Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: anlam Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: anlam
    Gönderim Zamanı: 02-Mayıs-2018 Saat 06:58
anlam ve anlambilim..
Buradaka MAAN (anlambilim) dizini içinde anlamın derinliklerine girdim..

20180502_065216_MAAN.rar

içinde şu düz yazıdan başka tam 42 tablo var:

NAH ANLATAMIYORSUN!
Yahu bir türlü anlatamıyorum sözü kadar boş bir söz yoktur!
Herkes her şeyi anlıyor ama anlamamazlıktan geliyor. İşine öyle geliyor çünkü.
Bu bireysel anlatımlarda da böyle, partiler içinde böyle.
Muhatabıma anlatamıyorum diyen şahıslarla, vatandaş bizi anlamıyor diyen partiler arasında fark yok.
Herkes her şeyin farkında aga!
Sıkma canını!
Halil Dalman
01.05.2018

Anlama anlam ve anlatmaktan daha zor bir olaydır.. mütekellim manayı (anlamı) muhatabına naklederken (anlatım) "simge yükleme ve imge çözme" işleminden geçer.. ancak bu işlemde DEDİĞİNİZ GİBİ işine geleni alıp alma gibi işin içinde bir iş dahi olabilir.. iş ve iç birbirine karışır.. çiş piç olur ya da piç çiş olur.. gerçi bu biraz açık saçık oldu.. ama başka bir açık seçik örnekte verilebilir.. ancak işin "öz"ü değişmez ancak biz İŞ'in "oz"una bakmak durumundayız.. yani muhatab ve mütekelimden başka bir de makam ve maksad faktörü var ki şimdi bu konuya girmek işi daha da karmaşık hale getirecektir.. Biz sadece MAKSAD konusunda mana-yı harfi ile mana-yı ismi taraflarının bulunduğunu.. MAKAM konusunda hizmet gayesi ile ücret gayesinin olduğunu söyleyerek.. savımızı sürdürelim.. anlam.. anlama.. anlatım gayet zor işlerin üçüdür.

anlam derinliklerini girmek isteyen bu 42 tablosu versiyon sırasıyla izlemeli.. imgelemeli.. irdelemeli.. incelemeli.. ince ince elemeli.. tümü bittikten sonrada eleştirmeli..

Ancak o zaman kendini anlatımın yolu açılır.. anlam ve anlatımı anladıktan sonra da ANLAMA'nın kapısı açılır.

İşte o zaman Seassaure'un bir kağıdın iki yüzü olarak yakın gördüğü dil ve düş arasında doğu ile batı arası kadar uzak mesafe açılır..

Ancak anlamı anlamaya girişmek.. kendini aramaya girişmek kadar zor bir iş olduğunda çoğu kimse buna girişmeyecektir bile..

Ancak biz üzerimize düşeni yaptık.. çalışmamız paylaştık.

Bilgi sevgi saygı ve sağlıcakla kalınız.

Osmanziya
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03