Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: MUMANIST Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: MUMANIST
    Gönderim Zamanı: 27-Temmuz-2017 Saat 22:59
BURHAN

Bürhan ve buhran ses bakımından birbirine karıştırılan iki sözcük..
Ortak harfi “B” çıkarılırsa geriye RHN ve HRN kalır.
Ancak her ikisinin tüm HARFLERİ ortak.
Rehn edilmiş bir dava..
Horn edilmiş bir delil..
BÜRHAN’ı “belit” olarak karşılarım,
BUHRAN’a kriz ya da bunalım denildiği malum.
Sorunlar büyüyüp bunalım olunca..
çözümler küçülüp belit olunca
bu ikisi en kolay yusr ve en zor usr arasında bir skala oluşur.
Mahiyet ve muhtevalarıyla belli nesneler..
kimlik ve kişilikleriyle belirli kimseler..
yapı ve işlerleri.. gelişim ve ilişkileriyle belirtilen işler..
BELİT’in parçasıdırlar.

Belit.. ZOR noktanın KOLAY bir nokta haline gelmesidir.
BELİT..
narvana olan batı uygarlığının varlık ve iradesi..
nirvana olan doğu uygarlığın yokluk ve telkini..
İki nokta halinde “Y” çizgisinin çatal ucunu oluştururlar.
Bu ikisinin ortasındaki orta doğuda ehadiyet ve teklik noktasında birleşirler.
Ve bunlar teslimiyet ve İslamiyet olarak tekrar açılırlar.. insan ve evren Kitaba girerler.
İşte bu tek, iki ile birlikte üçtür.. üçgendir. “Y” harfinin YÜ-PER-MEN’i olurlar.

Bu yüpermene önce müselman dedim daha sonra da ümmanist ya da ümanisti çağrıştıran
MÜMANİST adına verdim. Yeni MÜ’MİN.. Müslümün ve Mümin birleşince ne olur;
“Yeni Müslüman İnsan” olur. Hem hümanist hem mü’min hem Müslüman.

MÜMANİST , insan olmayan Müslümanlar ile Müslümana düşman insanlar
arasında ezilen İnsana ve Müslümana nefes aldıran bir çözüm..

insan ile evren arasında orta bir yerde durmak yerine.. NİR-VANA ya da NAR-VANA olarak
bunların birini esas alıp diğeri gölge saymak bir BİRLİK çözümü…

Nirvana ve narvana medeniyetlerinin yaptığı bu.. doğu insanı inceledikçe ve onu dağa iyi bildikçe gürün derinine dalmış ve onu TANRI saymış.. batı insanı evreni inceledikçe ve onu daha iyi bildikçe gücün derinine dalmış ve onu TANRI saymış.. İki nesneyi bilen ve onu karıştıran insanın bu karışıklıktan kurtulabilmesi için birinde sabit kalmaya çalışması belki zorunlu ve hatta gerekli bir çözüm sayılabilir. Ancak sınav bizden bundan daha derine girmemizi gerektiriyor. İkilikten birlik çıkarmanın daha sağlam ve sağlıklı yolu BELİT’i bulmaya bakıyor. Bu da NUR-VANA’dır.

Öz ve varoluş.. yapı ve işlev.. gelişim ve ilişkiler.. kimse ve nesne.. ben ve başkası.. eril ve dişil.. can ve canan.. ten ve tin.. ben ve sen.. kadın ve erkek.. birey ve toplum.. daha hangi başka sözcükleri alırsak alalım.. bizler ikilikten kurtulamayız.. Bizi.. beni.. dinnur ve osmanziyayı.. izleyenler bilirler.. ÖZ yeri OZ derim.. nasıl özek bir ideal nokta odak (focus, mihrak, ocak) gerçek bir yer ise OZAK da iki noktanın adı olur. Ozak benim burhanımdır, belitimdir.. sağlam ve sağlıklı kanıtım olan bilim ve hukuktur. Ozak’ım’ı da OZARK olarak çalmışlar… çalabilirler.. zaten benim değil bende önce bu OZ BÜYÜCÜSÜ olarak ünlü idi.. ancak OsmanZiya’ya OZ denilmesine kim ne ediyebilir ki.. benlik ol.an.ak’lar için merkeziyet konumu verilen kimsel benlikler ve nesnel yasalar Rabbın EMRİ’dirler.. O’dan geldik ve O’na döneceğiz.. sorun yok.

Bu yazıya bağlı üç dizin yani üç HABLO var.. bu hablolar içindeki tabloları ve tablolar içindeki kabloları tek tek açıklamaya ne zamanı ne de imkan var.. ne de bu güne kadar yapmadığım işi bundan sonra yaparım.. bu günden itibaren incelemeye başlamış ya da başlayacak talib (öğrenici) ler ile geleceğe taşınacaklar.

Bilgi ve sevgi ile sağlıcakla kalın.

OSMANZİYA

DÜZ YAZILAR BAHANE.. BU YAZI EKİNDEKİ TABLOLAR ŞAHANE..

FILE=uploads/20170727_225926_BURHAN.rar]20170727_225926_BURHAN.rar[/FILE]
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03