Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: GERCEK Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1212

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: GERCEK
    Gönderim Zamanı: 03-Mart-2018 Saat 00:36
Gerçek.. gere çeke gere çeke laçka olmuş bir sözcük olmasına rağmen değerinden hala bir önem yitirmemiştir.. çünkü biz yalanları (filimleri ve dizileri ) gerçek bakışıyla seyredebiliyoruz.. hatta bir yakınımız ölünce yalan dediğimiz bu dünyayı hala gerçek saymayı sürdürürüz.. aslında gerçek-yalan tam karşıt sözcükler değil.. gerçek-uydurma karşıtlığı daha uygun bir tanımlama.. böylece en azından "gerçek-uydurma" ile "uydurma-gerçek" birbirinden kolayca ayrılır.

Aynı zamanda hocaların ve yazarların oyunlarını ve öykülerini de.. kurgularını ve örgülerini de.. biraz daha sağlam ve sağlıklı ele alabiliriz.. lakin bu bile yetmez. Çünkü sağlam "bilgi hem gerçek hem doğru olmalıdır" ilkesi bize gerçekten başka bir de "doğru"nun bulunduğunu hatırlatır.. bilgi de söz ile dışa vurabiliyorsak ve sözün bilgiden başka birde buyruk taşığını biliyorsak.. sağlıklı bir buyruğun hem güzel hem iyi olması gerektiğini göz önüne aldığımızda "gerçek" artık tek başına kalan bir nesne olmaz.. bu gerçekliğe doğru, iyi ve güzel dediğimiz üç arkadaş daha katılır.. ve bütün parçaların toplamından fazla ise.. "gerçek",gerçekten artı bir nesne haline gelir bu yüzden söz ve ilm-i kelam.. önemli bir ilim haline gelir.GERÇEK... hakikat.. reality..

Her ne kadar üç ayrı dilde eşanlamlı bu sözcüklere farklı bağlamlarda farklı anlamlar yüklemiş olabilirlerse de bu terim YBA dilinde şu şekilde belirlenmiştir; somut gözlemle betimlenmiş ve tikel veri ile saptanmış bir BİLİNEN'dir.. elle tutular ve gözle görülür bir NESNE'dir.. daha doğrusu nesne tarafına ilişkin bir bilinendir..


Şimdi bu tanımlamadan bir şey anlamadıysanız bu sefer bu rar dosyasında sıkıştırılmış 25 civarındaki düz yazıyı okumalısınız.. ki bu çok zor ve zaman alan bir iştir..

20180303_003259_GERCEK.rar


öyle ise size biraz daha dolay ve kolay bir önerim var.. şu yapıştırdığım (bindirdiğim)tabloya bakın.. isteseniz bunu indirerek daha musait bir zamanda uzun uzun inceleyebilirsiniz.

Tabloyu incelerseniz göreceksiniz ki burada sekiz tane göz var.. nefis, akıl, kalb, ruh, nüga, nüha, lüba ve luga.. sekiz göz sekiz gerçeği örüyor demektir.. sonra siz bunları birleştirerek total ve toplam gerçeği görüyorsunuz.. gerçekte örüldüğü ve göründüğü gibi durmuyor ve değişiyor.Bu durumda gerçeği bulmayı bırakıp kendini aramaya başlayacaksınız demektir..ilkine afaki yol denir.. gittikçe çoğalır; KESRET
ikincisi enfüsü yol denir.. gittikçe azalır; KILLET

sonra siz bu ikisinden de VAHDET'e ulaşmak istersiniz.

Belki birinde vahdeti bulabilirsiniz..


işte sınav o zaman başlar..
Bu kimin vahdeti ?


Biz sultan Vahidettin'i kovmuş bir ülkeyiz.
Bulmamız biraz zor ve uzun sürebilir.

Osmanziya

Allah biliyor, herkes gibi aranılan bir insan olmak istiyorum.. ancak aranmak için vermek gerekiyor.. ALAN adam pek aranmaz lakin VEREN adam aranılır.. bu normal ve doğal bir durum.. çünkü servis ve client.. biz bunu satıcı (bayii) ve alıcı (müşteri) olarak çevirebiliriz.. eğer satacağınız bir emtia varsa alıcı bulabilirsiniz ve bu nedenle de aranırsınız.. aslında sizi arayanlar sizi aramıyorlar malınızı arıyorlar.. malınız ne ise.. ten.. tin.. ben.. can.. bilgi.. karar.. mal.. makam.. güzellik.. iyilik.. doğruluk.. gerçeklik.. söz.. bilgi.. buyruk.. kuyruk bunların ücretini vererek hizmetlerine ve servislerine kavuşurlar.. böylece arayış karşılıklı hale gelir hizmeti bulunanlar ve ücreti bulunanlar birbiriyle buluşurlar.


Elde mal ve hizmet kalmayınca halimiz ne olacak ?


Aranmayacaksınız.


O zaman sıra kendinizi aramaya sıra gelecek...


Eğer vaktiniz kalmışsa..


O zaman diyeceksiniz..
keşke aranılan değil de arayan bir adam olsaydım..
“gerçek’ in alım satımı için boşuna uğraşmışım..


Bazıları ot-et arar.. bazıları göz-göt arar.. bazıları bilgi arar.. bazıları ögüt arar.. çünkü gereksinimleridir.. teması olupta.. edebi olmayanlar.. temaşası olupta ebedi olmayanlar.. sonunda kökenleri olan ateşin içine düştüklerinde ne gerçeği ne de kendilerini arayacak halleri olmayacaktır.. bu kesin.. şimdilik kesin olmayan.. daha bu duruma düşmediğimizdir. Biz bilgi ve ögüt arayanlar için bir gerçeği arayış kapısını açtık.. arayanları için.
      

Düzenleyen osmanziya - 03-Mart-2018 Saat 01:14
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk