Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: evrim Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2751

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: evrim
    Gönderim Zamanı: 19-Nisan-2023 Saat 23:52
Evrim

Neyse ki "Cesur yeni bir teorik öneride" diye başlamış.. Chomosky Dil ve Zihin kitabında evrim çalışmalarını kastederek "Bu çalışmalar, tam tersine, insan dilinin, hayvan dünyasında dikkat çekecek ölçüde bir benzeri olmayan, eşsiz bir görüngü olarak belirdiğini çok daha açık bir biçimde ortaya koymaktan başka bir şey yapmıyor. Durum buysa, insan dilinin , zihinsel yetenek bakımından daha alt düzeyde görünen çok ilkel iletişim dizgelerinden evrimini açıklamak gibi bir sorunu ortaya atmak çok saçmadır. Konu önemeli olduğu için biraz daha üzerinde durmak istiyorum" (sh.118 çev:Ahmet Kocaman BilgeSu Yayınevi 2018 baskı)

Chomosky Karl Popper den başlıyor Whitney, Thorpe, Levi-Straus, Goodman ve Hillary kadar "Locke" Tabula Rase karikatürünü irdeliyor. Bununla beraber Dilbilimine Üretici dilbilgisi ile Evrensel ve Özel dilbilgelerine deneysel verilerle yaklaşıyor. Felsefinin a priori (önsel) dinin yaratılıştan ve bilimin doğuştan dediği insanın LOGOS'unu bio-fizik ya da sosyo-psik bir temele indirme çalışmaları hep BİLİM'in otoritesini dayandırılmaya çalışılmıştır.

Chomosky için din de bir hikayedir.. evrimde bir masaldır. Bununla beraber bilimsel düşünce ile genellikle "bilim" üretemeyenler.. temelli gereksinimlerimizi olan sonsuzluk ve özgürlük güdüden öte temel isteklerenin insani bir gereği olarak zihin boşluklarını İNANÇ ve onun bir türü olan KURAM ile dolduruma gereği duyarlar. Fakat konunun teori olduğunu unutmamak ve unutturmamakta gerekiyor.

Nitekim burada “Doğanın Psikolojik Ajanları”nın kuramlılığın belirtilmenin.. "Cesur"ca olduğu. İnsan zaten cesarette eşsiz bir anlatıcı.. kah doğayı insanlaştırır kah insana doğalaştırır.. kah doğayı ve insanı tanrılıştırır.. kah Tanrı'yı insalşatırır ya da doğalaştırır. İşte evrimin asıl işe yarar sonucu bu olacaktır. Kainatı tabiat ve tarihi ile.. insanı akıl ve kalbi ile.. daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde tanımaktır. Bir birine indirgemeden yaratılış ile evrimi.. dayatım ile deneyimi birlikte görebilmektir.

Fakat ne yaparsak yapalım günlük dilin düz yazısının “dır-lı ve değil”li at gözlüğü..” vardır-yoktur”lu kuş körlüğü biz hiçleme ve heplemeden korumaz.. toptan redden veya toptan kabulden kurtarmaz. Tamam asabi iken ya da severken bundan kurtulamıyoruz.. bari düşünürken biraz kendimize gelelim: olabilir ya da olmayabilir.. sanıyorum.. düşünüyorum ile tümcemizi bitirelim. Saygılarımla. Osmanziya 19.04.2023

BEYİN

Atalarımız müzik ruhun gıdasıdır derler.. hatta eski bir anlatım gözün nefs.. kulağın da ruh kapısı olduğunu söyler.. fakat insan olarak bu beynin sık sık gözümüzün önüme getirilmesi diğer organlar aleyhine haksız rekabet gibi geliyor.. kadınlarımızı tenzih ederim.. aynı mal diğer kadınlarda da bulunuyor ve fakat malını ortay döken diğer kadınlara haksız rekabet yapıyor.. ya da orantısız güç kullanıyor. Çünkü insan gözü ve kulağı ile bir bütün.. bilgisi ve sevgisi ile bir tüm iken.. gözünün önüne sadece "mal" olarak kadının konulması.. kadının meslek ve kariyerindeki "mel"ini.. yaşantı ve davranışta ortaya koyduğu amelini.. karakteri ve analığındaki "emel"ini örtüyor. Oysa özelinde ve halalinde önem ve değer taşıyan malın ulu orta sergilenmesinin.. bir benzeri beynin kıvrım kıvrım solucanlarının pardon BORULARININ gözümüzün önüne sokulması.. bu gidişle bize ruh ve kalbi ve aklı unutturacak görünüyor.
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2023 Saat 02:37

Hobi denilince ne akla geliyor

Müzik ya da resim ile SAN'AT, futbol ya doğa yürüyüşü ile SPOR ve mesleki ve dini kitaplar dışında ayrıca KİTAB okumak hobi değil gereklilik.. eğlence.. gezi.. ciddi bir gereksinim.. geriye ne kalıyor.. erkeklere balık tutmak kadınlara örgü örmek.. fakat hepimiz temelde duran şu hobi ötesi gereksinim ve gereklilikten, teknolojinin bizi doğaya yabancılaştırmasından dolayı, BAĞ BAHÇE işleri.. çicekler zaten balkon ve pencereleri süslüyor.. hobi.. saymıyorum.. asıl hobi ve hubb (muhbbet) yani evrensel SEVGİ.. aklı çalıştırmak ve kalbi işletmek.. YBA bunun hızlı ve kolay bir aracı..

https://www.facebook.com/watch/?v=656616556477736&aggr_v_ids[0]=656616556477736¬if_id=1681941167159832¬if_t=watch_follower_video&ref=notif
radyan nedir

Cap.. yarı çap.. radyan.. merkez.. çevre.. açı.. çevre.. alan.. gibi PARÇA parça çizgilerin RAP RAP gitmesine RADYAN demişler.. Ra tanrı demektik DYN de dindir.. işte biz müslümanlar NAMAZLARDA bu radyanları çizeriz.. milletin haberi olmayabilir.. lakin biz YBA ile bunu nokta nokta değil çizgi çizgi (Hatt) dillendirdik.. sonra hadd'ine de indik.. lakin günlük dilin düz yazısının sekerinin şekerinden kurtarıp şekersiz çaya çağrımızı burada da yineleriz.. Çizgilerin ötesinde sonsuzluğa çagıran DaiR'enin terbiye ve idaresi yani namı diğer eğitim ve yönetimi.. ŞUUR'a disiplin verir ve bunun sonsuz güzelliğinden kendini alamayanlarda bilim adamı olurlar.. rad'ı dar etmemek lazım kendimize bundan kurtulmanın yoluda ard zamanlı olan namaz ve zamanın yatayın illetinin ardındaki akibeti ve dikeye görebilmektir.. saygılarımla.. Osmanziya

https://www.matematiksel.org/bir-cemberde-neden-360-derece-bulunur/?fbclid=IwAR0gGTbbjAcvz2G0yLH5krUusAn-8vda5NvaG74wd5dKzhabMDhMu-WjFQQ

Bir Çemberde Neden 360 Derece Bulunuyor?
Bir çemberde neden 360 derece olduğunun uzun ve karmaşık tarihini kısaca öğrenelim

Ay dünyanın dörte biri kadardır.. güneş dünya ay uzaklığının dört yüz katıdır.. güneş dünyadan 100 kat büyüktür ve bu nedenle bu gece ve gündüz ayeti gözümüze 1 derecelik açısal çapta görünür.. her ikisi de görünür hareket olarak bir derceyi dört dakikata kat eder ve bu da altmışla saat birimlerine tekabül eder.. Yasın suresinde bu hareketlere dikkat çekilerek Aziz ve Hakim ve Kadir.. Rabba götürür (Yasini Şerif 38.ci ayet) kısaca.. kadim geometri (HENDESE).. astronomi.. rastgele değildir buna hindlilerden araplara ve oradan islamlardan avrupaya geçen HESAB (aritmetik) ile kultürler ve uygarlıklar birbirine eklemlenerek bu günkü düzeyi ortaya çıkardık. Biz bu dörtleri 4444 sırı ile YBA haline getirdik. Osmanziya

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2023 Saat 02:56
Shaumble Hz KS Evrim Kardaşim nasılsınız ?

Kozmik Evren ve Shaumble Hz KS Evrim kardeştirler.. birisi yıllar önce.. diğeri bu yıllardan sonra tanıştığımız iki değerli face arkadaşlarımdır.. EVREN ve EVRİM.. EV'lerin reni ve rimi.. bilgisayarın nasıl bir ram ve rom' varsa YBA inde bu iki EV'i en önemli iki bağlacı bir arada barındırır.. VE ve EV biz bunu GÜZEL Türkçe'mizde "ve" ile "veya" bağlacı olarak kullanırız.. bu "ile" ve "ilâ" bağlacına da benzer ve böyle incelemeye layık dörtlü bir RABITA yakalamış oluruz.. alakaları "ve".. münasebetleri "ile" kurarsak geriye elimizde İKİ NOKTA kalıyor ki ben bunu sık sık kullanırım.. iki nokta bir çizgi eder.. NOKTA'ya bu güne kadar kimse erişemedi.. ensiz.. boysuz.. yüksekliksiz olarak tanımlanan bu GİZEM.. bizim sınır kapımız.. belki de bir NEMO noktası olabilir.. belki balık NEMO oraya ulaşmış olabilir.. biz bu nemo'yu NAM olarak biliriz namı diğer İSİM.. biz bu ismi AD olarak atımıza bindirdik yolcu olarak AR olarakta yükledik.. Sözlerin taşıdığı bilgi ve değerlerinin sağlam ve sağlıklı olması.. sözcüklerin yüklendiği değişken ve değerlerin uyarlı ve tutarlı bulunması.. konusunda bir hassasiyet kazandırmakta amacımız oldu.. sözlerimin anlaşılmasına da önem vermedim.. belki bundan çok kaybettim.. ama HAZIR açık ve seçik SEHİL yani ANLAŞILIR yazılara alışkanlık yüzünden insanların düşünme yetilerini işletmemelerinin önüne geçmenin de başka bir yolu var mı idi.. bilmiyorum.. çok akıllı ve zeki bir kimse olmayışım bu işlemez yolu tutmamın nedene olabilir mi bilmiyorum.. ancak belki de kaderin bir cilvesi.. "nemo" nimden de gelebilir.. nim yarım demektir.. iki yarın nun bir mim eder.. dünyanın güney yarım küre merkez kutbunu nemo denmesinin nedeni iki yarımdan biri olduğundan da olabilir.. her ne ise.. YBA benim adımla birlikte benim olmaktan çıkıntı.. II uluslarası Filoloji kongresinin tam metin kitabına geçti ve amazonda insanbilimle yayımlandı.. geleceğe ve çocuklarıma ve arkadaşlarıma emanete edildi.. Saygılarımla.. sağlıcakla kalınız. Osmanziya 20.04.2023 Üçyol-İzmir

Düzenleyen osmanziya - 20-Nisan-2023 Saat 03:07
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03