Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: para para para Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2805

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: para para para
    Gönderim Zamanı: 27-Mayıs-2016 Saat 00:48
20160527_003249_para_para_para.rar

Yarın ölür gidersem bir kaç gün kazandığım paralar benimle beraber mezara gitmesin diye rar dosyası halinde sıkıştırıp buraya yükledim..

Dün sağ idim.. demek kaderim ölmemek imiş..
Bugün çok şükür ölmedim.. sağım.. aslında ölebilirim de ölmeyebilirim de..
Yarın ölmemek için bu gün kendime bakıyorum.. yemek yiyorum.. trafikte caddeden değil kaldırımda yürüyorum.. ama buna rağmen yarında ölebilirim.. aslında dün dahi ölebilirdim ölmedim..

Demek geçmiş GERÇEKLEŞMİŞ kaderdir.. geçmiş KESİN vakidir..
Olmuştur ya da ölmüştür.. onun ne ölmüşüne ne olmuşuna çare bulamazsın ve değiştiremezsin..

Geçmişini bu kesinliğine rağmen gelecek İMKANATTIR.. yani olanaklı ve olasılıklıdır.. olurda olmazda.. olabilirde olmayabilir de.. bu durumda onu İRADE ile değiştirebiliriz.. geçmişteki KADER olayları gibi değerlendiremeyiz..

Özetle değiştirilemez geçmiş VAKİ'dir.. değiştirilebilir gelecek ise İMKAN'dır..

Vaki'ye KADER
imkan'a İRADE
kanunu uygulanır.
İŞTE bunular İMAN'ın iki kanadıdır.

İlkine karşı gelirsen ŞİRKE girersin.

ikincisine karşı gelersin KÜFRE düşersin.

Geçmiş olgu ve gelecek olanak ise BUGÜN nedir ?

Dün bir rüyadır yarın ise bir hülya.. rüyayı mutlu ve hülyanı umutlu etmek istiyorsan bu güne iyi bak..
Ne yapılması gerekiyor ise onu yap.. hevana uyma.. ne lazım ise onu yap.. hevesine uyma.. ne edilmesi gerekiyor ise onu işle.. başkasının malına bakıp haset etme.. ne vecibe ve gerekçe ise onu gerçekleştir hırsına mağlup olup kızgı.. kuşku.. korku.. keşke'nin karanlığına düşme..

Geçmiş üzüntülerden ve gelecek korkulardan kurtulmak istiyorsan.. beynelhavfverreca yani gelecek tehlikeler yerine Allah'dan KORKARAK ve geçmiş fırsat ve günahlardan ye'se düşmek yerine O'ndan UMUT'unu yitirmeden BUGÜN ölüm bilincini yaşama sevinciyle birleştirerek.. Allah rızası için.. ahiret çıtasını yükseltmek için.. kendin için.. ailen için.. vatanın için ne yapmak gerekiyorsa O'nu yap..

Bu arada yöntembilim öğrenirsen.. bende daha sağlam ve sağlıklı düşünerek kendinden başkalarına ışığınla karanlığın ve aydınlığın ortasına istikametin yolunu aydınlatabilirsin...

Sağlıcakla kalınız

Osmanziya

Düzenleyen osmanziya - 27-Mayıs-2016 Saat 00:51
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma