Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: redi gömle?i(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2728

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: redi gömle?i
    Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2012 Saat 02:40

REDY GÖMLE?Y

REDIAMED dizini içindeki dosyalar.

Güller nazda..

bülbüller niyazda

?eyhler namazda

her daim der Elhamdülillah

Redi gömle?i,  cedi gömle?i üstündeki gömle?imizdir..  cedinin altynda ne var, redinin üstünde ne var..  hop hop dur bakim.. ?u redi dedi?in nedir, cedi dedi?in nedir önce onu söyle bakalym diyecekseniz. Haklysynyz.. redi, reddiyetimiz.. cedi de ciddiyetimizdir. Reddiyetimiz.. bir i?i reddederken ya da kabul ederken ortaya koydu?umuz YRADEMYZ ve istencimizdir.

Yrade,  ba?ta evrenin ko?ullary ve toplumun kurallary olmak üzere  bu ?erait ve ?eriaty üstlenen çok amillerle ku?atylmy?  ve öyle çok  failler ile kysytlanmy?tyr bunun aadyna  “cüz’i irade” ady verilmi? ve izafi bir hürriyetinin oldu?u kabul edilmi?tir.  Bilinen nedenler  için ilmi en geni?  ve ihtiyary en  derin  olan insanyn  ilmi, iradesi ve ihtiyary  cüz’i ise bunun bir de  küllisi olmasy gerekir ki  yasaklary ve yasalary yüce  kar?ylyk ve yaptyrymlary yüksek bir kudret  olsun. Y?te bu nokta cüz’iden  külliye, izafiden mutlaka giden yolda,  irademiz  iki yöne giden bir yakla?ym  gösterir. BYRYNCYSY  cüzi ve izafi olan  Halka giden irade  YKYNCYSY  külli ve mutlak olan  Hakka giden irade.. Halky sola ve Hakk’y sa?a yerle?tiririm… Bu gün burada derdim bu Yslamiyet ve teslimiyet iradesi de?ildi.. üst ucunda HÜKM, alt ucunda HAML bulunan hali hazyrdaki ve kali hatyrdaki  reddiyetti ve bu reddiyetin gylafy olan redi’yi tanytmakty...

?imdi bu Hakk ve Halk cihetleri arasyndaki çizgi;  bir ilim, irade ve güç çizgisi elektromanyetik tayf gibi dizilmi? basamaklar skalasy de?ildir.. sadece sayylan bu üç  vasyfyn   küll-cüz’ ve  mutlak-izafi CYHETLERYNY gösterir bir “gösterge”dir. Ancak bu üç vasyftan  “irade” syfatyny anlamak için bu y?yn spektrumunu örnek olabiliriz.

Malum mahiyeti ayny olan bu y?ynlardan dalga boyu üç bin ila dört bin angström olan kysmy bildi?imiz y?yktyr. Üç binden öncesi  güçlü dalga boylary olan  “mor ötesi” y?ynlar,  dört binden ötesi ise zayyf dalga boylary olan  “kyrmyzy ötesi” y?ynlardyr. Yani dalga boyu küçüldükçe y?ynyn gücü artmakta, dalga boyu büyüdükçe y?ynyn gücü azalmaktadyr. Yrade gücümüzde buna benzer bir manzara arz (TERS ORAN) eder.. sabyr gücünü güne hasredenin gücü yükselir, sabyr gücünü  aya, yyla ve ömre  hasredenin  YRADE VE SABIR gücü dü?er. Ancak her ikisinin de kendine göre avantajlary ve dezavantajlary vardyr. Bunlary yerine göre kullanmak lazymdyr ki bu konuda hiç ölmeyecekmi? gibi dünyaya yaryn ölecekmi? gibi ahirete çaly?yn hadisi yol göstericidir.

Demek irade bir cihette Hakk’a bakar iradesini terk eder ve ona teslim olur ki buna TESLYMYYET diyoruz.. bir cihette Halk’a bakar iradesini talk eder ve hakkyn iradesini tatbik eder ki buna da YSLAMYYET diyoruz. Böylece kesreti selb ve vahdeti icab ederek irademizle me?iet ve manty?ymyzy olu?turuyoruz.

Bu iletinin REDIAMEDY dizinin içindeki tablolar size her ?eyi gösterecek.. benim dillendirmeme gerek yok.. ama yine de bu yazyyy dolduracak birkaç kelam etmeliyim..  

DYKEY YRADE anlamyna  gelir red-i amed..  bu dikmenin üstünde hükm ve hakimiyet altynda haml ve hamiliyet var.. cedi ve redi.. kurgu filmlerinde  ba?at aksiyonerlerinin adlarydyr.. bilgi ve gücü  ile  yetenek ve ba?arylaryny YRADESY ve CYDDYYETY  ölçüsünde gösteren  RYDDYNG VE CEDAY adly  süper kahramanlaryn bir adlary , evrensel bir dilden gelmektedir.. diye dü?ünüyorum.  Kitab insanlara hitap ederken onlaryn geçmi? kültürlerinin ve gelecek kültlerini  nazara alyyor ve onlara  aly?kyn olduklary   adlarla sesleniyor.

Ready hazyr demek Yngilizce.. Arapça YRADE sözcü?ün  kökü  R ve D harflerin adlandyrdy?y isteme yetene?imiz olan istenç / irade,  hazyr zamanda etkilidir. Önceleri iradeyi gelece?e ve idraki geçmi?e  atardym.. Daha sonra gördüm  ki  idrakte irade içindedir. Yradenin geçmi? ve gelece?e ili?kin yöneli?lerinin da adlaryny a?a?ydaki diyagramda (levhada)  verdim.. bu YERLE?TYRME  da benim irade hakkyndaki kuramymdyr.

DEBR                                        DERB

Mazi     REDDIYET      Ati

DEKR                                         DERK

?imdi bu dört kö?enin hakikatin hikayesini birkaç  yerde mükerreren  yapmy?tym..  bu güne kadar  soranda ve ele?tiren olmady.. bu dört kö?enin izahyny  oradaki açyklamalara  havale ederek konu üzerinde ilerlemeye devam ediyorum.

Y?te ?imdi burada geçerli olan iradenin yani hali hazyrda bulunan istencin yani e? zamanly olan reddiyetin.. yani DYKEY ÇYZGY ile  göstergelenen var olu?un yukarydaki ucuna HÜKM a?a?daki ucunu da HAML  diyorum.

DEBR                     hükm                   DERB

Mazi         REDDIYET           Ati

DEKR                   haml                    DERK

Hükmedilen irade ile hamledilen irade.. ya da iradenin hükmetmesi ile iradenin haml etmesini birbirinden ayyryyorum ve bu ayyrymy birini yukary birini de a?a?y yazarak göstergeliyorum.

Bu göstergenin ne anlama geldi?ini bu iletinin tablosunu inceledi?inizde görerek anlayacak, anladyklarynyzdan yola çykarak sorular ve ele?tiriler olu?turacaksynyz.

Temerrüd ve tereddüd biri inada di?eri ?üpheye götüren  iki ayry (zyd)  irade tarzyny gösterir.. ikiside muttarit (muttarid)  ve müstakim (istikametli) giden iradenin biri tefrit di?er ifrad iki ayry a?yry ucudur.. iradenin menbadan hedefe do?ru  YLERY giden  istikametini ve do?rultusunu  bozarak sa?dan veya soldan GERYYE döndürürler…

DERDLER,

mücadele ve mücahedesinde, muhabere ve muharebesinde ademden vücuda,

sebebden neticeye,

nimetten külfete,

hizmetten ücrete, 

akybetten  ahirete,

gayeden vasytaya, 

maziden atiye,

nusretten fethe,

iladan ryzaya

islamdan imana

esmadan hüsnaya,

isimden a’azam

ve  ahsen-i takvimden ahsen-i takdime

yani sünnet-i seniyyeye

yani HAMD'a

YÜRÜYEN  iradeyi  

atalet ve batalate çekerek  ve onu

ko?ullar ve kurallarla yasalar ve yasaklarla

etkileyerek  sahib-i iradenin  tehir ve terkin ortaya çykaryrlar.. böylece mahluku   kasryndan haberdar ederek  müridin muradyny terbiye ederler.

Hasyly irade,  reddiyeti içeren özüyle; redd, kabul, selb, icab, terk, tehir, nefy, inkar, maruf, münker, istilzam, istinkaf ve sair i?lemlerimizin gylafy, ky?ry ve kabu?u olan bir gömlektir ki bu gömle?in altynda manevi giysilerimiz oldu?u gibi üstünde bulunan maddi  sailiyet ve nailiyetlerimiz vardyr.

Bütün bunlary olu?turaca?ymyz yöntembilimle YNSANBYLYM olarak HEP BYRLYKTE  ortaya çykaraca?yz. Yeter ki bilgimizi syfyrlayyp onu yeniden in?aa etme ciddiyet ve cesaretini gösterelim.. a?k derecesine gelecek merak ve cesasetimizi i?letelim.

Allah kolaylyk versin.

Amin.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya01 - 23-Temmuz-2012 Saat 03:15
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2728

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 27-Temmuz-2012 Saat 01:22

Merhaba,

"Redi" gömle?inden sonra "cedi "gömlegini yazacaktym.. reddiyetin ve ciddiyetin liflerinde dola?caktym.. elbet bu arada "kedi" (kendi) gömle?imizede dokunacaktym.. fakat dokuya dokuya sonunda kendime bir "deli" gömle?i  mi dokuyaca?ym ?

Bir deli doktoru bana dedi ki.. e?er sevdi?in i?in senin özel hayaty ve kamu hayatyny etkilemiyorsa yani para kazandy?yn yerde (i?te)  ve parayy götürdü?ün yerde (evde) fincancy katyrlaryny ürkütmüyorsan sen deli de?ilsin demektir...

Çok ?ükür bunu yapacak kadar aklymyzy peynir ekmekle pardon yöntembilimle yemedik amma buraya yazy yazmak bana karpuz yemek kadar kolay gelmesine ra?men yazdyklaryma yanyt  yeti?tirmek size karpuzu tarla yeti?tirmek kadar zor geldi?inden dolayy burada yeterli bir katylym ve katky alamyyoruz. Yki ya?ly adam.. kutlu aytu? ve osmanziya iki  a?yk ozan gibi aty?yp duruyoruz. Sizler hiç katylmyyorsunuz, konu edebi konu?ma günlük de?il diye...

Edebiyat yapmak bir tema?adan ve   edebli olmak bir temastan,
ebediyet istemek bir seyirden ve ebedli olmak bir syrdan,
çykarsa acaba bizden çykan nedir ve çykary olan kimdir
diye soracak olursak..  
Sorularymyn yanyty dü?ünerek de?il
söyledi?im terimleri (sekiz tane) analatik düzleme
yazarak verin.. böylece cykany ve çykary
rahatlykla görebilirsiniz.

Böylece niçin edebî yazamady?ym anlarsynyz.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma