Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: koza(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2767

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: koza
    Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2011 Saat 15:44

KAPTANIN SEYYR DEFTERY

Yyldyz Tarihi 4.3.

ISTENC dizini içindeki dosyalar

uploads/20110412_154332_ISTENC.rar 

KOZA

Bu gün gemimiz yeni bir yöne girdi..  insany tanymak ve kendini bilmek.. bu konuda bir fyryn ekmek yedi?imiz halde daha birkaç fyryn daha tüketmek gerekiyor zahir.. hükmü pe?in denilen ?u ba?ymyzdaki koca ve kalyn kafa derisi olan me?ini syyyrmak kolay de?il..  önyargy tüm yargylaryn temelinde bulunan dü?üncenin bir niteli?i.. insanyn atalet ve tembelli?i dü?üncesine de yansydy?yndan aly?ty?y alanyn ve çaly?ty?y konunun etkisinden kolayca syyrylamyyor.

Size bir önyargy öyküsünü anlatmama gerek yok.. çok kez ba?ynyzdan geçmi?tir.. çok kez do?ru bildi?iniz ?eyin YANLI? ve yanly? bildi?iniz ?eyin DO?RU oldu?una tanyk olmu?sunuzdur.

Sizi bu yazynyn kar?ysyny almy?ken insany tanymada.. /kendimi bilmek daha çok uzakta/ bu gün geldi?im noktayy gösteren KOZA a?a?yya yapy?tyryyorum. ROZA kendini nasyl görür ama koza olarak kendimi, insan olarak,  resmetti?im gibi görüyorum. Bu iletinin dizini içinde bulunan di?er tablolarda bu gayretin izlerin kozalaryny göreceksiniz.

Ynsanbilim yöntembilim saydamyny görünür hale getirmekte kullandy?ym bir alan.. insan bir model ve kriter, insan bir mikyas ve  kystas.. her ne kadar onu NESNE ve KYMSE diye ikiye ayarsam da on kimse berisi ve nesne ötesi DYKEYY ile us-de?il ve gerçek-de?il YATAYI’nyn tanymlady?y YNSAN, bir “alan” içindeki nesne ve “konu” içindeki kimse… olarak betimlenebilir.

Benim dile getirecek sözlerim ve derinli?im yok.. sözlerim içinde bilgi vermeye de  mecalim ve uzmanly?ym bulunmuyor. Nefesim oldu?u sürece ve nasibim kadar,  esemelerimi ve esintilerimi dillendirmekten ba?ka bir i? yapamyyorum.

Kelime ve manalarla.. çizdi?im tablolary ve terim ve kavramlarla.. yapty?ym ?emalary payla?makta öte bir i? yapmy? de?ilim.

?imdi siz ?u a?a?ydaki tabloya bir bakyn..  hür iradeniz yani özgür istenciniz ne kadar özgür ne kadar seçebilir ve ne kadar isteyebilir ?

Teniniz toz içinde.. tininiz koz içinde.. beniniz töz içinde ve canynyz köz içinde.. gönlünüzün çykarymlary ile elinizin kullanymlary da gördünüz mü ?

Gördü?ünüzü aslynda ördünüz.. sol görü (göz) ve sa? duyu (kulak) denilen iki yanynyzla ördü?ümüz sepeti siz (sen) ve biz (ben) birlikte yapyyoruz.

Yukarydaki ?emada bu sepet gayet yalyn bir ?ekilde görülüyor ve örülüyor.. ön yargylarla.. aly?kanlyklarla.. çaly?kanlyklarla.. ko?ullanmalarla.. kurallanmalarla.. hasyly ö?retim ve e?itimle kurdu?umuz ve kyldy?ymyz dünyanyn içinde bizler ortak dü?ünce ve ayryk dillerle bir bakarsan arayy? bir bakarsyn yürüyü? denilen bir yolculukta birbirimize yardym ve destek ve belki de köstek ve yastyk olarak ilerliyoruz.

Ayyrdynda olsak ta olmasak ta. Orda bir köy var ve oraya gidecek bir DO?RU YOL aryyoruz.

Yçimizdeki YS-TEK, tüm destek ve kösteklere ra?men duyum, duygu, dü?ünce ve dilekleri biçimlendirmeyi sürdürüyor.

Ve böylece kendimizi e?imiz vasytasyyla örüyoruz.

Kendini almak ve ba?kasyna vermek birbirine ba?ly.. s=x dosyasy içinde metafizik bir sex var.. mutlulu?u almak için kutlulu?u vermek ve kutlulu?u almak içinde mutlulu?u vermek gerekiyor.. din bunun orta yolunu nikah ile gösteriyor ki bunun sonunda kendini bilip insany tanyyasyn…

Kendimi bilmedi?imden insany tanymak adyna çizdi?im resimleri seyretmek ve bunu ba?kalaryyla payla?mayy sürdürebiliyorum.. sanyyorum ki kendimi bildi?imde bu seslenmeler susmaya dönü?ecek…

Amma dediklerime bir dedik buluncaya kadar yazmayy sürdürece?im ve bunun için artyk yazylarymyn altyna bir de YLETY?YM kanaly açtym. Ola ki bu siteye üye olmadan dahi dediklerini bana seslendirecek birileri çykar.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

YLETY?YM:

osmanziya@hotmail.com

osmanziya@yahoo.com

WEBLERYMYZ:

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

www.osmanziya.com