Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: zan ve yakin Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1323

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: zan ve yakin
    Gönderim Zamanı: 12-Şubat-2019 Saat 12:49
ZAN VE YAKİNYAKINZANN dizini içindeki dosyalar

20190212_124750_YAKINZANN.rar
İLİM söz konusun olunca nesneler ikiye ayrılabilir;
tasavvur ve tasdik.. suret ve şekil.. neotik özler ve neomatik özler.. muhteva ve mahiyet.. nazar ve basar, işaret ve delalet ve sair diyalektikler ortaya çıkar.. fakat iman söz konusu olduğunda bunlar yeterli olmaz.. bunların hepsini bir arada tutan bir birlik ortaya koymalısınız.. çünkü çok yanlı ve yönlü nesnelerin en karmaşığı imandır.. ilim ve amel kadar emel ve amelde söz konusu olur.. muhal kadar makul.. icab kadar selb.. terk kadar talk..   halik kadar mahluk..   monite kadar dualite.. itikad dairesi kadar sebebler daire.. imkan kadar vucub.. gerekir.. lakin ilimden yüz çevirenler ve imanın derinliğine dalıp gidenler akidenin genişliğinde boğulanlar için.. Allah’ın kutsallığı ve Ahiretin sonsuzluğu karşısında başka nelerin önemi ve değeri var ki ?

Ancak Biricik Yaratan ve Yegane Tapılan Salt TANRI olan Allah azze ve celle Kitabın’da öyle demiyor..

İlim amel ihlas üçlüsü.. teslim tevekkül tevfiz üçlüsü.. kainat insan tanrı üçlüsü.. yukarıdaki ikili’lere eşlik ediyor.. sonuçta dilin ortaya çıkardığı din, eğer dili ortadan kaldırıyorsa meydanda sağlıklı bir sonuç çıkmaz.. çıkarsa ya susacaksınız ya da konuşarak kimini küfür kimini şirk ile suçlamak zorunda kalacaksınız.. yani herkesi kendinize benzetmeye çalışacaksınız.

Tevhid ve Şirk.. İman ve Küfür.. Amel ve İhlas.. din tacirlerinin ve iman polislerinin çözeceği bir sorun değil bizzat insanın kendisinin altına gireceği bir teklif ve külfettir. Bu imtihan ve müsabaka dünyasında karşımıza çıkan savaş fitnesi ve barış belasında her birimiz teker teker mücadele ve mücahede deriz.. lakin bu toplumsal yapılanma ve organizasyonlar nedeniyle guruplar ve hiziplerle bu zorluk ve güçlük biraz terbiye ediliyor ve hafifliyor.

Bu durumda ya hazır çözümleri benimseyen yüzde seksen MUKALLİD ya da çözümleri bulan yüzde yirmi EHLİ TAHKİK ortaya çıkıyor. Hatta bu yüzde yirminin yüzde sekseni hazır çözümlerin hangisinin doğru ve gerçek ile iyi ve güzel olduğunu.. ortaya konulan hikayenin makul, meşru, mümkün ve makbul olup olmadığını ayırt etmeye çalışan rivayetçiler oluyor.. bu kısımda geriye kalan yüzde yirmi v e belki de daha azı, hakikati dirayetiyle saptayıp ortaya koyuyor.. ki böylelerine de imam ya da öncü deniliyor.. doğuda imamı Gazali.. Mevlana Celaleddin.. İmamı Rabbani.. İmamı Nursi.. batıda Aristo.. Descartes.. Kant…

Bu zatlar ZÜLCENAHEYN otoritelerdir. Yani ne sağcı ne solcudur.. ne mezheb imami ve ne tarikat   şeyhidir.. ne dilcidir ne de dincidir.. dili ve dini içeren kültürün tamamını etkileyen bir gücü sahiptirler.

Biz bu iletinin dizinleri içinde bir takım çalışmalar yaptık.. bunlar sizin okumanız ve anlamanız için değildir.. anlayıp okumaya çalışanlara bir aynadırlar. Gelecekte YBA dilini öğrenenlerin insanbilim ve islambilim alanında yapacakları çalışmalara yardımcı olması için sağlanan ön çalışmalardır.

Eğer bu YBA dili öğrenilmezse bu tablolarım çözümlenmesi ve çözülmesi.. isimleri ve harflari ve kalıpları bilinmeyen her dil gibi kapalı bir kutu olarak kalacaktır. Fakat hiç anlaşılmaz değiller.. çivi yazısını söken küresel uygarlık ve ulusal kültür bunları çözecek ve okuyacaktır. Bu güne kadar olmamışsa demek ki zamanı gelmemiş.. ve bu dörtlemeleri anlayanda en çok Risale-i Nur Talebeleri olacağını düşünüyorum ve fakat ne onlardan ne de başkalarında buna adanan bir tâlip şimdiye kadar çıkmadı.

Her ne ise herkes üzerine düşeni yapar.. çünkü yapmazsa altında ezilir.. bizde öyle yapıyoruz.

Bilgi, sevgi, saygı ve sağlıcakla kalınız.
   OSMANZİYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE
semantik / anlambilimsel / MAANÎ yetersizliklerim
için düz yazıdan özür dilerim

.

NOT:
Evet, aslında benim kullandığım sistemde
cümleye, kelimeye hatta harfe de ihtiyaç yok…

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/
http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/
http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/
http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com
www.insan-bilim.com
www.osmanziya.com
www.mustafabugucam.com.trhttp://sites.google.com/site/yontembilim/
http://sites.google.com/site/insanilim

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1323

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Şubat-2019 Saat 12:58
EK TABLOLAR

20190212_125704_ARTI.rar

WEB SİTEM 2 MB dan fazla dosya yüklenmediği için artı dosyalar için burada yükleme yaptım..

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk