Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: KARMASHA Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: KARMASHA
    Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2017 Saat 23:30
Karmaşa..

Karmaşa ve düzen.. ikisi de "gerçek"

Çünkü gerçekler karmadır.. karışıktır.. karmakarışıktır ve bu üçünden belirli bir düzen çıkarılmaya çalışılır.. yani belirsizlikten belirle hala geçilir.. bu da başka bir gerçek.

Gerçek düzenli midir yoksa düzensiz ve karmaşık mıdır ?

Pek şuna ne dersiniz ?

Biz bilinenlerden bilinmeyenlere mi gidiyoruz ?

Öyle ise şöyle diyebiliriz..
Bilinenler düzenli ise bilinmeyenlere düzensiz mi ?
O halde o halde soru şöyle olacaktır;

Düzenli bilinenlerden düzensiz bilinmeyenlere mi gidiyoruz..

Hadi şu NERE’DEN NERE’YE konusunu yalınlaştıralım

Düzenli yer den düzensiz yer e mi gidiyoruz ?

Bilim düzen ve düzensizlik arasındaki ilişkinin bir ölçüsünü bulduğu ve buna Entropi adını verdi.. her nesnenin ve kimsenin yüzde yüz düzenli ve kapalı haline (1) dersek bununu düzensiz haline de düzen (0) dememiz gerekmez mi ?

Zaman nereden nereye gidiyor ?
Akıl diyor ki geçmişten geleceğe gidiyor!
Şuur. İnsan.

Isı nereden nereye gidiyor ?
Bilim diyor ki sıcaktan soğuya gidiyor!
Big Bang. Evren

Bu ikisi termo-dinamik yasaları dillendirir.

Yukarıdaki iki soruya bu iki soru da eklerseniz..
Soru düzensiz yanıt düzenli mi olur ?

Kafa karıştıran sorular karmaşık sorular bunlar
ve karmaşık gerçeği düzenli gerçek haline getirmek için karmaşaya örmeye ve görmeye çalışıyorum ve bu yüzden gerçeğin görüldüğünden değil örüldüğünden bahsediyorum.

Aşağıda tablolarda sunulan gerçeği KIRK YILDIR örüyorum.. bozulan ve düzelen gerçeği yakalamak için kurduğum bir ağdır bu.. yinelenen mizan ile yenilenen nizam.. yenilenen mizan ile yinelenen nizam.. hep DEĞİŞİM ister..
değişim karmaşa ise değişmezlik düzen mi oluyor ?
Bu da beşinci soru oluyor…

Bu sorularda hep BENZETME'yi kullandık.. bilgimizi yegane aracı olan benzetme.. yine bizi en çok yanıltan benzetme.. benz-etme.. benzer'ini etme.. kurtulamadığımız bir iş başkasını kendimize benzetme.. bir türlü sizleri kendime benzetemedim.. çok istememe rağmen dört yıldır.. YBA'e bir talip bulamadım.. diye yakınmaktan başka bir işte yapamıyorum..

Bilgi, sevgi ve sağlıcakla kalın.

Osmanziya

Her ne ise bu gizemli yazıyı bırakın şu dosyalara meraklı ve dikkatli alaka ile bakın.. çünkü biz alak'tan yaratıldık..

20171018_231555_KARMASA.rar

Bir de şu tabloyu isterseniz imgeleyerek ve irdeleyerek izleyin.. tabi sözlüğü bakmak durumundasınız.. ve bütün bunlar emek isteyecektir.. emekte yemek isteyecektir.

Yemek.. emek.. ise EYLEMEK isteyecektir. Ben zamanından çok eyledim.. bu yüzden böyle kolay söyledim.. sizde eyleyin sizi de söylersiniz.

Karmaşa resmini koydum bembeyazdı.. görseniz anlamayacaktınız. ben onu böyle karmaşık hale getirdim.. sanırım biraz anlayacaksınız.

Düzenleyen osmanziya - 18-Ekim-2017 Saat 23:33
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03