Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: sonunda kendini gördü EGO Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2854

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: sonunda kendini gördü EGO
    Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2023 Saat 10:25

Saygı ve sevgi
Hurmet ve muhabbet
İLGI.. BILGI.. BELGE.. SİLGİ..
gibi ILGİNÇ temeli olan HISSIYATIMIZDIR

İlgi ÇEKICI.. guzellik.. iyilik.. yetkinlik.. yararalilik gibi aykili konulari ve dikkatli mevzuları soru ve sorun olarak alir.

Bilginin bu benzini SEVGI ve SAYGI'nin dikkatli kullanilmasi gerekir.

Sevgi bilgiyi aşmamali.. bilgi sevgiden taşmamalidir. Aksi halde hoşgöru oluşmaz. Hoş göru olmayinca hoşnudluk ve rizada kalmaz.

Sevginin kontrolu.. bilginin koordinesi.. yaşanti ve davranişlarimizi disipline ve revize etmemizi sağlar.

Saglam ve saglikli bilgi ve degeflere ulasmamizi temin eden denge.. uyum ve bağdasimi hazirlar.

Benin kendini tanidiğinda pek çok "ÖZ"lerle karşilşir.. fakat asla öz degildir bu yüzden özek ve merkez olamaz.
Benin kendini tanımasi ayaklarinin yaşlandigini ve fakat kanatlarinin gençleştigini fark etmesi ile olur. Bu konuda Canım Annemin ünlü şiiri bulunur.
İştah AŞK iştiyak AYAKLARI
Yerak İŞK Merak KANATLARI

Birr ü Berr.. Berr ve Bahr gibi..
Haml ve Hükm.. Arzu ve Taleb gibi..
"Ve halaknâküm ezvaca" ayetini okurlar.
BİZ SİZİ ÇIFT YARATTIK.. tumcesi Yaratilmişsak
Esasimiz zevciyet.. aslımız parite.. anti ve kontra ve dualite

SONUN DA KENDİNİ GÖRDÜ EGO

Bu işe BEN KENDİ diye başlamıştım.. aslında o K.ENDİ ve B.EN idi.. Sonunda EN ENDİ oldu ve kendini gordu EGO.. egonun kendine de ID adı veriliyor. Biz bu IT'e NEFIS adı veririz. NEFİS ya İD hem ittir et yer, hem attır ot yer.. etoburu ve ot oburu bir HAYVAN'dır..
İD ve ENE'den başka bir de SUPER Ego dedikleri oluşum bulunur. Biz super ile birlikte hiper.. tiper ve kiper oluşumlarida gostermiştik. Fakat bizim asil derdimiz YÜPERMEN ile...

Yarım YARATAN
Yanlış YAPAN
Yanlı YAR OLAN
Yalan YARADAN
YAPISI ile Hakiki Yaratan, Tam Yapan, Kamil Yarolan, Bihakkın Yaradan.. TANRI'ya ayine olsun diye..

Bu tablolari elbette gunluk dilin duz yazısı ile HAZIR açik VE seçik SEHIL açıklayabilir ve anlatabilirim. Lâkin tenezzul konuşmaya GÖNUL cesaret edil düşunmeye YUREK ister.. konuşamadiklari ve düşünemedikleri için BEN'imle, EN fark edilir ayine-i şuur.. EN kadr eder ayn-ı gayr.. ortaya konulamadı..

İnsanlar örerek görebilir.. yani modelleyerek bilebilir. Bu yüzden her nesne ve kimse hakkında tanılar ve tanımlar yapılarak hakkında bilgi ediniriz ve düşünce, görüş ve inanç geliştiririz.
Örmüşler:
İd
ego
süper ego

alt beyin
orta beyin
üst beyin

repitual kompleks
limbik sistem
neo korteks

nefis
akıl
kalb

duyum kümesi
düşünce kümesi
düşünce kümesi

Sonuçta bir ve aynı şeyin farklı anlatımları olur ve bunlar bir kaç ana akımda toplanırlar.

işte bizim derdimiz bu akımlardan bir olmak değil.. hazır yazarak yazar.. anlaşılır yazarak hoca.. olmak değil.. YBA dediğim hızlı anlam sürücüsü ve kolay anlatım aygıtı barından tekniği ve yöntemi tanıtmak ondan çok yönlü ve yanlı konuları ve alanları olan dil, din ve felsefe katmanlarında arayanları yardım etmek için düşünenleri yardıma çağırmak.. üzüntüyle belirteyim ki bunu başaramadım. Zaten projemde buna 120 yıl vermiştim.. yani benim ömrümü aşıyor.

Biz yine de anlayanlardan eleştiri ve anlamayanlardan soru bekleyerek tabloların reklamını yapmaktan başka bir iş düşmüyor.

Saygılarımla, sağlıcakla kalınız.

Osmanziya 09.05.2023 üçyol İzmir

Bu da başka bir üçlü:

Dünya (dny)
Dil (dyl)
Din (dyn)

Dil dunyayi iktisat ve hikmetle belirler..
Dıl dini adalet ve ahlakla tanimlar.
Ancak bu savı kanitlamak bilgi birikimi ve araç gelişimi ve düşunce eklemlemesini isteyen evrimi gerektirir.
(Mal) yevm ( Eşyanin maliki )
MÜLK ---- MLK ---- MELEKUT
(Mel) din (Eşhasın meliki)
Rububiyet ve Malikiyet ve Uluhiyet
Ubudiyette risalet ve velayet;
ucubiyete takilirsa
ULUHIYETIN izzeti celaline takilir..
cebbara düşer ve kibriyada kahrolur.
Bu bakımdan Haşr suresinin sonunda aşr.. bizi Hadid suresinin başina goturur hakikatin hikayesini açar:
E v A ile Z v B
Külli metodik bir YAPU. câmi lojik bir KAPU .. tam bir TAPU.. kâmil bir ANAHTAR olur.
Bu miftahi ve anahtari ve ana hatırı siz sunuyor ve ayrintisiyle seriyorum.. aç ve açık olanlara duyurulur. Saygılarımla.M B

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide