Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: Anlam uzerine yazilar... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2870

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: Anlam uzerine yazilar...
    Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2023 Saat 18:06
Yahya GÜVEN kardeşime söz verdiğim.. gibi ANLAM üzerine yazı yazıyorum. Aslında biz kağıdın üzerine yazılıyor görürüz fakat gerçekte anlamın üzerine yazılır.

Dilin kötü ve kötüye kullanımı.. eğitimsizlik.. duyarsızlık.. sorumsuzluk gibi çeşitli nedenlerle başa bir bela. Dil zaten kafaya konulmuş bir sepet.. düş dahi başa geçirilmiş bir çorap.. bari dili güzel kullanalım da biraz daha açık ve seçik sonuçlara ulaşalım.
Bu bir tefekkür sahibine şunları söyledim:

Eger tefekkur bulunmuyorsa altindaki gorme ve isitme.. bilme ve öğrenme fazla bir ışe yaramadıgi gibi.. üstundeki tanımlama ve anlama.. tanıma ve inanma sağlam ve sağlikli olmuyor.

Bu yuzden Tanrı tanir dincilik ile Tanrı tanimaz bilimciligi TANIRLIK'a çagiririm ve YBA i dava ederim. Yöntem Bilimsel Analiz (YBA) Düşunme oncesi verilerin oluşturulmasinda ve düşunme sonrasi yorumlarin analizinde hızli bir anlam surucu ve kolay bir anlatim aygiti sunar.

Yirmi yıldir bu konuda çalidtigim ve çagirdigim halde kimseye düşunce içeriklerinden siyrilip bu düşunce biçiminin önem ve degerini anlatamadim.

Elbette bunda benim yanlişlarim oldugu gibi muhatablariminda yanilişlar bulunur. Ne yazik ki onlar benim aldanişlarimi bana.. ben onlarin kandirilişlarin onlara gösteremiyorum. Zaten düşünme de bilinenlerden bilinmeyen soruyu çikarma yaninda denemelerden yanlişlar çikarma.. duzelterek değiştirme.. ozneyi dogruya ve gerçege goturme.. kimseyi iyiye ve guzele yöneltme degil mi ?

Hasili bu fakir YBA fikriyle tefekkurun biçimine.. saglam ve saglikli olmasina.. ağirlik vererek analitik duzlemin matematiksel kullanimindan çok metodik kullanimina deger veriyor

t=anlam05 tablosu

t=anlam10 tablosu

t=anlam15 tablosu

t=anlam20 tablosu

t=anlam25 tablosu

Düzenleyen osmanziya - 11-Mayıs-2023 Saat 18:11
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma