Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: dile bakıp insani gormek.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: dile bakıp insani gormek..
    Gönderim Zamanı: 14-Mart-2019 Saat 05:52
20190314_054138_HAZIR.rar

Burada dile bakıp insanı görmeye çalışacağız..
Bazı diller ver sözcüklerin kimseler gibi erili var dişili var.. özellikle Arapça ve Fransızca dillerinde..

Keza Arapça da nesneleri ifade ederken, yalın, ikili ve üçlü (çoklu) durumu gösteren yapı ve ekleri vardır..

Fakat Türkçe de bu eril ve dişil NİTELİKLER ya da birli, ikili ve çoklu (üçlü) NİCELİKLER.. gösterilme

Bunun nedeni nedir ? Dil bilimci olmadığım için ve sonuçta dil bilime ilişkin literatürü okumadığım için ve bu nedenle zaten YBA inşa etmek için nerede ise kırk yıldır KAYNAK araştırması yapmadığım için BİLMİYORUM.. sonuçta bu konu gündeme getirilmiş ve getirilmeşse ne yanıtlar verilmiş bilmiyorum..

Ancak YBA ile bizim (benim) düşünme tabanımızın NİCEL ve NİTEL vasflar olduğunu ve bunun SÖZEL ve SAYISAL remzlerle dile getirildiğini biliyorum.

Bu durumda bazı diller vasfların temelleri olan nicelikleri ve nitelikler ayrı belirttiği ortaya çıkıyor.. ancak burada bir nesne daha ortaya çıkıyor.. iki temel NİTELİK var.. erillik ve dişillik.. kızlık ve oğlanlık.. karılık ve kocalık.. analık ve babalık.. ustalık ve hocalık..

Bu iletinin hablolarında.. tablolarında ve kablolarında bunları görecekseniz.. tablolarda hazır kadın ve hazır erkek eleştirisinden başlayan yolculuk bizi buraya getirdi..

bu yolculuğu merak edenlere tablolar burada duruyor...

Bilgi, sevgi, saygı ile sağlıcakla kalınız.

Osmanziya    
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03