Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: yüz'ün ötesindeki çizgi(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2712

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: yüz'ün ötesindeki çizgi
    Gönderim Zamanı: 10-Mayıs-2012 Saat 09:27

DÜZELTYLMY?;

YÜZ

Hataly sollama sakyn,

bil ki ölüm çok yakyn

YUZ dizini içindeki dosyalar

Trafik haftasy dolayysyyla ilçemizde emniyet müdürlü?ü böyle afi? asty.. bu afi? de çarpy?an iki araba vardy ve sonuçlary hasar, yaralanma ve ölüm olarak gösteriliyordu.. kazalaryn ço?unun nedeni olan HATALI sollamanyn anlamy, sürücülerin yakinen bildi?i üzere,  geli? ve gidi? yönlerini belirleyen kurala uyulmamasydyr. Bu sanki  bir ki?ilik dar bir köprüde iki keçinin inatla?masy ve tosla?masy gibidir.. inadyn ve tosla?manyn bedeli her ikisininde köprüden a?a?y uçuruma dü?mesidir.

Bu basit olay ve örnek olgu.. pek çok yanly?lyklaryn mahiyetini ortaya koyar.. gerek evrendeki ko?ullar ve gerekse toplumdaki kurallar nesnelerin ve kimselerin devinimlerinin, davrany?larynyn, ya?antylarynyn bir YASA?A ve YASAYA ba?ly olmasy gerekti?i ve bu yasak ve yasalary yani ölçüyü  bozmanyn düzeni bozmaya e?de?er oldu?unu herkes bilir ve biz bunu makinelere dahi ö?rettik ve onlar bu ?ekilde düzgün ve yararly çaly?abilirler.. ancak insan duyum ve duygularyna ölçü konulmady?y YÇYN bu kontrol ve koordineyi  dü?ünce ve dilekleriyle hür ve muhtar bir ?ekilde gerçekle?tirebilirler. Ancak onlary buna ZORLAMAK / sertlik  onlary makine ve nesne yerine koymakla e?de?er oldu?undan kimselerin  ilim ve iradeleriyle var olu?laryny gerçekle?tirmeleri gerekmektedir. Oysa insan duyum ve duygularynyn haksyz ve zararly  çekim ve çelimlerine kar?y koymalarynda da bir ZAAF / yumu?aklyk  bulundu?undan sonuçta her kimse kendi çözümünü kendi bulmak zorundadyr.

Bu çeki?melerin ve uyu?mazlyklaryn  en zorlusu yumu?ak yaryk ile sert  yarak arasynda geçmektedir. Buna sevgi ve saygy arasyndaki sorunlar, çykar ve yarar arasynda sorunlar, dil ve dü?ünce arasyndaki sorunlar, akyl ve kalb arasyndaki sorunlar, dünya ve ahiret arasyndaky sorunlar, kral ve köle arasyndaki sorunlar ve sonunda kul ve Tanry arasyndaki sorunlar ve tüm bunlara somut bir örnek ile SERT hataly sollama ile YUMU?AK hatasyz sa?lama arasyndaki sorunlar, konunun yetersiz kalan günlük dil ve zaman alan düz yazy dy?ynda bir aynada görülmesini gerektirmektedir.

Burada felsefi hitabiyat veya din  edebiyaty yapmyyoruz ya da dini bir vaaz ve ideolojik yanlandyrma etmiyoruz..  do?rudan ve damardan girdi?imiz için edeb dy?y sözlerimize aldyrmayynyz. Kurala ba? e?enin yumu?akly?y ile düzene ba? kaldyranyn sertli?i e?it de?ildir ve bu yüzden toku?urlar.. sonunda sert yumu?ar ve yumu?ak sertle?ir.. sert zararly oldu?unu görür yumu?ar ve yuma?ak hakly oldu?unu görür sertle?ir yani sonuç  iki taraf içinde ders olur. Ya?am herkese bu dersi vererek belirli bir geçmi?ten belirsiz bir gelece?e akar ki bi buna kader ve istikbal diyoruz.. SERT  Kaderimizi de?i?tiremeyiz fakat YUMU?AK istikbalimizi de?i?tirebiliriz.. çünkü ilki akibete bakar ikincisi illete bakar yani ilki geçmi? vakiye bakar, ikincisi gelecek imkana bakar ve bu ikincisi bir deneyim yapmak ihtimali verir. Demek yazylym / SOFTWARE denilen  yuma?ak ?ekil  ile donanym  / HARDWARE denilen sert suret arasynda bir çizgi var ve biz bu ikisinin arasyndan geçerek ya?amymyzy sürdürüyoruz. 

Düz yazynyn sert tren rotasy yani raylary gibi giden anlatymda  pek çok lokomatifleri çarpy?tyryr. Ardynda çok sayydaki vagonlary yoldan çykarabilirsiniz.. trenlerin çarpy?masy, trene göre yumu?ak rotada  otomobillerin çarpy?masyndan  daha tehlikelidir.. otomobil amel gibi yuma?aktyr..  tren ise  iman gibi serttir. Ve tüm anlatymyn içinden çykamady?y benzetme çölünde bilgi otomobili ile gidi?te buyruk susuzlu?undan telef olma ihtimalide yüksektir. Bu neden din, hikmet ve felsefe için artyk yeni bir dil bulma ve yüksek bir matematik olu?turmaya çaly?malyyyz.

Hasyly derim ki yüz yola ba?ly de?ildir, yol yüze ba?lydyr.. bunu YUZ dizini içindeki ?emalarla kanytlady?ymy sanyyorum..  belki de yol YATAY  bir çizgidir, yüz de DYKEY bir çizgidir.. pusula ise bu zaman ve namaz eksenlerinin ortaya koydu?u istikamettir..  yine de yol ve yüz hakkynda verilecek karar sizin…

?imdi bu çizgi de  da gelece?imiz son nokta.. ?u fykraya benziyor:

Bir tymarhane de doktor  dola?yrken bakyyor deliler bir yere kafalary vuruyorlar  ve birisi de di?erlerini  seyrediyor. Tabib ne ise bu akylly imi? diyor ona bir sorayym ne oluyor ? Yavrum bunlar ne yapyyorlar diye soruyor. Diyor ki, Efendim ben yere bir çizgi çizdim ve dedim ki kim bu çizginin altyndan geçerse ona bir lira verece?im, onlarda bu çizginin altyndan geçmeye çaly?yyorlar.

?imdi benim dil denilen anlatym aygytyny analitik düzlemin yatay ve dikey iki çizgisine  indiren zemine kafasyny vuran deli  bir dü?ünce çykmyyor.. herkes akylly ve bu yüzden ?u durumda deli konumundayym..  bu durumu isterseniz delili?imin itirafy, isterseniz akyllyly?ymyn belirtisi sayynyz.. deli ile dahi arasyndaki fark gibi  ilim adamy ile ?arlatan arasynda fark bazen çok küçülür.. ve buna ço?u durumda hakem olan ZAMAN karar verir.. deli ya da geri zekaly görülen çok dahilerin bulundu?unu ve çok dehalaryn da delilik emareleri verdi?i tarihen sabittir. Deli ile Veli  ve Dahi  ile Gabi arasyny ayyrt edecek  EQ ya da IQ lerimiz vardyr..  fakat bunlaryn her zaman kesin sonuçlar veren kriterler olmady?yny teslim etmek lazym..  Veli olmady?ymy ben biliyorum, dahi olmady?ymy kabul ediyorum, Gabi olmady?ymy da Yüksek Tahsil Diplomam gösteriyor.. bu durumda tek seçenek kalyyor: DELYLYK.. dünya kadar stres ve deprasyon sorunu olan insanlaryn ara syndan geçdi?i cinnet-i muvakkatayy saymaz isek zihnimin sürekli deli formatyn da bulunmasy sadece yöntembilimsel analiz üzerinde SÜREKLY durmama ba?lamanyn yanly? oldu?unu dü?ünüyorum.  Zaten bir i?in hastasy olunmazsa o i? nasyl ba?arylabilir ki ?

Örne?in bir insan dü?ünün ki hem i?ini götürsün hem e?ini götürsün.. ikisinden birine a?yrlyk vererek mutlulu?unu ya da ba?arysyny yakalayacaktyr. Akylly insan ikisinide gerçekle?tirerek  yani evini geçindirecek geliri elde edecek derecede ciddiyetle çaly?acaktyr.

Amma bazy insanlar bu ikisinden fazla ve ayryca bir arayy?a da  girerler.. yani sadece gereksinimi de?ilde bunun ötesinde bir hedefi ele geçirmek isterler.. i?te buna nadiren vakit bulan, buldu?u zamany de?erlendiren insanlaryn dil hapishanesinin dü?ünce hücresinde yary aydynlyk ve yary karanlyk vaziyette bir türlü siyah ve beyaz uçlaryn dy?ana çykmadyklaryny ve hatta  çykamadyklaryny görünce.. “Dü?ünenleri aryyorum ÇÜNKÜ Arayanlary dü?ünüyorum” sloganyyla yapty?ym i?te yazarlyk dy?y bir amacy olanlary YÖNTEMBYLYMSEL ANALYZ çaly?malaryyla  beklemeye ba?ladym…

Özel hayatyma  ve ki?isel çykarlaryma zarar vermeyecek ?ekilde, çünkü deli de?ilim, bu kamusal yarary olan i?i sürdürüyorum.

Bu tür ilginç ve gizemli düz yazylar dy?ynda ?emalarymy izleyecekleri bekliyorum,  ?EKYL VE SURET arasynda bulunan ÇYZGY’nin altyndan geçmenin zor ve fakat imkansyz olmady?yny bilerek er geç bu dili ö?renen, kullanan ve yararlananlaryn bulunaca?yny dü?ünerek, gönlümün gözümün esaretinden kurtulaca?y günleri umuyorum.. belki o zaman bu yary?yn altyndan geçen yolu bulabilece?iz. Buldu?umuz anda  da çok hataly sollamalaryn önüne geçece?iz.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

NOT:  Sert ve yumu?ak terimleri, dilin terim tuzaklaryndan birine kapylarak sadece cinsel ça?ry?ymlar yapmaz ayny zamanda evrensel erillik ve di?illik özelliklerini hatyrlatyr. Ve hatta bundan öte celal ü cemal syfatlaryna ünvan olurlar. Bu yüzden  suret-i hatt ve ?ekl-i hadd arasyndaki ÇYZGY, “insan”yn hayvani, be?eri, meleki, cinni ve ruhani mahiyetinin kapsamynda türlü renklere girer. Syfaty hayvandan öteye bakylmazsa  yarykta ki yarymlyk ve yanlylyk naks ve kasrynyn a?ylarak yazymdaki edeb-i ilmiyi anlamak mümkün de?ildir. 

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

YUZ

Hataly sollama sakyn,

bil ki ölüm çok yakyn

YUZ dizini içindeki dosyalar

uploads/20120510_092703_YUZ.rar

Trafik haftasy dolayysyyla ilçemizde emniyet müdürlü?ü böyle afile? asty.. bu afi? de çarpy?an iki araba vardy ve sonuçlary hasar, yaralanma ve ölüm olarak gösteriliyordu.. kazalaryn ço?unun nedeni olan HATALI sollamanyn anlamy, sürecelerin yakinen bildi?i üzere,  geli? ve gidi? yönlerini belirleyen kurala uyulmamasydyr. Bu sanki  bir ki?ilik dar bir köprüde iki keçinin inatla?masy ve tosla?masy gibidir.. inadyn ve tosla?manyn bedeli her ikisininde köprüden a?a?y uçuruma dü?mesidir.

Bu basit olay ve örnek olgu.. pek çok yanly?lyklaryn mahiyetini ortaya koyar.. gerek evrendeki ko?ullar ve gerekse toplumdaki ko?ullar nesnelerin ve kimselerin devimimlerinin, davrany?larynyn, ya?antylarynyn bir KURALA ve YASAYA ba?ly olmasy gerekti?i ve bu kural ve yasalary yani ölçüyü  bozmanyn düzeni bozmaya e?de?er oldu?un herkes bilir ve biz bunu makinelere dahi ö?rettik ve onlar ancak bu ?ekilde düzgün ve yararly çaly?abilirler.. ancak insan duyum ve duygularyna ölçü konulmady?y YÇYN bu kontrol ve koordineyi  dü?ünce ve dilekleriyle hür ve muhtar bir ?ekilde gerçekle?tirebilirler. Ancak onlary buna ZORLAMAK / sertlik  onlary makine ve nesne yerine koymakla e?de?er oldu?undan kimselerin  ilim ve iradeleriyle var olu?laryny gerçekle?tirmeleri gerekmektedir. Oysa insan duyum ve duygularynyn haksyz ve zararly  çekim ve çelimlerine kar?y koymalarynda da bir ZAAF / yumu?aklyk  bulundu?undan sonuçta her kimse kendi çözümünü kendi bulmak zorunadyr.

Bu çeki?melerin ve uyu?mazlyklaryn  en zorlusu yumu?ak yaryk ile sert  yarak arasynda geçmektedir. Buna sevgi ve saygy arasyndaki sorunlar, çykar ve yarar arasynda sorunlar, dil ve dü?ünce arasyndaki sorunlar, akyl ve kalb arasyndaki sorunlar, dünya ve ahiret arasyndaky sorunlar, kral ve köle arasyndaki sorunlar ve sonunda kul ve Tanry arasyndaki sorunlar ve tüm bunlara somut bir örnek ile SERT hataly sollama ile YUMU?AK hatasyz sa?lama arasyndaki sorunlar, konunun yetersiz kalan günlük dil ve zaman alan düz yazy dy?ynda bir aynada görülmesini gerektirmektedir.

Burada felsefi hitabiyat veya dini  edebiyaty yapmyyoruz ya da dini bir vaaz ve ideolojik yanlandyrma etmiyoruz..  do?rudan ve damardan girdi?imiz için edeb dy?y sözlerimize aldyrmayynyz. Kurala ba? e?enin yumu?akly?y ile düzene ba? kaldyranyn sertli?i e?it de?ildir ve bu yüzden toku?urlar.. sonundma sert yumu?ar ve yumu?ak sertle?ir.. sert zararly oldu?unu görür yumu?ar ve yuma?ak hakly oldu?unu görür sertle?ir yani sonuç  iki taraf içinde ders olur. Ya?am herkese bu dersi vererek belirli bir geçmi?ten belirsiz bir gelece?e akar ki bi buna kader ve istikbal diyoruz.. SERT  Kaderimizi de?i?tiremeyiz fakat YUMU?AK istikbalimizi de?mi?tirebiliriz.. çünkü ilki akibete bakar ikincisi illete bakar yani ilki geçmi? vakiye bakar, ikincisi gelecek imkana bakar ve bu ikincisi bir deneyim yapmak imkany verir. Demek yazylym / SOFTWARE denilen  yuma?ak ?ekil  ile donanym  / HARDWARE denilen sert suret arasynda bir çizgi var ve biz bu ikisinin arasyndan geçerek ya?amymyzy sürdürüyoruz. 

Düz yazynyn sert tren rotasy yani raylary gibi giden anlatymda  pek çok lokomatifleri çarpy?tyryr ardynda çok sayydaki vagonlary yoldan çykarabilirsiniz.. trenlerin çarpy?masy trene göre yumu?ak rotada  otomobillerin çarpy?masyndan  daha tehlikelidir.. otomobil amel gibi yuma?aktyr  ile tren ise  iman gibi serttir. Ve tüm anlatymyn içinden çykamady?y benzetme çölünde bilgi otomobili ile gidi?te buyruk susuzlu?undan telef olma ihtimalide yüksektir. Bu neden din, hikmet ve felsefe için artyk yeni bir dil bulma ve yüksek bir matematik olu?turmaya çaly?malyyyz.

Hasyly derim ki yüz yola ba?ly de?ildir, yol yüze ba?lydyr.. bunu YUZ dizini içindeki ?emalarla kanytlady?ymy sanyyorum..  belki de yol YATAY  bir çizgidir, yüz de DYKEY bir çizgidir.. pusula bu zaman ve namaz eksenlerinin ortaya koydu?u yine de karar sizin…  NQ…

?imdi bu çizgi de  da gelece?imiz son nokta.. ?u fykraya benziyor:

Bir tymarhane de doktor hastanede dola?yrken bakyyor deliler bir yere kafalary vuruyorlar  ve birisi de di?erlerini  seyrediyor. Tabib ne ise bu akylly imi? diyor o bir sorayym ne oluyor ? Yavrum bunlar ne yapyyorlar diye soruyor. Diyor ki, Efendim ben yere bir çizgi çizdim ve dedim ki kim bu çizginin altyndan geçerse ona bir lira verece?im, onlarda bu çizginin altyndan geçmeye çaly?yyorlar.

?imdi benim dili iki çizgiye indiren zeminin altyna kafasyny vuran deli dü?ünce çykmyyor.. herkes akylly ve bu yüzden ?u durumda deli konumundayym..  isterseniz bu delili?imiz itirafy isterseniz akyllyly?ymyn belirtisi sayynyz.. deli ile dahi arasyndaki fark gibi  ilim adamy ile ?arlatan arasynda fark bazen çok küçülür.. ve buna ço?u durumda hakem olan ZAMAN karar verir.. deli ya da geri zekaly görülenlerin çok dahilerin bulundu?unu ve çok dehalaryn da delilik emareleri verdi?i tarihen sabittir. Deli ile Veli  ve Dahi  ile Gabi arasyny ayyrt edecek  EQ ya da IQ lerimiz vardyr..  fakat bunlaryn her zaman kesin sonuçlar veren kriterler olmady?yny teslim etmek lazym..  Veli olmady?ymy ben biliyorum, dahi olmady?ymy kabul ediyorum, Gabi olmady?ymy da Yüksek Tahsil Diplomam gösteriyor.. bu durumda tek seçenek kalyyor: DELYLYK.. dünya kadar stres ve deprasyon sorunu olan insanlaryn ara syndan geçerdi?i cinnet-I muvakkatayy saymaz isek zihnimin sürekli deli formatyn da bulunmasy sadece yöntembilimsel analiz üzerinde SÜREKLY durmama ba?lmanyn yanly? oldu?unu dü?ünüyorum.  Zaten bir i?in hastasy olunmazsa o i? nasyl ba?arylabilir ki ?

Örne?in bir insan dü?ünün ki hem i?ini götürsün hem e?ini götürsün.. ikisinden birine a?yrlyk vererek mutlulu?unu ya da ba?arysyny yakalayacaktyr. Akylly insan ikisinide gerçekle?tirerek  yani evini geçindirecek geliri elde edecek derecede ciddiyetle çaly?acaktyr.

Amma bazy insanlar bu ikisinden fazla ve ayryca bir arayy?a da  girerler.. yani sadece gereksinimi de?ilde bunun ötesinde bir hedefi ele geçirmek isterler.. i?te buna nadiren vakit bulan, buldu?u zamany de?erlendiren insanlaryn dil hapishanesinin dü?ünce hücresinde yary aydynlyk ve yary karanlyk vaziyette bir türlü siyah ve beyaz uçlaryn dy?ana çykmadyklaryny ve hatta  çykamadyklaryny görünce.. “Dü?ünenleri aryyorum ÇÜNKÜ Arayanlary dü?ünüyorum” sloganyyla yapty?y i?te yazarlyk dy?y bir amacy olanlary YÖNTEMBYLYMSEL ANALYZ çaly?malaryyla  beklemeye ba?ladym…

Özel hayatyma  ve ki?isel çykarlaryma zarar vermeyecek ?ekilde, çünkü deli de?ilim, bu kamusal yarary olan i?i sürdürüyorum.

Bu tür ilginç ve gizemli düz yazylar dy?ynda ?emlarymy izleyecekleri bekliyorum,  ?EKYL VE SURET arasynda bulunan ÇYZGY’nin altyndan geçmenin zor ve fakat imkansyz olmady?yny bilerek er geç bu dili ö?renen, kullanan ve yararlananlaryn bulunaca?yny dü?ünerek, gönlümün gözümün esaretinden kurtulaca?y günleri umuyorum.. belki o zaman bu yary?yn altyndan geçen yolu bulabilece?iz. Buldu?umuz anda  da çok hataly sollamalaryn önüne geçece?iz.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

NOT:  Sert ve yumu?ak terimleri dilin terim tuzaklaryndan birine kapylarak sadece cinsel ça?ry?ymlar yapmaz ayny zamanda evrensel erillik ve di?illik özelliklerini hatyrlatyr. Ve hatta bundan önce celal ü cemal syfatlaryna ünvan olurlar. Bu yüzden  suret-I hatt ve sekl-I hadd arasyndaki ÇYZGY, “insan”yn hayvani, be?eri, meleki, cinni ve ruhani mahiyetinin kapsamynda türlü renklere girerler, syfaty hayvandan öteye gitmeyenlerin bu yarykta ki yarymlyk ve yanlylyktan beriye geçmeyenin yazymdaki edeb-i ilmiyi anlamasy mümkün de?ildir.  

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya - 11-Mayıs-2012 Saat 05:12
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

bullet Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2012 Saat 05:34

Yukaryda "yüz" hakkynda iki yazy var,

llki karalama yani müsvedde  ikincisi düzeltimi?  yani  tebyiz.

Düzeltilmi? yazy beyaz, karalama yazy ise siyah..  dil nasyl da ifade etmi? iki yazy arasyndaki farky.

Ylki içi   kapyyor, karartyyor ve siyah oluyor ady… zorluyor zihni.

Ykincisi içi açyyor, aydynlatyyor, beyaz oluyor ady… kolay geliyor dima?a.

ilk yazyyy okuyanlar ikinci yazyyy okuduklaryndan, elbette tekar okuma cesareti bulmu?larsa, ?u iki ?eyin farkyna varacaklar:

Düzeltilme?i yüz yazysy ile düzeltilmi? yüz yazysy hakkynda SURET farky var..

sureti olan surat ile suraty olan süret..

“Suret” sözcü?ü soyut bir kavram verir fakat “surat” ady duyunca somut bir yüz araryz. Tasvir etmek ise  dil ve kelimelerle resimsiz suretleri betimlemek demektir.

Düzeltilmi? suretin güzel bir suraty olmasyna kar?ylyk cümle dü?üklükleri ile dola öncki düz yazynyn da çirkin bir suraty vardyr.

SURETLER her ?eyin dy? kabu?udur.. suretler insany etkiler ve tetikler.. hemde ço?u zaman negatif ve zararly olarak.. bu nedenle özellikle canly suratyny gösteren resimler  ve ya?ayan diriyi  akseden suretlerin YBADET MAHALLERYNDE bulundurulmasy yakaslanmy?tyr. Ayryca avret yerlerini gösteren resimlerin KAMU YÇYNDE TE?HYRY haram kylynmy?tyr. Bunlar insanyn hissiyatynyn, haricin hassasiyetenden etkilendi?ini ve bu neden harici  hattlardan kurulan suretlerin baskyn tesirinin bulundu?unu gösterir.

Bunlar resim olmasa bile , zahiri tasvirinin ifadesini ve lisany temsillerinin ibaresini dahi etkilidir.  Düzeltilmemi?  yazynyn çirkin söz-dizimi kadar müstehcez sözcüklerinin YTYCY olmasy bir ?eyi açykca ortaya koyar.. zahir suretler batyn ?ekillerden önce hem basara çarpar,  nazary örter.

Mü?ahhas ve somut SURETLER bizim gözümüz ve kula?ymyzy doldurmu?tur.. ister e?yanyn tasvirleri olsun ister e?hasyn suratlary, olsun hassasiyetimin baskysy vasytayla hissiyatymyzy etkilemektedir. Bunlaryn hem göz ile alynanlary vardyr, hem kulak ile alynanlary vardyr.  

E?er zihnimiz bu gibi suretlerle doluysa.. bunlaryn altyna inmek oldukça zordur.

Öyle ise suretlerin altyndaki  mürret ve soyut ?EKYLLER'e inmek için arty bir gayret sarfetmek gerekmektedir.

Y?te bu zihnin TAAKKUL düzeyinin yükseltilmesidir.

Yazyyy burada kadar okudum.. yine yanly?lyklarla dolu yine düzeltmek gerekecek..  düzeltirken yanly? oldu?unu biliyorum da yazarken niçin yanly? yazyyorum ?

Çünkü benim suretlerle de?il yüzün yana suratyn yani suretin altyndaki ÇYZGY ile alakam var.. ona önem veriyorum.. onu öne çykaryyorum.. onu göstermek istiyorum.. onu görmek isteyenleri aryyorum.. e?er biçim ve içerik itibariyle güzel bir yazy istiyorsanyz bir çok me?hur ve doyuru yazar var.. zihninni onlarla doldurmaya devam edip.. amma hayyr ben kendim kendimi ve ba?ka nesne ve kimseleri özgün ve kopyesiz ifade ve ibare etmek YSTYYORUM diyorsanyz zihninizdek HAYAL ve i YM-ge'LERE veda edeceksiniz. Fakat  ne verdi?inin ve kar?yly?ynda ne aldy?ynyz ya da tersine kazancynyza kar?ylyk ne kaybetti?inizi bilmedi?iniz için ZORLUK, karalylyk, karanlylyk ve kapalylyk sizi yazylarymdan, yazylarymyn suretlerinden uzakla?tyracak ben sizi sizde yöntembilimsel analizi yitirmi? olaca?yz.

Suretin altyndan bir ÇYZGY var ve onun altynda da ?EKYL'ler var. Öyle ?ekiller ki tüm suret ve suretlere anlam verip anlatym kazandyryrlar ve ço?u kimse bunlaryn farkyn da da de?ildir. Çünkü insan ZOR bir i? olan  “dü?ünme”ye ü?enir ve özelikle bu gibi "bilmeyi bilmek" i?ine iyicene ü?enir. Amma hazyr bilgilere kar?ylyk bir çaba ile elde edilmi? bilgi, dü?ünce ve görü?lerin önem ve de?erini anlady?y anda bu yakla?ymy de?i?ecektir.

Suretleri, suratlary, ifadeleri, ibareleri, metinleri niçin yanly? ve çirkin görüyorsunuz, hiç dü?ündünüz mü ?

Çünkü dilin ve dü?üncenin bir düzeni var.

Çünkü anlam ve anlatymyn ortak kural ve ko?ullary var.

Çünkü söz dizmek ve anlamy bilmek için, yaratyly?tyn gelen ya da yyllaryn birikimiyle olu?mu? sentaks yasalary  ve semantik yasaklary var.

?imdi biz BYLGY do?ru ve gerçek olmalydyr, BUYRUK iyi ve güzel olmalydyr, derken bunlary GEREKTYREN olgular ve zorunluluklar bulundu?un varsayyyoruz.

Dilin yasalary ve dü?üncenin yasaklary bir oyunu ve öyküyü olu?tururken vazgeçilemez ülküleri byrakamyyolar, varlyklary ko?ullary ve olaylaryn kurallary  bir gerçe?i ve olguyu gerektirirken kaçynylmaz ilkeler synyryndan dy?ary çykamyyorlar.

Görmek, bilmek, anlamak ve inanmak kadar bu olaylara yol açan veriler, ilkeler, ülküler ve bulgularda var.

Amma dilli kullanan bunun hiç farkynda de?ildir.. dil tarafyndan kullanyldy?ny ayyrt etmez.. amma dil ve dü?üncenin ötesine yöneldi?inde.. artyk bir synyra geldi?inin ve bir hapishanenin içinde bulundu?unun belki  farkyna VARABYLYR.

Y?te bunun için.. diyorum ki artyk düz yazynyn kalyplary ve kapylary ardyndaki uçsuz bucaksiz alana çykyp bu okyanusta bo?ulmak korkunuzu kontrol altyna alynyz.

Ütüsüz pantolanla dy?ary çykmak korkusu GYBY yanly? yazarymda ayyp olur.. derseniz pek çok ?eyi de kayb edersiniz.. yan ben sizin ifadenizle bir onur duyarsam siz ibarenizle bin ürün alacaksynyz.. üretilenleri tüketmekten kurtulup kendiniz TÜRETMEYE ba?layacaksynyz.

O zaman vazife ba?yna.. sormadykça bilemezsiniz.. aramadykça bulamazsanyz.. yürümedikçe ilerleyemezsiniz.. öyle ise güzel ve  çekici suretlerin kolayly?y ile çirkin ve bozuk suretlerin zorlu?u altynda ne bulundu?unu dü?ünüp ona göre davranyrsanyz ya?murlu günlerin saklady?y güzel yaz bahçelerini ararsynyz.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya - 12-Mayıs-2012 Saat 06:30
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

bullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2012 Saat 07:02

"Yar"  kelimesini seviyorum.. içinde bir iki "ar"lanmaz sözcük olsa bile iki çarpy dört sekiz tane de "ar"ly ad bulursunuz.. ary ve duru sözcüklerin ba?ynda  yarlygayan "Yaradan" gelir.. Yaratan, her ne kadar yar'dan uçurursa yar'e de kavu?turur.. çünkü biz kimseler ve nesneler yarymyz ve öteyi yarymyzla kavu?up birle?medikçe huzur bulamayyz. Yargy'nyz nasyl olursa olsun "ar" (harf) e verdi?iniz ad ve anlam kadar arady?ynyzy bulursunuz.

(Türkçe Sözlü?ü baktym, YAR köklü 106 tane sözcük var.. Eskiden alet ve silah anlamynda kullanylan YARAK sözcü?ü kaba dilde bu gün erkeklik organy olarak kullanylyyor.. tüm sözcükleri ü?enmeyip inceledi?inizde anlam OLAY’laryna bir derece vakyf olabilirsiniz.. ve daha derine inmek için de bu kökün sessiz harfi olan “R”nin esraryna do?ru

yar
yar
yâr
yara
yaradan
yaradancylyk
yaradyly?
yaradyly?tan
yarak
yaralamak
yaralanmak
yaraly
yaramak
yaramaz
yaramazla?mak
yaramazlyk
yâran
yarany?
yaranmak
yarar
yararlanmak
yararly
yararlyk
yararsyz
yarasa
yarasalar
yara?yk
yara?ykly
yara?tyrmak
yaratan
yaratycy
yaratycylyk
yaratylmak
yaratymcylyk
yaratma
yaratmak
yarbay
yarbaylyk
yarda
yardak
yardakçy
yardakçylyk
yardym
yardymcy
yardymcylyk
yardymla?ma
yardymla?mak
yardymsamak
yardymsever
yardyrmak
yarenlik
yarga
yargy
yargycy
yargyç
yargyçlyk
yargyevi
yargylama
yargylamak
yargylanmak
yargytay
yary
yaryba?kala?ma
yarycy
yarycylyk
yaryçap
yarygölge
yaryk
yaryklyk
yaryküre
yarylamak
yarylanmak
yarym
yarymada
yarymay
yarymca
yarymkanatlylar
yarymlamak
yarymlyk
yaryn
yarynki
yarysaydam
yaryson
yary?
yary?çy
yary?lyk
yary?ma
yary?macy
yary?dyrmak
yarykurul
yarlygamak
yarly?
yarlyk
yarma
yarmak
yarmalamak
yarmalyk
yarpuz

bir yolculuk yapabilirsiniz

Yaryp topraktan eski eserleri  çykarmaya "hafriyat" denilir.. "harfiyat" arasyndan yeni anlamlary  çykarmaya taharriyat denilir.. Dikkat edin harF ile haFr birbirine kary?masyn..  biri raf raf yükseltir bizi di?eri ise far far fyrynyn içine atabilir.. sözdizimi rahat metinler  ve anlambilimi kolay yazylar bu siber uzayda istemedi?iniz kadar SURETLER var..

Oysa ben yaryn duda?yndan ba?ka tüm güzelliklerin ve iyiliklerin ana babasy olan gerçeklikleri ve do?ruluklary  payla?mak istiyor ve hiçbirinizin zülfü yarine dokunmuyorum.. çyldyrtan kokularyn reklamyny yapmyyorum.. ba?tan çykaran görüntülerin propagandasyny yapmyyorum.. uyu?turan müziklerin pazarlamasyny yapmyyorum.. sadece ve sadece görsel ve i?itsel dünyanyn suratlary ve suretleri altynda sakly tefekkür madeninin giri?ini açmaya ve tezekkür hazinesinin kapysyna aralaya ça?yryyorum.. yapaca?ynyz i? basit.. ?emalar zihinde örmek için tablolardaki simetrik görünmezleri görmek ve elinize aldy?ynyz ka?yt-kalemin paralelli?ini (kitabeti)  izlemektir  

NOT: E?er Türkçe sözlü?e bakyp yukaryda verilen terimlerin anlamlaryna bakty?ynyzda anlarsynyz ki SÖZLÜKLER bile nesnel ve tarafsyz bilgi ve anlam veremiyorlar. Bir görü?e, bir kültüre ve bir zihniyete göre hazyrlanmy?lardyr.. bu durumda size sözlük ve terim anlamyndan öte.. yazaryn sözündeki syyak ve sybak anlamyndan öte.. ar'lar ve ad'lar dünyasynda bir ARAYICI VE YARATICI bir  yolculuk yapmak durumandasynyz.. i?te o zaman bu okyanusta kullanymy kolay güvenli bir kayyk arasanyz.. yöntembilimsel analiz pusulasy içinde güzel bir yat oldu?unu bulacaksynyz.. amma bu  adlary açacak, aralary açacak, "ar'aç" sadece bir SAL halinde duruyor.. onu Transatlantik haline getircek sizlersiniz...

Düzenleyen osmanziya - 12-Mayıs-2012 Saat 07:30
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03