Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: varlik Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3308

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: varlik
    Gönderim Zamanı: 15-Ağustos-2023 Saat 07:07
METAFİZİK

Yuvarlak ve soyut kelime ve kavramlarla yapılan ilme METAFİZİK adı verilir.. nasıl daire ile kara arasında bir fark varsa.. din ile bilim arasındaki "benzer" bir ayrılık bulunur.. fakat bunu ne dinciler ne de bilimciler fark ederler.. yani etmezler.. etse idiller zaten bilimci ve dinci olmazlardı.
Elemler.. acılar.. firaklar.. ayrılıklar.. emellerimizden gelen elemlerimiz.. elemlerimizde gelen emellerimiz.. olağan devimlerden.. devinimlerden.. işletimlerden.. işlemlerden.. eylemlerden.. etkinliklerden çıkan olağanüstü durumlar.. uçan.. yiten.. gaib olan kagıttan çıkan âĺâm.. oranin yeri önce âlem idi.. sonra âmâl oldu.. bu günde ÂLÂM...
İki seni önce böyle demişim ve kocaman bir tablo yapmışım.
Alem amal sonra elem olmuş… işte bu bizim var oluşumuz:

Dün Saygıdeğer Bir Hocamızın VARLIK hakkında analitik düzlemle ile yaptığı tablo çok değerli bir çalışma idi:

Biz de bu tabloya karşılık şu tabloyu oluşturduk:

ve onu şu yanıtı vermiştik:
Buyuk resim
Değerli Hocam, YBA alakanız için teşekkür ederim. Her birimizin bir büyük resmi olur.. bilgi birikimim çerçevesinde bu gün bu saatte bu tabloyu ördüm.. "Tanrı" kavramıda dahil hiç bir kavram.. mutlak ve salt oldukça.. "tek" başına anlaşılmaz.. ki bu gün bu anlaşılmazlığa TEKİLLİK adı veriliyor. Heidegger' de anlaşılması için gerekli çabayı göstermiş ve felsefesini kurmuş.. bir var oluş felsefecisidir. Şimdi onun resmi ile benim resmimi karşılaştırıp kendi resminizi kurmanızı öneririm ve bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu konuda Karen Armstroğun aslında dinler tarihi olan Tanrı'nın tarihi kitabından anladığım.. filozofların soyut Tanrı bilgisive kavramına mukabil mistiklerin somut bir Tanrı değeri bulunuyor. Daha yaygın bir anlatımla her bilgeye nebiye ve rasule tecelli eden Esma-i Hüsna başkadır. Bunlardan biri de İsm-i A'zam olarak saklıdır. Biz Müslümanlar bu BÜYÜK İSMİN.. Peygamberimize ait olduğunu düşünür.. ve bunu Nuru (Nar ve nur ile sırrı ve seyr:Kevn) Muhammedi.. Hakikatı Muhammedi (İns:Zerre ve hücre ile ene ve zümre) ve Zatı Muhammedi ASM.. olarak itikad ederiz. Bu tablo şimdilik ördüğüm tablodur ve bu tabloya gelinceye kadar da binlercesini.. siz onu on binlerce anlayabilirsiniz.. örmüşümdür). Saygılarımla. Osmanziya 15.08.2023

Bu yazı ve tablolardan önce de dün bu KISIT dizini içindeki çalışmaları yapıyorduk.

20230815_072719_KISIT.rar

Bu RAR dizini içinde otuza yakın tablo bulunuyor.. bu tablolar versiyon sırasıyla yalından karmaşığa doğru incelendiğinde benim ARAYIŞ YOLUM ortaya çıkacak yani YBA kullanış tekniği belli olacaktır. Ben bunları anlatmasam ve öğretmesem de bu tabloları imgelemeye ve tahayyüle.. çalışanlar.. irdelemeye ve tevehhüme.. uğraşanlar.. rahatlıkla YBA tekniğini öğrenecekler.. çalışmalarını ilerlettikçe de bu tekniği yöntem ve daha sonra dil haline getireceklerdir. Bu işbu kadar basit.. ancak ilgilenmek ve bilgilenmek.. de bir nasib işidir.

Saygılarımla.

osmanziya 15.08.2023

Bu çalışmalar sonucunda VARLIK tablomuz bu hale geldi:

Bu arada şuhud ve gayb arasndaki rayba bir başka çalışmayı da buraya yükleyerek bir hazine de inşa etmiş olalım.

Başkasına anlatmak ZOR kendine anlatmak KOLAY..
Bu yüzden benim yaptığımı başkaları KOLAYCA yapamıyor.. başkalarının yaptığını ben KOLAYCA yapamıyorum.

NE KADAR GARİP değil mi ?

Şimdi benim başkalarını başkalarının da beni kıskanmaları doğal ve normal mi ?

Ya da benim yaptıklarımla öğünmem başkalarının yaptıklarını kıskanmam.. ne kadar çirkin değil mi ?

Herkes, nasibini yer ve içer.. yapar ve eder.. en son kertede.. lakin oraya varıncaya kadar elimizden geleni de ardına koymamak gerekiyor.

Sayılarımla

osmanziya 15.08.2023 07:49

Düzenleyen osmanziya - 15-Ağustos-2023 Saat 07:50
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ağustos-2023 Saat 11:51

Şaşıracaksınız..

Mekan TABİAT oldu
Zaman Tarih oldu
ortadaki imkan DİL oldu
Cehennem AKIL oldu
Cennet KALB oldu

Nasıl oldu..
vital ve aktuel ve fizik olarak değil
mental ve virtüel ve psik olarak oldu..

Biz gerçekleri bilgi ve değerlerimizle kurarız.
Dünyayı ise ellerimiz, ayaklarımız ve dillerimiz ile.

Osmanziya 15.03.2023
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ağustos-2023 Saat 12:09

Şaşırmaya devam:

Tabiat ve tarihi birleştiren dünya KAİNAT oldu
Akıl ve kalbi birleştiren din İNSAN oldu

Dil ise VARLIK oldu..
Dilin vucud ve varlık tarafı BİLGİ oldu
Bilgi bir var saymadır.. farz-ı vucuddur.

Dilin adem ve yokluk tarafı DEĞER oldu..
Değer bir yok saymadır.. zann-ı ademdir

Gördüğünüz gibi tablolarımız.. STATİK değil dinamik.

Neden DİNAMİK ?

Çünkü kinetik.. yani yürüyor.. ilerliyor.. hareket ediyor.. durmuyor.

Neden KİNETİK ?

Çünkü YBA ile günlük dilin düz yazısının kayıtlarından kurtulmuş.. serbest ve geniş bir POTANSİYELİ bulunur.

Saygılarımla

osmanziya 15.08.2023 Üçyol-İzmir

Düzenleyen osmanziya - 15-Ağustos-2023 Saat 12:11
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma