Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: kartallar ve tavuklar(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2751

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: kartallar ve tavuklar
    Gönderim Zamanı: 03-Ağustos-2011 Saat 17:47

KAPTANIN SEYYR DEFTERY

Yyldyz Tarihi 4.3.

ARAYI?

Aramakla bulunmaz fakat bulanlar ancak arayanlardyr

Hangi i?i yaparsynyz ya da ona öncelik verirsiniz  ?

Ho?landy?ynyz i?i mi ?

Gerekli olan i?i mi ?

Çykary  veya yarary  olan i?i mi ?

Ystedi?iniz i?i mi yoksa ?

Kolay olan bir i?i mi ?

Yukaryda saydyklarymdan hangisi size kolay geliyor ?

Sanyrym büyük bir ço?unluk ba?kalaryna zor dahi gelse kendisine kolay geliyorsa ho?landy?y veya gerekli olan veya yarary ya da  çykary olan i?i  yapar. Çok az kimse “istedi?i” i?i yapmakta zorlanyr.. garip ama gerçek.

Acaba böyle de?il mi ?

E?er sizde benim gibi dü?ünüyorsanyz bunun nedeni ne olabilir ?

?öyle dü?ünüyorum; bilmek yapmayy gerektirmez.

Tabip sigaranyn zararyny bilir buna ra?men yine içer.

Hoca helaly ve haramy bilir fakat o da günaha girer.

Yapmak için bilmek yetmez; o i?i gerçekten  sevmek ve ciddi bir surette istemek gerekir. Diyagramyny göstereyim:

YAPMAK                     istemek

Sevmek                      BYLMEK

Aklyn bir i?i bilmesi nefsin o i?i yapmasyny gerektirmez.

Buna kalbin sevmesi ile ruhun istemesi dahi eklenmelidir.

Çykar ya da yarar veren i?, ihtiyacymyz olan bir i?tir. Ynsan ço?u zaman gereksinimlerini kar?ylayan dürtü ve güdülerinin pe?indedir. Öyle ki bunlaryn gere?ini yapmamak ?öyle dursun ço?u zaman geciktirilemez bile.. yani bunlar üzerine olan sevgi ve a?k, istek ve i?tiyak öylesine güçlüdür ki bazen BU GEREKSYNYM u?runa yapmamyz  GEREKLY olan buyruklary bile öteler ve  hatta onlary unuturuz bile…  

Bu ol”maly”ly   BUYRUKLAR’dan  hatta ol”sa”ly YSTEKLER’de öte acil ve ya?amsal önceli?i olan i?lerin öne alynmasynyn nedeni onlary yapmaktan ho?lanmamyz olsa gerek.. acaba bu denli onlary seviyor ve istiyoruz ? Acaba bize bu sevme ve isteme ve de  ho?lanma yüzünden mi kolay geliyor bu i?leri yapmak ?

Sosyoloji için ANKET yapylyr da psikolojik bir soru ve sorun içinde anket yapylmaz my ? Burada bir anket yaptyk 4 tane oy verildi.. Üç tel saçy olan bir adam berbere gitmi?.. berber düzeltirken sol taraftakini kesmi?.. olacak ya itina ile düzeltirken sa? taraftakini de kesivermi?. Adam kyzmy? berbere koltuktan kalkmy?.. “Byrak karde?im, da?ynyk kalsyn.” Demi?. Bu da?ynyklyk nedeniyle anket yapmaktan vaz geçtim. Hem ?imdi biz burada edebiyat yapyyoruz bilim yapmyyoruz.

Ama ?unu biliyorum ki gereksinimim olmady?y halde ve hatta gerekli dahi olmady?y halde benim ho?uma giden ve bana kolay gelen bu yazylara ve bu ?emalara “öncelik” tanyyorum. Hatta gereksinimim olan i?lerden bile öne alyyorum.  Acaba neden ? Ve ayny ?ekilde sizlerde okuyorsunuz, e?er okuyorsanyz! Niçin bu hazyr gereksinimi kary?lamayan ve okunmasy dini bir buyruk ya da yasal zorunluluk olmayan yazylary okuyorsunuz ?

Hiç dü?ündünüz mü ?

Ben dü?ündüm söyleyeyim: Aryyorum ve aryyorsunuz…

Arayy?y,  eli  bo? ve gönlü ho? kimselerin vaktini geçirme me?galesi ve kendini bitirme kurdelesi oldu?unu dü?ünenler de olabilir. Ancak doyumsuz meraky yüklenen akly kör etmeyen ve tükenmez a?ky ta?yyan kalbi sa?yr etmeyen bilgi ve sevgi kartallary konmak istedikleri zirveler için kanat çyrpacaklardyr.

Y?tah ve i?tiyak ayaklaryyla gereksinimleri e?elemekten ba?ka gayesi olmayan tavuklaryn durumuna dü?meyeceklerdir.  

ARAYI?, gereksinim ötesi gereksinimdir çünkü.. özgürlü?ü veya sonsuzlu?u aryyorsunuz.. mutluluk veya kutlulu?u aryyorsunuz.. ba?aryyy ve erdemi aryyorsunuz.. iyiyi ve güzeli aryyorsunuz.. buyruklarda bunu özlüyorsunuz.. do?ruyu ve gerçe?i aryyorsunuz.. bilgilerde bunu gözlüyorsunuz..  ya da do?ru adamy veya kadyny aryyorsunuz.. do?ru yolu aryyorsunuz.. do?ru karary aryyorsunuz.. do?ru yarary aryyorsunuz.. do?ru.. do?ru do?ru..  hep do?ruyu aryyoruz da acaba do?ru “dürüst” olmayy, ara syrada da olsa,  niçin aramyyoruz ?

Çünkü ba?kasyna bakan kendini görmez. Ba?ka nesne ya da kimsenin do?ru olmasyny beklemek, kendinin dürüst olmasyna bakma?a niçin engel te?kil eder ?

Bo? ve ho? bir zamanymda yapty?ym bir tasnife göre insanlar be? kysymdyr.

Bir kysmy, hem de büyük bir kysmy,  aramazlar.

Bir kysmy ararlar.

Bu arayanlardan büyük bir kysmy aradyklaryny bulmazlar.

Bu arayanlardan bir kysmy aradyklaryny bulamazlar.

Bulmazlar ile bulamazlar arasynda ne fark var ?

“Bulmayanlar” belki bir gün bula-bilecek-lerdyr ama “bulamayanlar” asla bulamayacaklardyr.

Çünkü onlaryn kalblerinde hastalyk vardyr ve Aradyklary da onlaryn hastalyklarynyn artmasyny dilemi?tir.

Ke?ke bizler ve sizler onlardan olmasak…

Dördüncü kysym, aradyklaryny bulanlardyr.

Be?inci kysym bulduklaryny olanlardyr.

Yn?aallah bizler de  bunlardan oluruz.

Çünkü aryyoruz.

Allah sözü duyan ve en iyisine uyanlardan eylesin. Amin.

Sa?lycakla kalyn.

Not: Aramayanlara ve bulamayanlara gelince onlaryn görecek ve gösterecek ?eyleri ile  memnun ve mutludurlar. Aramaya ve bulmaya hiç niyet ve vakitleri yoktur. Gösterecek ?eyleri olmasa bile yine de onlar gösterebilecekleri bir ?ey’lerini  bulurlar.

Acaba ben de bunlardan myyym ?

Böyle bir tavuk olmaktan Allah'a sy?ynyrym.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

YLETY?YM:

osmanziya@hotmail.com

osmanziya@yahoo.com

WEBLERYMYZ:

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

www.osmanziya.com

www.mustafabugucam.com.tr