Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: reklam Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2716

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: reklam
    Gönderim Zamanı: 09-Eylül-2023 Saat 06:58

Reklam ve propagandası için buradayım.
14 yıldir Yöntem Bilimsel Analizi
tanıtmak ve Yontembilim'i Beğenen Arkadaşlar begendirmek için çalıştım.

Derdim OKUR da olmak degilldir YAZAR da.
Güzel bir okur olmadıgim gibi iyi bir yazarda olamadim. Hep düşundum.. annem yerine de düşundum.. eşim yerime de düşundum.. çocuklarım yerine de düşundum.. sizleri düşunmeye çağirdim.. fakat siz okuma ve yazmadan fazlasina itibar etmediniz.

Yazilarım ve tablolarim faceden gelip geçenler için degildir elbette.. düşünmaye ve anlamaya emek ve zaman verecekler için www.yontembilim.com sayfamin FORUM kısmindaki dunya.. yöntembilim.. .islambilim.. din.. başliklarindaki binlerce yaziya onbinlerce tabloya bir çağridir

Işin kolay olmadığinı elbette biliyorum fakat el-bette nereden geldigini bilmiyorum.

Kad'in bir LE-KADI bir FE-KADI bulunuyor.. yani ukad ve düğumun bir kesini oluyor bir kuşkulusu bulunuyor.. sozcuklerdeki LE ve FE sesi bunu gostergeliyor.

Bu dogmatik kesinlik ve septik kuşku.. epistemik ve bilgikuramsal bir konu ve evrensel bir sorundur.

Bizim kuşkulu soru soran AGNOSTIK felsefeye de gereksinimimiz oluyor.. kesin kes yanıti olan DOGMATIK dine dahi ihtiyacimiz bulunuyor. Çunku bu iki kutbun çekişmesinden fünun ve fıkıh ile ILIMLER doğuyor.. san'at ve hikmet ile KELAM çikiyor.

Biz bu gun fünuna BILIM.. fıkıha HUKUK diyoruz.. bu fikrin fehmini ve fıkhıni ayirt edemedigimizden.. çok yonlu ve yanli konulara ilişkin bir teknik ve yontem ve dilimiz bulunmadigindandir. Fehim ve fıkih yani kavramak ve anlamak fikir ve duşunce olduğu gibi fünun ve fıkıh da ilim ve bilgidir.

Burada "fikıh" sesi ve sözcugu iki kez geçtiginden YBA e gore hata ve falso bulunuyor. İste bunu şoyle düzeltiyoruz:

Fıkıh FIKIR Fehim
Fünun ILIM Hukuk

Amma biz buna Bilim ve Hukuk ikilemesini kullandigimizda arada "İlim"i kaynatiyoruz. Hukuku bilim saymiyoruz. Bu arada ahlak ve dinin canina okuyoruz. Bu arada birine "bilim" birine "ilim" demekte sorunu çözmuyor. Nasil ki Imami Nursî nin Funun-u Medeniye ve Ulum-u Diniye ayirimi problemi hal edememişti..

Konu uzun.. kisa kesiyorum.. yoksa Aristo'nun dort sebeb kuramina kadar yolu var.

Saygilarimla

osmanziya

Düzenleyen osmanziya - 09-Eylül-2023 Saat 06:59
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma