Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: KELAM Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3110

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: KELAM
    Gönderim Zamanı: 05-Ağustos-2023 Saat 00:49
KELAM

Kalem (Kainat) ve kelam (Kur'an)
ile
Kitabet (İnsan) ve kıraat (ikra)

Soz ve Söz
ile
Yazma ve Okuma

Tablo da bunları göremiyorsunuz bu kırkıncı tabloya kadar bulunuyorlardı fakat burada kaldırdım.

Kalem yerine RÜYET
Kelam yerine RİYA
yazdım
Kitabet yerine RE'Y
Kıraat yerine RÜYA
yazdım

Eskiden KELAM ilmi bulunuyordu.. tefsir ve itikad arası İMAN konularını ela alıyordu. Fakat bunu yaparken KELAMÜLLAH olan Kur'an-ı Mu'ciz-beyan'ı esas alıyorlardı ve onu anlamak için uğraşıyorlardı..

İnsan dört köşe bir varlık varsayalım:

KALEM ----- KELAM
KIRAAT --- KİTABET

Bunun sol üst köşesindeki "KELAM"dan tutarsanız diğerleri de tutmuş olursunuz.

Şimdi bu sözcükler yerine şunları yerleştirelim:

MAL ----- MEL
EMEL --- AMEL

Burada MEL ile KELAM birbirinden ayırt etmek kolay değildir. Burada MEL hiç duymamız olabilirsiniz ancak bu sözcüğün MİLLET sözcüğünün kökü.. millet'in de KÜLTÜR anlamında olduğunu.. millet-i ibrahim'in İbrahim Ulusu değil İbrahim KÜLTÜRÜ olduğunu anladığınızda KELAM ve KELİME'nin gizemli bir SES olduğu ortaya çıkar.. bu durumda kendinizi düşünen ve konuşan.. gören ve işiten bir KALEM gibi görmeye başlarsınız..

Saygılarımla.. Osmanziya 05.08.2023 Üçyol-İzmir

Anlatımım gizemli görünüyor.. zaten anlaşılmaz bir müşkil-küşa ve muamma âlud birde üstüne gizem ve sır eklemek daha da kapalı ve hafi hale getiriyoruz.. en iyi siz bütün bunları bırakın ve burada KIRK tane dosyayı versiyon sırasıyla yalından karmaşığa doğru imgeleyen ve tahayyül eden.. irdeleyin ve tevehhüm edin.. sonra fehim ve fıkhının çalışmaya başlasın ve tefekkür motoru ateşlensin.. her şeyi hazır elde etmeyi bırakın kendiniz hazırlamaya çalışın ve alışın.. işte o zaman envarı şeriat ve esrarı şerait açılacaktık.. yeter ki yabancılaştığınız kavramları ve yabancı kaldığınız terimleri öğrenmeye korkmayın.. kelimelere düşmanlık etmeyi bırakın..

bu da yeni çalışma:

20230817_140211_KELAM00.rar

Düzenleyen osmanziya - 17-Ağustos-2023 Saat 14:03
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma