Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din  
Mesaj icon Konu: bas ortusu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3273

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: bas ortusu
    Gönderim Zamanı: 23-Eylül-2024 Saat 18:57
https://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=2492&PN=1

Baş örtüsü HAKKINDA yazdım.. fakat benim meramım baş değil.. baştaki göz ve kulak HAKİKATIDIR.

Rezzan KALKAVAN kardeşimizin bir paylaşımı

PROF. DR. NEVZAT TARHAN DAN
BAŞÖRTÜSÜ İLE İLGİLİ NEFİS BİR YAZI!
Başını örtenler:
Eğer inanmadan örtünüyorsanız, başörtüsünü çıkarınız.
Eğer siyasi simge olarak örtüyorsanız, çıkarınız.
Eğer mahalle baskısı ile örtüyorsanız çıkarınız.
Eğer babanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
Eğer kocanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
Eğer ağabeyinizin baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
Eğer yaşadığınız ortamda prim yaptığı için örtüyorsanız, başörtünüzü çıkarınız.
Eğer gelenek olduğu için örtüyorsanız, çıkarınız.
Eğer sizi güzelleştirdiği için başınızı örtüyorsanız, çıkarınız.
Eğer Allah için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.
Eğer inandığınız için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.
Eğer dini gereklilik için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz devam ediniz. Ancak artık özgür olmadığınızı unutmayın. Başörtüsü ile sakız çiğneyerek dolaşamazsınız. Karşı cinsle sarmaş dolaş olamazsınız. Artık temsil ettiğiniz bazı değerlerin var olduğunu unutmayınız.
Eğer inandığınız için örtünüyorsanız içini doldurunuz. Dürüstlüğünüz, çalışkanlığınız, hoşgörünüzle örnek olurken; ahlakî anlayışınız, oturup kalkışınızda da daha dikkatli olmalısınız.
Çünkü başörtüsü sizin için hem bir hak hem bir değerdir.
Haktır; çünkü sonradan çıkarılmış bir kavram değildir. 1400 yıllık bir geçmişi vardır. O halde örtündüğünüz gibi yaşayın. Yaşadığınız gibi örtünün.
Prof.Dr.Nevzat TARHAN

Maşaallah.. güzel bir yazı.. arı ve duru. Paylaşım için teşekkür ederim. Bakın bu yazı için görüşünüzü sormayacam.. altına her satırına imzamı atarak ben de paylaşıyorum. Aksini düşünenlerin tenkidini beklerim. Osmanziya yontembilim.com

Gördüğünüz gibi.. BİLGİLERİ bir sağda bir soldan YEM verdim.. Bizler baş örtü mes'elesi ile uğraşırken bu sağcı ve solcular ne ile uğraşıyorlar...

Bizim cılkı gitmiş SAĞCILIK ve culku kalmış SOLCULUK ile işimiz olmaz.. elbette her birinizde olduğu gibi bende de SAĞ duyu ve SOL görü bulunuyor. Ancak bazımız sağ duyuyu fazla kullanıp aşırı DUYARLIK ya da sol görüyü fazla kullanıp abartılı GÖRÜRLÜK kazanmış ve böyle gözümüz ya da kulağımız aleyhine bir KULAK ve GÖZ kazanmış olabilirz..

Ancak önemli olan bu KEMALİZM ya da BATICILIK ile NURUCULUK ya da ISLAMCILIK arasındaki asıl çatışmanın böyle sosyal ve ekonomik ve politik değil KÜLTÜREL olduğudur ve bu çatışmanın da sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde bulunduğudur. Bunun da gayet normal ve çok doğal bir DURUM arz ettiğidir.

Peki nedir bu doğal ve normal DURUM:

Biz gözümüz ve kulağımız gibi nasıl iki ÇİFT organa sahibiz.. öyle de manevi olarak iki ÇİFT işleve sahib olduğumuzdur.

Bu durumu bir ömür anlattım durdum.. yazılarımda ve tablolarımda..

KULAK ve GÖZ
sağ ve sol
duyu ve görü
duyuş ve görüş
sağcılık ve solculuk
EL ve AYAK

Manzarayı görüyorsunuz değil mi ?

Yoksa göremiyor musunuz ?
Belki hep duyduğumuz için görmüyor olabilir misiniz ?
Ya da hep gördüğünüz için duymuyor olabilir misiniz ?

İsterseniz bir de şu yeme bakın:

Sol mu büyük sağ mı büyük ?
Fotoğraf diyor ki ikisi de eşit..
Fakat bazımız solu bazımız sağı büyütüyor.

Haksız mıyım ?

Zihin böyle işte..
Kendini haklı göstermek için olmadık RETORİK ve hakikatlı göstermek için yapmadığı DİYALEKTİK kalmaz..

Şimdi siz buna beyin diyebilirsiniz.. zihin diyebilirsiniz.. şuur diyebilirsiniz.. akıl diyebilirsiniz..kalb diyebilirsiniz.. ben akıl ve kalb BİRLİKTELİĞİ diyorum göz ve kulak BERABERLİĞİ gibi..

Her ikisini de uzun uzun anlattım onlarca yazılarımda ve yüzlerce tablolarımda.. kendimi tanımak ve benimi bilmek için.. siz kendiniz merak ve beninizi meram etmiyor musunuz.. etmiyorsanız sol merakınız ve sağ meramınızı başka şeylere harcıyorsunuz demektir.. tercih sizin.

akıl ve kalbimizin üzerinde birde ruhumuz ve nefisimiz bulunuyor..sanırım ya ruhunuzu ya da nefsinizi fazla kullanıp onlarda da bir abartı ve aşırılık ortaya çıkarıyor olabilir.. bu da gayet doğal ve normal bir DEVİNİM..

ÇÜNKÜ

savaş ve barış arasında bir sınav ve yarışımız bulunuyor...

ZİRA

orta yolu aramak
kısa yolu bulmak
dosdoğru olmak

ZORDUR..

VE ŞÖYLE BİTİRELİM: Yazmak kolaydır yapmak zordur.

Saygılarımla

Sağlıcakla kalınız.

Osmanziya 24.09.2024 07:52 üçyol İzmir.

Düzenleyen osmanziya - Dün Saat 08:02
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Dün Saat 09:07

Şerefli FATIHA Anahtarı

Şerefli FATIHA Anahtarı
ŞFA
Fatiha-i Şerife'nin ANA H A T L A R I
7 KATMAN halinde yazılmiştir.

Bu sayfamda INSANBILIM yazarım.. bazende böýle ISLAMBILIME ilişkin yazi ve tablolarimda olur.
Sag Dolabda isbat ve ikna farkini yazdim.

NUKTA (nokta) ve NUTKA (nutuk) arasinda 7 katman bulunur.

NUTKA (nutuk)
kıyas
cümle
KELIME (mantık)
harf
hatt
NUKTA (nokta)

“İlim bir noktadır, cahiller onu çoğaltır.”

Hazreti Ali Efendimize ait bir tümcedir.
Bu sözün ehli tarikat yanında anlamı ayrıdır..
ehli hakikat indinde ma’nası ayrıdır.

Konu ve yüklem de birbirinden ayrıdır. Yani mevzu başkadır, mahmul başkadır.

Mübteda ve haber birbirinden ayrıdır. Yani özne başkadır kimse ve nesne başkadır.

İsim ve fiil de birbirinden ayrıdır. Yani ad başkadır eylem başkadır.

Harf ve isim de birbirinden ayrıdır. Yani ar başkadır ad başkadır.

Bu ortak ve ayrık konular ve katmanlar.. bu benzer ve başka sorunlar ve sorular o kadar çok ve çeşitlidir.. o kadar türlü ve bireylidir ki bütün bu anlam ve anlatımları üzerinde uzun uzadıya durarak kiminin malumatfuruşluk suçlaması yapmaması .. kimine vay be adamın nasıl ilmi varmış.. dedirtmemek için yukarıda belirttiğim nutka, kıyas, cümle katmanları geçerek KELİME (sözcük).. HARF (ar) .. HATT (çizgi).. NUKTA (nokta) katmanlarına iniyorum.

Merak eden buyursun.

Mustafa BUĞUÇAM 24.09.2024 üçyol izmir

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Dün Saat 09:18
Imtina ve iman ile ümniye ve temenni

HarEKE ve SekENE
Sol goru ve Sag duyu

24.09.2023 yani bunları bir sene önce yazmışım bu gün..

Bu TABLO'nun ALT yazısı "Imtina ve iman ile ümniye ve temenni" Bu ÜST yazısı "Neden doğduğumuzu ve niçin öldüğümüzü bilmiyoruz" bunu daha yazmadım.. bu da ORTA yazı: ASR:hasaret-hasret:KSR.. bu satırı özetlersek: Asr-Hsr-Ksr.. yani bunların hepsinde SR bulunuyor. Sır da daha sırlı usr ve yüsr yer alır.. İNŞARAH suresinde.. ancak bizimde ayetleri anlama gibi bir çabamız bulunmuyor. varsa yoksa sevab, yarar, çıkar.. elbette bunlarda lazım.. ama biraz da düşünelim be Kardaşım.

24.09.2023 mustafa buğuçam

Insan nedir...
Aristo'nu dedigi gibi bir hayvani natıka yani konuşan bir canlı mı ?
Max Scheler'in dedigi gibi istihdafı ve motivasyonu yani hedeflemesi bulunan yani kasdli fiili bulunan GEIST dedigiv bir şuur ve taninç mi ?
Rita CARTER'in BEYIN kitabinda anlatildigi uzere amigdala ve hipkampusun.. hipofiz ve epifiz bezlerinin.. hormon ve nörotransmitterlerin.. urettigi hayali hazırlarinin ve vehmi hatiralarinin yani imgeleme ve irdelemelerin idraki ve algilamasimi ?
Mudrike ilmi ve mutasarrifa iradesini beyin denilen ET PARCASINA baglamak ya da NE oldugunu bilmedigimiz RUHUN gizemine dayandirmak iki ayri uç yol.. uç olduklari icinde yanlis..
Natika sağ atta.. istihdaf sag üstte.. gosterildi..
Dış ve iç beş duyum ve duygu da sağ ust ve altta gosterildi..
Bu akil ve ruh ile nefis ve kalb yapilarinin merkezinde latifei Rabbanı olan SIRRI insani bulunuyor. Tabloda baska kelimelerde yazdim:
Imtina
İman
Umniye
Temenni
Efkar
Ezkar
Çok yazilarimda aşktan..ışktan.. meşkten.. bahsederim
Insansaniz MERAK edersiniz.. merak ediyorsaniz yaratildiginiz ALAKAYI çalıştirirsiniz..alaka diri merak canli işe düşunur konuşursunuz.. konuşur duşunursunuz.. bunu hiç başkasi olmadan.. benim gibi.. tek başında da yapabilirsiniz ki bu MONOLIGUN kişisel gelişimden baska hic bir yarari bulunmaz. Sadace yuzey alanini genişlerek egonuzu şişirir.. fark ede fark ede.. insanlar firakinizi artirirsiniz.. onu begenmez.. bunu karalar.. sizinle olmayani suçlarsiniz.. benim yaptigim gibi..sonuçta işte böyle yalniz kalirsiniz.. gelin bir adim daha atalim.. monoligumuz diyaloga donuşsun..
Anladiklarinizi eleştirin..
Anlamadiklarinizi sorun..
Buna harcadigimiz emek ve kaybettigimiz zaman.. daha yararli ve verimli olarak bize dönecektir.
Saygilarimla.
Osmanziya
23.09.2023

Şimdi bu tablolar elbette sizlere korkutucu geliyordur ve fakat bu web sitesi içinde word dokümanıyla yapılmış yalında karmaşığa doğru pek çok konular ve katmanların dile getirildiği .. sorunlar ve soruların dillendirilidği yazılar da bulunuyor. Bütün bunlardan maksad KELİMELERİ düşü götürmek.. ve düşündürmek.. amma maksad hasıl olmuyorsa ya bende bir bozukluk bulunuyor ya da bu işin daha vakti gelmedi..amma biz yine tevafuk eden bu güne hürmeten son tablomuzu da buraya yapıştıralım.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide