Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: ipek böce?i(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2726

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: ipek böce?i
    Gönderim Zamanı: 12-Ekim-2011 Saat 22:04

BÖCEKLER

S=emanet dizini içindeki dosyalar.

Böce?i yolculu?un içine attym, yolculu?u emanetin içine attym, emaneti… artyk daha fazla kary?tyrmayayym.. bu ay içinde ördü?üm KOZA’laryn resmin  a?a?yda görüyorsunuz.

Buraya sadece adyny andyklarymy aldym. Örülen ve görülen sadece kozalar de?il, roza’lar da görülebilir. Güller.. güller dikenler ta?ysa da örülen kozasynyn renk, koku ve biçiminin güzelli?inden dolayy dikenini katlanylan bir çiçektir. Böcekler ve çicekler.. kozalarynda ve rozalarynda güzellik ve sevgi yararlary..  iyilik ve saygy baryndyran yararlary ile hayvanlar ve çicekler.. dünyasynyn eril ve di?il üyeleri birbirlerini tamamlan yarymlary ve yarlarydyr. Ki biz onlaryn yaryklarynyn ma?aralarynda kaybolmak için mezar odalary yaparyz.

Böcekler ve çicekler öyle bir gösteri ve görünüm sunarlar ki onlary seyretmek bizi kendimizden geçirir, dert çare ve yaralarymyza merhem olurlar. Hem maddi.. ham manevi olarak.. hem emik hem estetik olarak.. Böcekler deyince bu insektalardan aklymyza geleni.. ary, karynca ve örümcektir. Her birinde ayry ayry bir mana, bir bal ve bir hikmet gizlidir. Burada sadece YPEK BÖCE?YNDEN bahsedece?im.

Hilmi Ziya ÜLKEN hocamyz analojilerle dolu felsefe ve hikmet kitabynda Ypek böce?i metoforu beni etkilemi?tir.. Ynsan beninin ördü?ü YLYM kozasyndan bahseder. Elbette bu ilim bir türün ady.. funun ve hukuk ile san’at ve hikmet etkinlikleriyle ortaya çykan yüzlerce disiplin ve dürbünlerin ferdlerinin cins ismi YLYM’dir. Ylim türünün bireyleri o kadar çoktur ki insanyn eseri oldu?u için bu ilimlerde  insan gibi birey de?il bir tür, ba?ly ba?yna bir alem ve tek ba?yna bir dünyadyr. Ymany Nursi’nin  Muhakematynda mesail-i maddiye ve mesail-i maneviye olarak iki ba?lykta toplady?y binlerce konular ve sorunlaryn her biri bir ba?ly ba?yna bilim dünyasy ortaya koyar.

Ben de böyle bir kürsü kurdum.. ürünümün onurunu payla?mak için dü?ünenleri aryyorum.

Bütün bu ilimler, DYL tabanyndan DYN tabanyna do?ru çykarlarken her bir YSYM altynda toplanyr. Bazy insanlar ki?ilerlere, bazy insanlar olaylarla bazy insanlarda fikirlerle ilgilenir derler. Buna dördüncü bir yükseklik ilave etmeliyiz; isimler.

Ki?iler, olaylar, dü?ünceler ve adlar… hadi buna bir be?incisi daha eklensin: Ar’lar.

Dil ve dü?ünce dünyamda atty?ym ve ?imdilik benden ba?ka tutanyny bilmedi?im bir i?aret var: Harf / Ar.

Ysim ve Harf öylesine birbirine ba?ly bir karde? ve öylesine birbirine yakyn arkada? ki bu iki sözcükte bile yer alyp bana gülüyorlar…  Arifi olan anlar ki ister lar olsun ister ler olsun ço?ul olan bütün ?eylerin birbirlerinden ayrylmasy için her birine ad verilmesi gerekir.. i?te bu ad dahi bir ar gerekmektedir. Dili kullananlar  “kullanylarak” bunu görmeyebilir fakat dili kullanmama onurunu gösterirseniz kullu?unuzun bir AR olmaktan ibaret oldu?u ve bir ary gibi ara-?-tyrma  yolunda çiceklerden polen ve nektar toplama görevinizin ve i?levinizin bulundu?un ve bu ödevin kar?yly?ynda bir ödün aldy?ynyzy görürsünüz. Her ni’met bir HYZMET külfet gerektirir ve bu hizmetiniz de yeni bir nimet olarak ÜCRET’lendirilir.

Yukaryda adyny andy?ym, böcek,  yolculuk ve emanet dosyalaryny ekli dizin içinde göreceksiniz.

A?a?yya da en son yapty?ym resmi yapy?tyrdym.

Bu gün NECYP bir usta geldi ve bu yapy?tyrylan resmin ana hattyny onun için çizdim.. ART  stüdyosunun sahibidir ve hem san’atçydyr hem zanaatkardyr. Tevafuka bak burada AR sesi bana gülümsüyor. Artizlik yapmyyorum.. Aktivitemde ne aktör ne aktiris olurum.. san’atta elbette eril ve di?il özellikler görülebilir fakat san’atkar ne erkektir ne kadyn.. Sun’ ve Say’ tüm yapyp etmeler YSMYNYZYN etkisi altyndadyr. Bu da HARF olarak görünür. Ve sevgili Necip Usta büromun kapysyna YAZER yazdy.. Yazar’in bir türlüsüdür yazer.. yazarlar yokken yazerler vardy ve milletin alacak ve vereceklerini yazardy ve sonra bu kayytlardan devlet do?du, yasama do?du, yürütme do?du, yargy do?du ve bu gün yazerler, yazarlar yanynda unutuldu.. artyk R harfinin / arynyn  syrryna ve synyryna  geliyor söz ve orada duruyorum…

?imdi bu düz yazyda biraz gizem.. biraz istem.. biraz da imgelem kattyk ve irdelemelerimiz ile bunu size göstergeledik.. göstergeler içinde görüngülere ilerleyen zihninizin böce?ine kary?amam.. adlayabilir, arlayabilirsiniz, adlayabilir ve arlayabilirim fakat adlary ANLAMAK ve onu arlarla ANLATMAK bir dü?ünme etkinli?indir. Dile getirmek mi zor yoksa dü?e götürmek mi buna siz karar verin.. anlamanyn anlatmadan kolay oldu?una sy?ynarak bu tümcelerdeki sözcükleri diziyorum. Sözlerimi dü?üncenize emanet ediyorum.

Belki bir gün böyle reklam yapyp dü?ünenleri arayan düz yazylara gerek kalmadan arayanlar bu tablolara bakyp birbirlerine dertlerini anlatabilecekler ve arayy?laryny payla?abilecekler.

Kim-bilir ?

Benim gibi bu i?in propagandasyny yapmaya gerek kalmayacak.. pagan gider pro kalyr… Da’yy my soruyor sunuz ?

Da ?

Ne yer’de ?

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANÎ  yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

YAHOO YÇYN DYZYN UYARISI

Yletinin ?ema ve tablolaryny,  haber gurubunun menüsünde

“files” ady altyna eklenmi? dizinler / klasörler içinde bulacaksynyz.

Kolaylyk sa?lamak üzere iletinin ba?ly?y ile dizin veya dosyasynyn ady

arasynda  ba?lanty kurulmu?tur.

GOOG YÇYH EK UYARISI

Yazylarym hem YAHOO öbekleri hem GOOGLE siteleri için hazyrlanmaktadyr.

Yukarydaki dizin uyarysy yahoo  gourups içindir. Google, da ise  yazynyn altyndaki

“Ekler” de ?emalarym bulunmaktadyr.

NOT:

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya - 12-Ekim-2011 Saat 22:13
IP