Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: dert ve çare Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1251

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: dert ve çare
    Gönderim Zamanı: 18-Haziran-2018 Saat 20:20
DERT

1.Hiç bir ülke TAM BAĞIMSIZ değildir.

2.Bağımsızlığının derecesi VETO oyu ile değerlendirilir.

3.Ülkeler birbirlerinden önce kendi ulusal TEKNOLOJİ ve İDEOLOJİLERİNE bağımlıdırlar.

4. Ulusal teknoloji ve İdeoloji de dil ve dinden oluşan KÜLTÜR’lerine bağımlıdır.

5. Küresel ve insansal kaynaklı ulusal dil ve din ise kendini BİLİM ve HUKUK ile geçerli ve yürürlü kılar.

6. Bilim ve hukukun geçerliliği ve yürürlüğü TİCARET ve SİYASETTE işe yararlılığı ile belli olur.

7. Ticaret ve siyaset bilim ve hukuku, bilim ve hukuk ise dili ve dini DEĞİŞTİRİR ve DÖNÜŞTÜRÜR.

8. İşte biz buna TEKNOLOJİ ve İDEOLOJİ diyoruz. Bazı ulusal teknoloj ve ideolojiler ise yerel ve küresel hale gelebilir.

9. Bu küresel teknolojilere ve ideolojilere bağımlı hale gelen ülkeler ve uluslar kısa zamana bu bu “küresel” ülkeye bağımlı hale gelecektir.

10. Çağımız bu doğunun ve batının ortak ekonomik ve politik kürese çıkarına karış milli ve din yararlarını ve etnik ve etik değerleri, kendi ekonomik ve politik çıkarlarını koruyamaz hale gelmektedir.

11. Bu gün ulusal muhtevada görünen aslında küresel mahiyeti olan bu teknolojik ve ideolojik dil ve din İNSANLIK denilen ortak yapımızı geliştiriyor ve iyileştiriyor mu yoksa giderek daha mı kötüleştiriyor va bozuyor.. buna karar vermek zamanı gelmiştir.

ÇARE

1.     Dil ve din.. diğer üç çiftten en kritik çifttir.. zaten tabanda yer alıyor.. tepede ise teknoloji ve ideoloji bulunuyor.. 6000 yıllık dilin ve dinin birlikte geçen YAZILI tarihinden önce en az 60 bin yıllık SESLİ birlikteliğinin bulunması gerekiyor.. EVRİM kuramı da zatan 30 bin yıllık alt, orta ve üst beyin tabakalanması öngörüyor.

Ancak bunların hepsi bir inanç ve kuram, var sayım ve yok sanım savaşlarından ibaret.. ancak önemli olan bu gün orta nelerin bulunduğu ve nelerin bulunmadığıdır.. son nebiden bu yana geçen yaklaşık 1400 yıl içinde iki nebi daha gelmesi lazım.. eğer İsa nebi ve Muhammed nebi arasında 600 sene var.. üstelik son 300 senedeki değişim.. belki tüm evrimden kat kat büyük değişimleri içeriyor.. Son Kitap geldiğinde insanlar dünyayı Akdeniz çevresinden ibaret biliyorlardı oysa bu gün gezegenler arası uzaydan galaksiler arası uzaya geçtik.. o zamanlar insanlar ruhun yerine tartışıyorlardı bu gün genetik kodları bulduk.. nörolojik yapıyı biliyoruz.. evren ve insanda bu kadar değişim, evrim, yenilik ve devrim olduğu halde KİTAP konusunda insanlar hala ilk kitap bende.. son kitab bende kavgası yazıyor.. değişim konusunda zaten her kitap kendisinin değişmediğini ya da korunduğunu söylüyor.. dil ve din.. değiştiği yani dört kitap birbirini değiştirerek geldiği halde yani bu değişikliklerle uygulamaları değiştirdikleri halde son kitaptan bu yana 1500 yılı yakın bir sürenin geçmesi ve artık YENİ ve DEĞİŞİK bir kitab gelmemesi bize gösteriyor ki artık DİL bindirilmesi ve DİN indirilmesi bitmiştir.

2.     Dil ve din ile NEBİLERE ve VELİLERE.. indirilen DAHİLERE ve DELİLERE   bindirilen velayet ve risalet kanatlarının yükü her bir insanın üzerindedir.

3.     Dört kudsi ve semavi kitaba bağlan .. ilahi ve Kur’ani hitaba uyan ve kalu beladan beri mü’min ve doğduğundan beri müslim.. ibadet tüketimi ve istiane üretiminin gerektirdiği teslimiyeti ve islamiyeti temsil ve tebliğ ederek yaşamak ve yaşatmak zorundadır. Yani İslamiyet sadece bu gün sadece Orta Doğu coğrafyasındaki insanlara üzerinde bir yükümlülük değil Musevi vi İsevi mesajlara muhatab her kimsenin sorumlu olduğu bir yüktür. Zaten salih ve akıllı çoğu haham ve papaz gizli Müslümandır.

4.     Beşeriyetin yapısından çıkan medeniyetin ortaya koyduğu güzelliklerin çoğuna bir TESLİMİYETTİR.Bilimin temeli olan iktisada ve hukukun temeli olan adalete uymak.. hilkate bir teslimiyettir.. kolaylıklara şükretmek ve zorluklara sabretmek.. fıtrata teslimiyettir.. sadık ve emin bir kimse olarak güvenilirliğini ortaya koymak bir vicdana teslimiyettir.. vefadar ve fedakar olmak bir ahlaka teslimiyettir. Bunları Allah rızası için yaptığında İslamiyete dönüşürler.

5.     Bunlardan başkasını aramak.. benim gibi düşün.. benim gibi iste.. benim gibi yaşa.. benim gibi kulluk et.. benim gibi davran.. diye dini kendi dinine inhisar ettirmektir, kendi milliyetini hakim kılmak ve kendi kültürel tekeline almak demektir.

Dininin teferruatını.. dilinin ayrıntısı.. kültürünün uzantısını herkese dayatmak kendi ekonomik ve politik çıkarını üstün tutmak anlamına gelmektedir.

6.     Nitekim bunu yeşil, mavi ve kırmızı İDEOLOJİ sahipleri de yapıyorlar. Dili ve dini emeği ve hürriyeti partilerine paravana ve ideolojilerine paratoner eden bu insanlar bulundukları makamları gereğin böyle davranabilirler ancak İNSAN olarak böyle düşünmelerinin bencillikten ve dünyayı değişime kapamaktan başka bir anlamı yoktur.

Dünyada bir yarış var.. nerede ise savaşa dönüşecek ekonomik ve politik bir yarış.. körü körüne ideolojilere tutunup teknolojilere boşu boşuna güvenerek, yapılan savaşlarla, dünya barışını tehlikeye atmanın bedeli.. artık bundan sonra sıradan ve seçkin her kesimin zarar görmesi anlamına geliyor.

7.     Dünyanın efendilerinin saklandıkları odalar bu sefer saydamlaşıyor.. ağlar onların verilerini de korunaksız hale getiriyor. Fakat bu günden sonra mesaj, misyon, vizyon değişimi başlıyor. Ya hep beraber birlikte yaşayacağız ya da hep beraber kısa bir zaman sonra küresel sorunlarla yıkılacağız ve evrensel zorluklarla boğuşacağız.


8.     Bizden önceki CİN (Çin değil) uygarlığının akıbetine uğramak istemiyorsak BEŞERİ’in giderek hayvanlaşan bireylerini sürekli akıllanan makinaların güdümüne bırakmamalıyız. Eğer Yapay Zekanın acımasız kollarına terk ettiğimiz geleceğe sahip çıkmazsak KIYAMET denilen akıbet uygarlığımıza daha çabuk yaklaşacaktır.

9.     Öyle ise lütfen dilimizi kötü ve kötüye kullanarak dünyamızı ve dinimizi bozmayalım. Haml ve hükümlerimizde samimi, arzu taleplerimizde ciddi olalım. Küresel, yerel, ulusal ve toplumsal yarışa rağmen asıl sınavın bireysel arışı ve kurtuluşun mutlu ve kutlu erdem ve başarıda olduğunu unutmayalım. Medeniyetin güzelliklerini öne çıkarmak için bencillik ve tembellik günahlarından sıyrılalım.

10.     Öyle ise değişim ve dönüşüm yolunda YBA in ortaya koyduğu hızlı ve kolay yerleşim olanağı veren anlam sürücüsünü DÜŞÜNMEMİZE enstrüman .. ucuz ve bol erişim imkanından yararlanan anlatım aygıtını.. KONUŞMAMIZA asistan.. yapalım.

11.     www.yontembilim.com   
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk