAMAZSAM yakınım uzağım

Diğeri ise Beyazıd-ı Bistami demiş ki; Hakikat aramakla bulunmaz bulunlar ise ancak arayanlardır, tümceleridir.

Bunların dışında 64 yıllık yaşam deneyimimde öğrendiğim hakikatlar vardır.
BİRİNCİSİ Işık nesneleri aydınlatır insan ise insana gerçekleri anlatır

İKİNCİSİ, Hakikati hikaye etmek kolay olmadığı gibi hikayenin hakikatine erişmekte zordur.

Bunun dışında yöntembilimsel analizle bazı fikirler edindim;

ÖRNEĞİN ilim.. irade.. iktidar ve ihtiyar temel sıfatlardır.

ÖRNEĞİN Usul ve uslub ile tıb ve ahlak iradi ameliyelerimizdir

MESELA Hikmet ve san'at ile funun ve fukuh ilmi faaliyetlerimizdir. Bu gün fünun ve fıkıha bunlara BİLİM ve HUKUK diyoruz.

MESELA Emel ve amelimiz ile kelam ve kalemimiz iktidarımıza işaret eder.

MESELA Mel ve mal ile kıraat ve kitabet ihtiyarımıza delalet eder.

ÖRNEĞİN Zürriyyet, mülkiyet, akliyyet ve amiriyyet medeniyyetin müessesatıdır.

ÖRNEĞİN Fukara.. ülema.. ümera ve ağniya cemiyyetin sınıflarıdır.

MESALA Teşri.. icrai.. kazai.. kitabi kuvveler devletin teşkilatıdır.

Hakikatlar çoktur.. bunlar ÇİFTLER halinde yaratılmışlardır.. bir tek olanları ise bunlara ÖZEL adlar verilir.. Örneğin Mustafa EVERDİ.. örneğin Mustafa BUĞUÇAM.. burada ÖRNEK olarak Mustafa EVERDİ’nin hakikat arayışını okuyacaksınız.. ondan izin almadan buraya aldım.. hakikatın hakikatı arayışına izin alınmaz.. eğe hakikatı arıyorsa burada adını görecek ve başka bir hakikattan soracaktır.. benim hakikatın senin hakikatında ne arıyor diyecek.. bende diyeceğim hakikatın özelliği zaten aramak değil mi ?

Bu hakikatlar yani HAKAIK.. mücerret ve soyut gerçeklerdir.. somut gerçekler ise yaşanan fiziksel.. tarihsel ve sosyal gerçeklerdir.. somut gerçeklerin bir kısmı ise devletlerin kasalarında yatarlar patentler ve paralar.. çünkü bunlar önemli gerçeklerdir.. korunurlar. Değerli gerçekler ise sizlere öğütler şeklinde ya da yukarıdaki gibi bilgiler şeklinde konuşulur.. söz konusu olur.. uygulanmadıkça bilgi değerinden başka bir kıymeti yoktur.

Ve YÖNTEMBİLİMSEL analizle bulduğum HAKİKAT;

Bilgi SALAH ise.. hem doğru hem gerçek olmalıdır.
Buyruk SAHİH ise.. hem iyi hem güzel olmalıdır.
Sağlam bilgi ve sağlıklı buyruğu taşıyan SÖZ..
Yararlı ve verimli olur.

Zaman zaman böyle düz yazılar içeren rar dosyaları da bindiriyorum web sayfama.. tablolar için çığırtkanlık yapsın diye. Yoksa benim yazar olma niyetim yok.

Bilgi, sevgi ve sağlıcakla kalın.

Osmanziya

02.12.2016 Kartal

İki aralık ikibin onaltı Cuma gün.. Kartalda..
kimse.. nesne.. yer ve yıl yani “knyy” önemli   ve değerli hakikatları taşıyan.. adlar.. arlar.. sözlerdir. Biz yazerler bunları her işlem ve yazımızın sonuna yazarız. Bir de üstüne imza ve mühür basarız. Böylece onları mazi müzesine yollar mü-hur ederiz.. hür olarak. Bu neden yazerler.. yazarlardan önce yazıyorlardı.. bu yazı çıkınca yasama.. yürütme ve yargı ile devlet ortaya çıktı biz geride kaldık. Şimdi tek kişilik devletler halinde yaşıyoruz.

HASILI hakikatlar ikiye ayrılır
SURETLER
ve
ŞEKİLLER
ve buraya bir SURAT olan SURET bindiriyorum.

Görüldüğü gibi hakikatlar çarpıcıdır..
çarpmaması için şekillerle meşgul olmalısınız
Yöntembilimsel Analiz böyle öğrenilecek.. kullanılacak ve yararlanılacak bir şekildir.. ancak böyle çapıcı ve çekici ve çelici olmadığın böyle SİRET olup olmadığı bilinmeyen SURET ve SURAT ile reklam ve propagandasını yapıyoruz. Artık SIRAT'ınız nereye doğru ise bu yolda ve yönde seçim, karışım ve bileşim ve bireşim ve bileşim yapacaksınız.

Bilgi, Sevgi ve Sağlıcakla kalınız.

Osmanziya

Not: Geçende yine böyle güzel bir yüz yerleştirerek yazı yazdım.. kimse bakmamış GÜZEL BİR KARDEŞİM'den başka.. Demek güzel güzeli çekmiş.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide