Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: ZPYH Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ZPYH
    Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2018 Saat 08:51
bir hafta içinde yazılmış çeşitli yazılarımı toplayan bir dizin aşağıdaki RAR dosyası;

20180420_083615_ZPYH.rar

Burada Hazreti mana.. hazreti madde.. isteme ve dileme.. masa.. PEZEVENK.. siyaset ZARF başlıklı yazılarım

En önemli yazıyı (pezevenek) da buraya yapıştırıyorum;

Değerler değişkenlerine yapışıktır çıkartılabilir.. kavramlar terimlere bitişiktir sökülebilir.. anlamlar adlara yazılıdır silinebilir.. karşılıklar göstergelere atanmışır alınabilir. Sonuçta dil, düş denilen cama yapıştırılmış bir sırdır.

Dil sırrı yapışıtırılan düş camının zihnimize AYNA olmasının nasılını.. nedenini.. niçinini.. anlamını.. amacını.. sonuçlarını.. yararlarını.. koşullarını.. engellerini.. sormak, merak etmek ve öğrenmek bizim düşünme ve konuşma kalitemizi artıracak ve bunun sonuçları dünyamıza ve dinimize de yansıyacktır.

Dil, dünyayı belirleyen ve dini tanımlayan merkezi bir role sahip kültür temelimizdir. Dil, insan gibi, hikmet gibi.. felsefe gibi, din gibi çok yanlı ve yönlü yapısı olan bir var oluştur.

YBA işte bu gibi konularda analitik düzlemi görsel, mantıksal ve metodik kullanarak dilin kuruluş ve işleyişine.. anlam olaylarına.. çok yönlü ve yanlı bir bakış getirir.

1611 yılından Descartes tarafından sentetik geometirinin analitik geometri olarak hesaplanabilir bir araç haline getirilmesinden beri Çağdaş bilimin ve çağdaş felsenin başladığı kabul edilmiş ve bu gün Kartezyenizm de denilen ANALİTİK DÜŞÜNCE, bilimin temelli bir yöntemi haline getirilmiştir.

YBA in, analitik düzlemi metodik kullanmak ve bu kullanım kuralları olan bir bir "dil" haline getirmek suretiyle ortaya koyduğu bu anlam sürücü ve anlatım aygıtı her ne kadar bir kişinin DÜŞÜNCESİ olarak görünse bile aslında hepimizde var olan bir yetenek olduğu ortaya çıktığında bir DİL haline gelecektir.. diye umuyorum.

Bu nedenle Yöntem Bilimsel Analiz (YBA) dediğim bu yeni dilin İNSANBİLİM ve İSLAMBİLİM adı altında somutlaştırılarak ve içeriklendirilerek sunduğum tablolara bu yönden önem ve değer verilecek izlenmesini.. imgelenmesini.. irdelenmesini ve incelemesini her zaman dile getirmişimdir.

Analitik düzlemin matematik kullanımını metodik kullanım haline getiren YBA kuramsal tabanını açıklayan Kitabımı yazdım.. ancak tashihi ve neşri bir türlü sağlayamadık. Fakat bu sağlansa bile sadece meraklılar için kuramsal bir bilgi vermekten öteye geçmeyecek bu kaynaktan ziyade kazuistik olarak tablo örneklerinin incelenmesi daha öğretici ve kalıcı olacaktır.

Belki bu suretle YBA öğrenen dört beş arkadaş tarafından ortaklaşa yapılacak bir atölye çalışması ile bu düşüncenin dil haline gelebileceğini umuyor ve izmirde bulunan arkadaşlarıma bu çalışmaya katılma çağrısı yapıyorum.

İlgileneceğnizi umarım.

Bilgi, sevgi ve saygı ile sağlıcakla kalınız

bir de bir sene önceki RESMİ 'mi:

tabi bu soyut resimle yetinmeyeceğim bir de bir sene önce Gebze de çektiğim somut resmini yerleştireceğim;

elbette büyük bir çoğunluk soyut resmimi görmeyecek somut resmi mi görecektir.

şimdi bu iki resim arasında fark nedir ?

İkisi de suret ve biçim.
ikisi de gözle görünür.
İkisi de çizgiler (hatt) ve renklerden (levn) oluşur.
İkisi de nesne (eşya)

Ancak birisi fizik nesne diğeri de fizik cisim olmakla birlikte dil nesneleri olan elimelerle.. işaretlerle.. terimlerle.. kavramlarla inşa edilmiş bir FİZİK NESNE.. benim cismi gösteren surete FOTOĞRAF diyorlar diğerine de TABLO..

Ben bu tabloya "kendim" dedim.. çünkü bu benim kendimin büyük resim konusunda çizdiği en son resmim.

Ancak her ikisin de ortak bir özelliği var:

Fotoğrafım de kendimi göstermek için, REKLAM AMACIYLA, konulmuş..
Tablom da kendimi göstermek için, PROPAGANDA İÇİN, konulmuş..

Bu neyin reklam ve propagandası:

YÖNTEMBİLİMSEL ANALİZ ((YBA) dediğim yeni dilin.. ÇAĞRISI yeni anlam sürücüsünün.. TANITIMI yeni anlatım aygıtının BEĞENDİRİLMESİ.. için.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide