Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: siber uzay Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2673

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: siber uzay
    Gönderim Zamanı: 10-Şubat-2024 Saat 22:12
İnsan.. dil.. din.. kültür.. uygarlık.. her bir terimin alanında yüzler konu içeren alanlar ve bilimler bulunduğunun farkında olunmadığında dört işlemle yapılan aritmetiği öğrenip bütün denklemleri çözeceğini sanan birisi.. matematik “n” cisim problemi denilen sorunsalı geldiğinde hesab yeteneğinin de bir sınırı bulunduğunu öğrenir.. DİL bir zamanlar iki kişi arasında KÖKENİ bilinmeyen bir konuşmaydı.. bilim bu SESLİ konuşmanın yetmiş bin sene önce başladığını var sayıyor. Onun altı bin senedir de YAZILI konuşmasına tanığız.

Jared DİAMOND'un ünlü Tüfek Mikrop ve Çelik kitabında da buna ilişkin ayrıntılar bulunuyor ve özellik son bin beş yüz senedir dilin BİLİME yükseldiğini öğrendik ve san 45 senedir de onun bilgisayar denilen BELGESAYAR'a dönüştüğüne tanıklık ettik.

Sanayi devrimiyle kas gücümü makinelere yüklediğimiz gibi tablo ile kısa tarihi gösterilen TRANSİSTÖR devrimiyle de zeka ve hafıza gücümüzü chipe lere yükledik. Bilgisayar BELGESAYAR da önce intra net oldu sonra da inter net.. ve böylece içinde senin ve benim verilerinin de bulunduğu datalarla yüklü koca bir SİBER UZAY ortaya çıkardık.

SİBER uzay önce WWW sayfalarına dönüştü sonra sosyal medya sayfalarına.. bilgisayar bilimcilerinin web 0.1.. 2.. 3.. dediği aşmalarla VR denilen günümüze ulaştık.. WWW geldi MMM bitti.. şimdi bu WWW nin önceki MMM’ler gibi dünyaya egemen olma çabalarını izleyeceğiz.

İnsani bilmeyenin dili, dini, kültürü ve uygarlığı konuşmasının olanağı bulunur mu ?
Kendini bilmeyen insanlara olur.

Not: SİBERNETİK input ve output ile dedektör ve reaktörü sınır bir MAKİNE demektir. İNSAN ile koordine ve kontrol edilir. Bu uzay elimizin altındaki tek bir makine olabileceği gibi otomasyonu ulaşmış donanım ve point nete ulaşmış bir yazılım küresel bir makine de olabilir. İnsan termodinamik uzayda hapsolamayacağı gibi bu semio-sibernetik uzayda, kendi istemezse,   hapis olamaz.

Sağlıcakla kalınız

Saygılarımla

Osmanziya 10.02.2024 Üçyol-İzmir

Düzenleyen osmanziya - 10-Şubat-2024 Saat 23:44
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2673

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Şubat-2024 Saat 16:06
Ele verip veriştiri olmazsa iyidir.. muhatabına ulaşmayan eleştiri boşa giden bir iyiliktir.. TENKİD nakdin bozuk olup olmadığını anlamak için bir ameliye iken sanırım altının sahte olup olmadığını anlamaktan sözün sahte olup olmadığını anlamaya dönüşmüş.. iyi de olmuş. YBA analiz ise sözün taşıdığı bilgi ve değerin sağlam ve sağlıklı olup olmadığını duyarlık geliştirerek en başka kendi sözlerimizi eleştirmekle işe başlamalıyız. ELEŞTİRİ akrep yakalamaktır.. başkasının üzerinde dolaşan akrepleri kendisine söylemektir. Akıllı bir insan önce kendi akreplerinden çekinir. Diğer taraftan insanlar kendi akreplerini yani yanlışlarını görmezler başkalarının akreplerini görürler. Gerçi özeleştiri denilen bir muhasebe durumu da söz konusudur. Ancak bu başka bir konu. İşin aslı başkasının yanlışını görmektir. Bunun için insan insanın AYNASIDIR denilir. Bu yüzde tanrı tanır ve dinici.. tanrı tanımaz ve bilimcinin yanlışını görür.. tanrı tanımaz ve bilimci dincinin ve tanrı tanırın yanlışını görür. Bu iki sıfatı birleştirerek sağcı solcuyu eleştirir.. eleştirisinde haklıdır.. solcu sağcıyı eleştirir eleştirisinde haklıdır. Ancak bunlar birbirlerinin söylediklerini kulak tıkarlar. Böyle durumda bu makenizma ile yalıtılışmış topluluğun başına uygun kişi getirilir.. yani solcuların başına dinsiz.. sağcıların başına hırsız.. böylece halk birbirinden daha çok uzaklaşır. Bunları kullanan YUKARIDAKİ EFENDİ saltanatını sürdürür. Ülkemizin siyasal tarihine bakarsanız.. belki başka ülkelerde aynı oyunun oynandığından hiç kuşkunuz olmasın. Ancak bundan sonraki küresel oyun başka olacaktır. Sol ve sağ bitmiştir.. ya ÖNCÜ olup birbirimizi tanıyacak ve anlayacak sol insanın ve sağ islamın birlikte bulunacağı biz DÜZEN-siz düzen.. düzenin ve düzülenin olmadığı değil değiştiği bir düzen kuracağız.. ya da hiç kimsenin MÜLKİYETİNİN bulunmadığı.. düzenin ve düzülenin hep aynı kaldığı bir düzen kurulacak ve sadece 22 zenginin mülkiyetinin bulunduğu SOSYALİZMİ olacak.. aile Böylece kapitalizm ve sosyalizm kavgası bitmiş olacak.. bizler maçlarda iki takımı izler gibi rockfeller diğerinin rosechilde iki takım kaptanının yönettiği on birlerin maçını izleyeceğiz.. gibi 911 de başlamıştı.. bunu sadece ben biliyor ve ben söylüyor değilim.. perde arkasını bilen herkes görüyor. Eleştiriden başladık.. şimdi de başkasına değil kendimize verip veriştiriye başlayalım.. bizimi ASLINDA hiç birbirimizde farkımız bulunmuyor. Eğer o güçü zenginin yerine sen ya da ben olsaydım.. hiç fark etmez idi.. hepimiz aynı şekilde davrandığımızdan kimseyi suçlayacak halimiz kalmaz. Sorun başkasını karalamak, eleştirmek ve suçlamak değil KENDİMİZİ KURTARMAK.. kendini arama ve bulma oyununu oynayanların öyküsünü bırak kendine yaptığını oyunu gör. Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu diğer bir söz vardır. Şuna ya da buna verdiğin "oy" işi bir YÖN'e götürür.. ancak bundan önemlisi verdiğin OY'un oyununun öyküsüdür. Tamam para önemlidir.. diploma önemlidir.. atama önemlidir.. fakat verdiğin oyda kullandığın seçim daha önemlidir. Bir sır daha açılıyor seçimli oyunu kullanan KENDİN dahi önemli ve hatta değerlidir. İşte kendini kullanan ben'in başkasıyla.. örneğin eşinle.. çocuğunla.. patronunla.. başkanınla BİZ haline gelmesi hepsinden daha önemlidir. Bu bizdeki ben ve sen yanların samimi ve ciddi olması daha önemlidir. Samimi ve ciddi ben ve senin yani bizin içten ve halis olması ise çok değerlidir.. çünkü bu dünyada işe yaradığı gibi ahirette de işe yarayacaktır. Rabbimiz yâr ve yardımcımız olsun. Amin. Saygılarımla osmanziya.     
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide