Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: makine ve zamine Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3242

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: makine ve zamine
    Gönderim Zamanı: 15-Şubat-2022 Saat 07:44

33 levhada ZOOLOJİ diye bir yazı yazdım islambilim yapan sayfamda ve web sayfamda da tablolarıyla birlikte yayımladım.

MAKİNE dediğim teknoloji ile ZAMİNE adına ideoloji arasında gidip gelen dalgalanmanın nereye varacağını ZAMANE çocukları denilen "Z" kuşağına soruyorum.. aslında bu X ve Y den olma Z'ler her zaman ve her kuşak söz konusu oluyordur.. sadece zamanına göre biçimleniyorlar.. yani her zaman bulunuyorlar.. bakalım bu zamandakiler ne yanıt verecekler merak ediyorum.

Bilgi, saygı, sevgi ve sağlıcakla kalınız

Osmanziya 15.02.2022

KULTUR
DİZİNİ İÇİNDEKİ DOSYALAR

20220215_074224_KULTUR.rar

ZAMINE

Bazen insan "hikmet" söz ederken ya da"ahlak"lı davranırken birden saçma sapan konuşmaya başlasa.. ya da aniden açık ve aleni ahlaksız bir söz sarfetse.. tüm itibarı ve sayınlığını yitirir mi ? Buna ne yanıt vereceğini bilimiyorum.. zaten sorsam geçmiş deneyimle biliyorum ki çoğu kimse yanıt vermeyecek.. bunca hikmetli ve ahlaklı güzelliğini ve iyiliğini bir çırpıda yitirtmek hoş bir şey sonuç değil elbette ancak yine de insan böyle düşünmek ya da davranmaktan kurtulamıyor.

Şimdi buna aldırmayarak diyeceğim ki teknoloji ve ideoloji sonunda ZOOLOJİYE varacak.. dediğimi biraz anlayanlar diyecek ki "ne demek istiyorsun ?" Yirmi sene önce demiştim ki The Matriks filmini seyrettikten sonra.. "Giderek insanların hayvanlaştığı.. giderek makinelerinin insanlaştığı gelecekte, en büyük tehlike.. öyle uzaydan gelen yabancı medeniyetler değil kendi içimizden çıkardığımız.. makinelerdir."

Ray KURZWEIL insanlık 2.0 nda bu giderek'e ivmelenen getiriler yasası diyor.. neyi götürdüğünü nazara almadan.. yapay olan zeka yapay olmayan biolojik zekayı geçtiğinde.. her ne kadar tehlikeleri göz ardı etmesede.. cenneti inşa edeceğimizi düşünüyor. Hoş müslümanlarda başka türlü düşünmüyor.. "çok karılı cennet".. beklentisi içinde bulunmakla.. her ne kadar bu "karılık" hayvanlık anlamında olmasa da "yaş-am'ı am-aç" edindiğimize bakarsak bu böyle anlaşılacaktır ister istemez.. öyle ise.. eşeyli-üreme olan zooloji.. teoloji ve filoloji ile teknoloji ve ideoloji arasından DANS ederken kuantumsal olarak nerede gidecek giderek bilimiyoruz.

Buna rağmen oturup bu günden bu konuları ciddi ciddi düşünsek.. sanırım biraz beyin sporu yapmış oluruz.. öyle ise kısadan sorayım: İNSAN olmak ne demektir ? Eğer makinayı ve hayvanı beğenmiyorsak..÷ x + - DÖRT İŞLEM gücü olan makina (teknoloji) buna yanıt verirse.. zamine (teknoloji) de buna nasıl katılacak bilemiyorum.. bu konuda size bu paylaşımda sözü geçen 35 tablo ile de yardım edebilirim.

Bilgi, saygı, sevgi ve sağlıcakla kalınız.
Osmanziya 15.02.2022 07:43

Düzenleyen osmanziya - 15-Şubat-2022 Saat 08:06
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3242

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Şubat-2022 Saat 07:48

Değerli bir kardeşim dedi:

“Kimsenin Hikayesine gülme, … Yol uzun ve daha seninki bitmedi…” dedim
Sizleri Seviyorum

dedim ki:
Öykünüz güzel.. oyunumuz iyi olsun.. zaten dünya yaşamında güzellikler ve iyilikler bir "metaulgurur" değil mi ?
Ancak bu arada hikayenizin boş değil hoş.. senaryomuzun kör değil gör olması için.. "Bir biz var BİZDE, bizden içeri" diyerek doğru ve gerçek sonuçta sağlam.. iyi ve güzel neticede sağlıkl.. ı bilgi ve buyruk taşıyan sözlere duyarlık göstermeğe gayret edelim. dedim.

MERAK
Merak.. tecessus.. ve ışk,
aşk.. tahassüs ve yerak ile
INSAN bilgi ve sevgi kanatlarıni çalıştirir.
Koleksiyonerlik sevki ve toplayıcılik güdüsü.. hâkimiyet-i kesretten kaynaklanir...
Kimi çöp toplar.. kimi para ya da ilim biriktirir.. kimi böyle müzeler yapar.
Şu da var ki insan emelinin eleminden ve malının amelinden fazla bir kazancı bulummaz.
Allah azze ve celle akibetimizi guzel ve ahiretimizi iyi etsin. Amim

SEVGİLİLER GÜNÜ
Sevgi günü.
Tamam bu güne kadar sevgililer günü oldu. Düşündüm de bu niye SEVGİ günü olmasın, arkadaşım; herkesin Sevgilisi mi var? eşimi var...? Bu kişiler Sevgililer gününde kimin gününü kutlayacak ?
Lakin sevdiği bir çok dostları var değil mi.? Sanaldan da olsa hiç yüzünü görmediği sanal dostları var değil mi ?
Geçmişlerine bakıp yaşadıkları kayıpları hatırlamayacaklar mı ?
Derim ki !. Bu günün adı SEVGİ günü olsun, kimi mezarlıklara gitsin kimide barışmaya gitsin. Ve yüzünü bile görmediğimiz , acı bir kahvesini içtiğimiz, demli bir çayla sohbetler ettiğimiz kişileri hatırlasa... Bakarsın bir sohbet demlenir o güzel yüreklerden akarlar yüreklere, bu güzel olmaz mı.? Birimizden çıkan bir söz veya cümle bir başka kişide farklı uyanışlar yaşatsa olmaz mı.? Nihayetinde hepimiz biriz diyoruz da nerede bir olduğumuzu biliyormuyuz.?
Ey güzel CAN' lar Şimdi hatırlamaya başlayalım. Müsade edin Flim şeridi gibi geçsin anılar gözünüzün önünden. Ve herkesi an ve an anarak tüm sevdiklerimize bir merhaba diyelim... Olmazsa oturup ağlayalım, anılarımızı kutsayalım... Ve elimizden geldiği kadar tüm hayatımıza girenlere bana bunları çok şükür yaşattın, diyerek onlara teşekkür edelim.
Ve SEVMEYİ hatırlayalım.
Yaşamımızda her günün Sevgi günü olduğunu biliyorum lakin 365 günün birini Sevgi günü diye somutlaştırmak istedim...
Cümle dostlarıma ve sohbetlerine şahit olduğum tüm SEVGİ' lere TEŞEKKÜR ediyorum, dünyamdasınız.
İsmet Pelen dedi

dedim ki:

Ustad harika bir fikir.. ancak kişiler bir katman.. olaylar bir katman.. olgular ve fikirler bir katman.. adlar ve isimler bir katman.. insanlarin çok az bir kısmı sizin çağirdigini "sevgi" olayıni görur.. ilk katmanda sevgi degil sevgili bulunur.. sevgilinin sevgiye çikmasi.. ni'metten in'ama geçilmesi ve bu tabakadan mün'ime aşılması.. sevenin sevilenle buluşmasi.. yani sevginin güzellikle.. saygının iyilikle.. yararlının yetkinlikle.. birleşmesi bir üst sureç.. bu bildigimiz gunlerin ise zaten ekonomik ve politik avm'leri var. Fakat sevgililer gününde sevgili anne, evlad, arkadaş ve sevgiye muhtaç kimselere SEVGİ gösterilmesini engelleyen bir durumda bulunmuyor.

MUTLULUK
Mutlu ve kutlu ile erdemli ve faziletli bulunmayi MUTLU olmak sayarsak.. erdemli ve faziletli olma bu tur göz ardi etmeyi gerektirir. Eger mutlu olmak almak ve kutlu olmak vermekse alirken ve verirken de bazi şeyleri ve işleri de unutacaksin. Yetkinlik ve kemal ise nerede haz ahlakinin ve emiğinin ne zaman vazife etiğinin ve yasasının istedigi aliş-verişi yerine getirecegini bilmektir.
Sonuçta koşullar gereği bir şeyler verilerek insan.. kurallar gereği bir şeyler verilerek islam olunur ve karşiliksiz ne evlilik ne din.. ne ahlak ve ne de hukuk olur. Ticaret ve siyaset zaten aliş ve veriştir.

DAMLA

Sen hiç bir yere gitmedin...

Hep burdasın...

Sadece sarhoş zihnin büyüsüne kapılıp kendini abuk subuk laflar söyleyen, bir şeyler yapan bir kişi sanıyorsun...

Bazen büyünün etkisinden çıkıp ben bu sarhoş kendini bilmez kişi değilim desen de içmeye devam ettikçe sarhoşluğun da devam ediyor...

Fakat her geçen gün kendinin bu kişi olmadığını daha iyi idrak ediyorsun ve büyünün etkisi biraz daha azalıyor...

Kadehleri azalttıkça kendi hakikatini daha iyi görmeye başlıyorsun...

İşte bu kadehler seni senden alan geçmiş ve gelecek düşüncelerindir...

Fark ettikçe farkındalığın artacak...

Ve sarhoş olan sen ayıldıkça kendine güleceksin...

Sen burdasın ve dışarda bir sen daha yok...

Sadece kendine gelmen biraz zaman alıyor...

Şimdi burada uyanık bilincinle kal...

Kendin olarak...

Kadehler geldikçe kır at...

Ve sende ki senin ne muhteşem bir sen olduğunu farket...

Bizi seviyorum...

Sevgiyle
Salih Can YILMAZ dedi

dedim ki

Bir biz var BİZDE bizden içeri.. nuru ene ve sırri zümre.. hür ruh projesinde gizli...
Bir Rabbin bu birrinden başka bir de narı zerre ve seyri hücre hassasiyeti bulunur.
Bu duyarligin uyarisinin; berrin hayir ve şerr bahirleri.. barım kadehleri.. berilyumun boru.. borun boşu ve doluları.. iplerin telleri.. alakanin rabitaları ve çizginin çiftleri bulunur ve nisbetin türlü türlü munasebetleri olur ki bunlarda bizden sağlam ve sağlikli çeşit ceşit ilişkileri ister...

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide