Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: 2011(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 13-Ocak-2011 Saat 00:43
Sevgili abim,

Yltifatynyz ve temenniniz için te?ekkürler..
?ema ve tablo bile yapmadan yalyn ?emalar olan diyagramlarla düz yazy anlatymlarynyn adym adym ayryntylaryny yazdym . Sizden isted?iim bu ba?lykta yedi adet yazymyn bir pragrafy ya da bir tümcesi hakkynda görü? ve özellikle ele?tiridir.

Ben sizlerin  gönderdi?iniz tablo ve ?emalarynyza kar?y nasyl ayryntyly görü? ve ele?tiri vermi?sem sizden de ayny ?ekilde soru ve ele?tiri beklerdim.

Sizlerden toptan kabul beklemiyorum  ve fakat  ANLA?ILMIYOR gerekçesiyle  toptan redd dahi  beklemiyordum. Fatma karde?im samimi itiraf etti.. demek sizde yöntembilimin biçiminden çok içeri?ine nazar ederek anla?ylmazlyk ele?tirisini yaptynyz.

Oysa ?imdiye kadar her ikiniz  ?emalaryn içeri?ini doldurmada yani biçimi kullanmada ba?arylyydynyz..

Sizlere analitik düzlemin  nantyksal kullanymynyn mahiyet ve muhtevasyny bütünüyle yansytamayaca?ym gibi ve yirmi yyllyk müktesabymyn hasylasy olan meleke ve san'atymy tamamyyla aktaramam. Sizlerin bu i?in özünü birden ve tamamiyle kavramanyz mümkün olmayabilir. Amma hissetti?iz kadary sizi buraya getiriyor.

Bu durumda sizin ve benim  a?ama a?ama deneme ve yanylmalarla,   adym adym de?i?tirme ve düzeltmelerle, parça parça evrilmelerle yöntembilimsel analiz "dü?ünce"sini ortak bir "dil" haline getirmekten ba?ka yolu yoktur.

Sa?lycakla kalynyz.

Düzenleyen osmanziya01 - 13-Ocak-2011 Saat 12:08
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2011 Saat 04:38

Merhaba,

Yöntembilim Aydynlatyyor mu  ?

Ba?lykly bir anket yaptym, bu güne kadar dört ki?i yanytlamy?.. bir ki?i TABLOLAR’dan anlady?yny söylemi? üç ki?i hem  DÜZ YAZI hem TABLOLARDAN yararlandy?yny belirtmi?.

Sadece düz yazylardan yararlandy?yny söyleyen kimse çykmamy?…

http://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=208

Fakat hem düz yazy hem tablolardan anlady?yny söyleyen üç oy gösteriyor bir yöntebilimsel analizle yapylan içerikli yazylar insanlara bir anlatymda bulunuyor.

Bu yazylar az ya da çok bir anlam ziyafeti verebilir.. ancak benim amacym size yemek yedirmek de?il mutfa?a çekmektir.

Bu yazy dizisi size mutfakta yemeklerin nasyl pi?irildi?ini anlatyyor.

Ya?amymda mutfak nedir bilmem.. Yaz bekary kaldy?ymda yapaca?ym en kral yemek melemen olacaktyr. Bir yayym kurulu?unda çaly?yp oranyn mutfa?ynda da bulunmadym.

Yöntembilimsel analizin sadece ka?yt ve kalemi vardyr.. bilgisayaryn ka?yt ve kalemini kullanyrsanyz daha hyzly ve daha çabuk çaly?yrsynyz o kadar. Bunun dy?ynda masaüstü yayymcylyk bürom yoktur.. editörlük yapacak yardymcym yoktur, e?er gönlü olursa e?imin yardymyny alyyorum. Yöntembilimsel analize kendini ba?layan bir buçuk talibim vardy.. biri hikayecili?e yatty biri içeri?e el atty ben yine yalnyz kaldym.

Ynanyn duygu sömürü yapmyyorum.. duygularyma ve duygularynyza el atsaydym güzel içeriklerle sizleri anlama kandyryr kendimi güzelliklere batyryrdym.

Anlamyn ötesini GÖZLEYEN ve güzelliklerin berisini ÖZLEYEN kimseleri aryyorum… Bunun yolu da görsel ve i?itsel dünyadan merakyn hocaly?ynda ve sualin asistanly?ynda yormak ve sormaktyr.

Yormak ve sormak zordur.

Çünkü her ikisi de DÜ?ÜNMEK denilen etkinli?i ister.

Dü?ünülebilir dünyanyn kapysyna aralamak, “kim”in ve “ne”nin araly?yndan bakmaktyr ?

Bununda iki yolu var..

Birisi dü?ünce tarihinin bu yolda yürümü? birisinin TEFEKKÜR ayak izlerini takip etmektir. Bu ki?ilerin olu?turdu?u patikalaryn bir kysmy büyük bir cadde olu?turmu?tur. Örne?in Aristo.. Ybni Sina..  Descartes… Ymamy Gazali.. Kant.. Ymamy Nursi..

Ykincisi kendi yolunu kendin açmandyr.. bu da KYTAB’a ba? vurmakla olur.

Kitaba ba?vurmadan gidenler YÜRÜYECEK yol bulamazlar my ?

Bulurlar fakat sonu çykmaz sokaktyr.

Kitab’dan maksad  ilahi hitapdyr.

En son ilahi hitap Kur’an-y Mu’ciz-ül Beyan’dyr.

Nasyl ilim-bilim yapmak istiyorsan MATEMATYK bilmelisin.. soru?turma ve ara?tyrma yapabilmek için YNGYLYZCE bilmelisin..  tefekkürünü günlük dilden, bilimsel dilden ve felsefi dilden yukary çykarmak istiyorsan ARAPÇA ö?renip Kur’an-y Mu’ciz-ül Beyan’a girmelisin.

Beyan’a girince de altyndaki Maan’u bulursun.

Yazylarymyn altynda imza olarak kullandy?ym;

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANÎ  yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

cümlesi bizim  dil ve dü?ünce denilen iki katmanly bir sepeti ba?ymyza geçirdi?imizi gösterir ki avatarym olarak kullandy?ym karanlyk resim de bunu gösterir.

Ciddi ve ileri matematik bilmiyorum.

Anlam çykartabilecek derecede Yngilizce bilmiyorum.

Anlatym yapabilecek derecede Arapça bilmiyorum.

Ancak hepsinden kendime yetecek kadaryny yaparym, çözerim, anlarym.

Yöntembilimsel analize el atacaklar yukarydaki dilleri yeteri kadar bildiklerinde daha ba?aryly olacaklaryny umuyorum.

Mana ve maan.. anlam ve anlambilim derin bir ilim ve geni? bir konudur.

Allah’a ve ahirete imanyn y?y?ynda yöntembilimsel analiz bana bu okyanuslarda bo?ulmadan güvenle ilerlemeyi verdi.. bunu di?erlerinin de yapaca?yny biliylorum ve  ba?kalarynyn da i?ine yarayaca?yny bekliyorum.

Ancak bu dü?üncemin önce dil haline getirilmesi gerekti?ini biliyorum.

Dil ileti?im demektir, iki yan arasynda imge ve simge yükleme YLE  çözme i?idir. Simge VE imge..  yükleme YLE çözme.. düz ve çapraz ili?kileri..  DÖRT yanly ve yönle kar?ylykly etkile?imi içerir ki bunlary analitik düzlemin görsel ba?lary ile mantyksal ve metodik olarak kullanarak anlamanyn ve anlatmanyn ö?renilmesi zor ise de kullanylarak yararlanmasy kolaydyr...

Zorluk, bu aly?ylmamy?y ö?renmenin  güçlü?üne katlanmadyr.

Dil ve dü?üncenin detayyny günlük dil ve düz yazy ile kolay ve çabuk yapylamayaca?yndan yöntembilimsel analizin anlam sürücüsü ve anlatym aygytyna gereksinim duyaryz.

Bu i?i bu güne kadar düz yazy ile gerçekle?tiremedi?im ortada.. bir gün günlük ve syradan konular bularak ve kullanarak ö?renen ve ö?retenlerde çykacaktyr.

Yöntembilimi  hem ö?renmek hem de kullanmak bir gün yerle?erek kolayla?acak ya da kolayla?arak yerle?ecektir.

Bunun ikisi de mümkün.. çünkü ?imdi bize kolay gelen yerle?ik eski standartlarlar da bir zamanlar zordu.. oysa yerle?tirilmek istenen ve ö?renilmesi zor yeni patentlerler bize kolaylyk vermek için getiriliyorlar. 

Bu i? yerle?tikten sonra günlük dil ve bilimsel bilgi  üstündeki HYKMET VE DYN gibi dü?ünce alanlarynda ve inanç ufuklarynda insanly?yn ufku biraz daha açylacaktyr.

Bundan sonra.. öyle gizemlerin ardyna sy?ynarak ARAYANLARI karanlyk “dil  adalary”nda mahsur byrakamayacaklar.. böyle ANLAM benzetmenin gölgesinde “dü?ünce hapishanelerin”de örgülü.. örtülü ve perdeli olmayacaktyr.

Çünkü insanlar yöntebilimsel analizle KYM’in ve NE’nin araly?yndan bakacaklar..

Bundan sonra yine yöntembilimsel analizi adym adym anlatmaya çaly?aca?ym.

Sa?lycakla kalyn.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANÎ  yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya01 - 16-Ocak-2011 Saat 02:45
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2011 Saat 08:29

Slm.

De?erli karde?im

2011 yazy dizisini  birkaç kez okudum. ?üphesiz vermek iste?inin bilginin yöntem bilimi, bazy temel kavramlary kullanarak açyklamak ve ayny zamanda sevdirmeye çaly?mak…

Ne var ki bir konu üzerinde yazy yazan her kes gibi, sende kendi bildi?in kavramlarla açyklamada bulunuyor. Yazyyor, çiziyorsun… ?u var ki, sen her açyklamany analitik dü?ünme çerçevesinde yapmaya gayret ediyorsun. Bu yazy dizisinde de ayny ?ekilde adem-insan ile ilgili analitik bir açyklama-tanymlama yapyyorsun.

En son yazynda, önceki yazylara göre çok sade bir anlatymla analitik dü?üncenin hem analiz, hem de sentez yapma istikametinde oldu?u hususuna de?inerek, oldukça sade, kolay anla?ylyr bir açyklama yapmy? ve yazy dizini güzel noktalamy?syn…

O kysmy a?a?yda tekrar belirtmekte fayda var.

“Bizler ikileri birle?tirdik mi SENTEZ, birleri ikile?tirdik mi ANALYZ yaparyz.

Y?te bu yapylan terkib ve tahlil i?lemleri bir TEFEKKÜRDÜR. Bu bire?im ve çözümle denilen dü?ünme öylemesi ve oylamasy, imgelemesi ve izlemesi, incelemesi ve irdelemesi YSTENYRSE  GÖRSEL olarak dahi yapylabilir. Artyk kafadan klasik olarak yapylan dü?ünmelerin yerine ka?yt ve kalemi elimize alarak ?emalarda tablolar yaparak ve bu suretle dü?ünme i?lemini YAVA?LATARAK, bu lime lime etmek usulüyle, ince ince dilimleme  yöntemiyle, birim  birim  bölümleme metoduyla   yargylama etkinli?imize  ve sorgulama i?lemlerimize HIZ kazandyraca?yz.  

Dedik ki bir nokta bir noktayla bir araya gelirse çizgi olur, bir çizgi bir çizgiyle bir araya gelirse bir yüzey olur. Biz yukaryda çizilen mekan-zaman ve mana-gaye  iki çizgisini  böyle bir levha haline getirece?iz: 

MEKAN                                               ZAMAN

GAYE                                                  MANA

?imdi tam bir SAHYFE de yer tutmu? bu görsel LEVHA  bize dört kö?esinde dört terim yazyly bir TABLO haline getirilmi?tir. Bu levha, bir ka?yt olur, bir monitör olur, bir duvar olar, bir pencere olur, bir kapy olur içindeki manayy, resmi, kapalyyy, açy?y ve soruyu saklar, ta?yr ve gösterir. Ancak yapylan kapynyn en geni?i yukaryda dört kö?esini terimledi?im  ÂDEM  kapysydyr. Fakat biz bunu KAYNAT  VE YNSAN olarak böleriz.

MEKAN               kainat              ZAMAN

ÂDEM

GAYE                   insan                  MANA

?ekilde görüldü?ü gibi mekan ve zaman KAYNAT olarak birle?tirilmi?, mana ve gaye dahi YNSAN olarak toplanmy? ve kainat ve insan dahi ADEM olarak ortalanmy? ve özetlenmi?tir. ?imdi bu ?öyle de yapylabilir:

MEKAN               kainat              ZAMAN

YNSAN

GAYE                   âdem                  MANA

Bu iki levha arasyndaki farky tarty?mak YÇERYK’i ve sureti  tarty?maktyr. Her iki halde de bu iki levhanyn BYÇYMY ve ?ekli  ayny kalyr. Bizim bu yazylary yazmaktaki maksadymyz içeri?i tarty?mak de?il, bu siteleri açmakta amacymyz biçimi ö?retmektir. Elbette bu arada içerik tarty?masy, ele?tirmesi, sorusu ve sorgulamasy da yapaca?yz. Ancak bu tarty?ma biçimi tanymaya ve ö?renmeye yardymcy olmalydyr ve olacaktyr.”

Burada benim takyldy?ym husus; senin yapmy? oldu?un analitik açyklamalarda; çözümlemeden-analizden ziyade genelde hep birle?tirme-sentez yapylmy? olmasydyr.

Nitekim,bu yazy dizisinde de zaman-mekan, mana-gaye’den yani dört temel kavramdan yola çykylarak, yöntem bilim diyagramynda kar?yt, bütünleyen kavramlar ele alynmakta ve do?ru adreslere yerle?tirilerek adem-insan dört dörtlük tanymlanmaya çaly?ylmaktadyr.

Burada senin kavram bilgin ve 20 yyllyk tecrüben, birkaç kavramdan hareketle amaçlanan bir hedef kavramy tanymlamaya yönelik böylesi bir sentez yapmaya yeterli olabilir ve çok ta kolay bu sentezi yapabilirsin. Fakat kavram bilgisi yeterli olmayan ve tecrübesi az veya hiç olmayan ö?reniciler; bu sentezi öyle kolayca yapamaz. Ki bu ?ekilde yöntem bilimi anlatmak ta, uygulamakta ö?reniciler için zor olsa gerektir. O nedenle ben de yöntem bilime ili?kin analitik dü?ünme ve ?ema çaly?malarymy, daha ziyade ba?tan hedefledi?im bir tümel kavramy; ilgili kar?yt, özde?, bütünleyici temel-tikel-tekil kavramlarla çözümlemek-analiz etmek ?eklinde olmakta ve hedeflenmi? olan tümel kavram,dört dörtlük tanymlanmakta ve açyklanmaktadyr.  Ki burada esas olan yöntem bilim diyagramynyn-?emasynyn, belirlenen kurallara göre do?ru kullanylmasy de?imlidir?

Yöntem bilim ?emasyny kullanyrken, elbette analitik dü?ünce çerçevesinde sentez çaly?masy da olmalydyr. Ancak sanyrym. Bu benim yapty?ym analiz çaly?masynda tecrübe kazandyktan sonraki merhalede kolayla?acaktyr.

Senin 2011 yazy dizisinde yapty?yn çaly?mayy, ?ema olarak ve de kysaca çözümleme yaparak kendimce kolay açyklady?ymy zannediyorum…

enin

Düzenleyen kutlu aytug - 15-Ocak-2011 Saat 08:47
ahmet
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

bullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2011 Saat 08:39

Çözümleme

Ynsan, zaman-mekan boyutlary içerisinde varlyk ve vaka planynda yaratylmy?-belirli gaye-amaca göre ve belirli bir mana-anlam üzere programlanmy? nurdan-özenerjiden-takyondan (a?yrly?y olmayan unsurlardan) ve nardan-enerjiden-tardiyyondan (a?yrly?y olan unsurlardan) mürekkep e?ref bir varlyk olup, ya?amy boyunca somut olarak nefsi ileti?im ve etkile?ime, soyut olarak ruhi ileti?im ve etkile?ime açyktyr. Ki bu açykly?yn gere?i insan, bir yandan  akli-dü?ünsel duyularla, di?er yandan kalbi-vicdani duyularla varlyk ve vaka planynda her neyi algylarlarsa, algylanan ?eyleri kavramlar haline dönü?türmekte ve kavramlardan  fikirler olu?turmakta... Ki bu fikirlerin  terimler haline getirilmeleriyle de ilim, fen ve teknoloji ile kelam, felsefe ve hikmet denilen insany-toplumu ve yüce yaratycyyy-kainaty tanytan disiplinler ortaya konulmaktadyr. Terimler ve disiplinler olu?turulurken dil-el-beden aracyly?y ile sözlü-yazyly-remzi ifade ?ekilleri kullanylmaktadyr. Ynsan için yaratycyyy tanymak ve ona tazimde bulunmak, verdi?i nimetlere ?ükretmek, aslynda onun en temel hayat gayesi olmasyna ve bu gayenin ruhi ileti?im ve etkile?imle çok iyi anla?ylmasyna ra?men, nefsi ileti?im ve etkile?imle algylanan ?eyler, bu gayeyi-amacy perdelemekte ve insan ço?u kez amacy dy?yna yönelmektedir. Ki böyle hareket eden insan yüce yaratycy kar?ysynda imtihany kaybeder. Oysa söz konusu amaç-gaye istikametinde hareket eden insan ise imtihany kazananlardan olur.

Sevgi ve saygylarymla

Düzenleyen kutlu aytug - 15-Ocak-2011 Saat 08:56
ahmet
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2011 Saat 13:31

DÜZELTYLMY?

Saygyde?er Aytug,

Yine beni yalnyz byrakmadynyz.. yanyt ve iletiniz  için te?ekkür ederim.

Burada içerikten ziyade biçimi ele alyyorum. Ço?u biçim gibi içeri?i doldurarak göstermek gerekiyor. örne?in çömlek kabda biçim kabaca bellidir. Fakat  ?i?ede su içer?i ile cam kaby arasynda katylyk ve syvylyktan ba?ka fark yoktur.Fakat yöntembilimin biçimi "camdan daha saydam" oldu?u için onun biçimini göstermekte zorlanyyoruz.

Gerek benim kullandy?ym  zaman-mekan ve mana-gaye içerikleri, gereksizin ( burada gerek ile sizin birle?mi? gereksizin olmu?.. özür dilerim) kullandy?ynyz içerikler nur-nar ve zikir-fikir içerikleri biçimin yanynda yine soyut ve saydam kaldy?yndan yöntembilimsel analizin SOYUT varly?yny göstermekte zorlanyyoruz.

Diyecekler ki sizin yöntembilimsel analiz yapty?ynyz ANALYTYK DÜZLEM görsel bir DYKDÖRTGEN SAHYFE de?il mi ? bu sahife de somut ve gözlenebilir bir alan oldu?undan bunun neresi soyut kalyyor?

Derim ki görsel  SOMUT güne? resmi  ile görsel SOYUT daire remzi  arasynda ne fark varsa.. defter yapra?y ile analitik düzlem arasynda o fark vardyr. Somut olan bir imgedir fakat soyut olan bir kavramdyr.  Hayalin ifadesi  ile mefhumun ibaresi arasyndaki farky göstermek için bir kaç kitab yazmak gerekir k sonuncu kitapta bile somut ve soyuttan hangisinin biçim (anlatym), hangsinin içerik (anlam) oldu?unu gösteremezsiniz.

Akylly insanlar aleti kullanyr fakat mahiyetini sormaz.. ondan yararlanyr ve yararlandyryr. Bizim gibi a-kylly insanlarsa,  SOMUT ?ekil ile SOYUT suret  suret arasyndaki farkyn arkynda ince uzun bir yolda gider.  Böyle akylly olunca  kylly maymundan a-kylsyz ademin nasyl çykty?y hesabyny yapmaya gerek kalmaz.  

(zarf) ?EKYL (biçim)

SOMUT  (kab)       ZARF      (içerik)  SOYUT

(mazruf) SURET (tasarym)

Burada bazen ?ekil ve suret birbirini yerine geçer, soyut ve somut birbirine kary?yr. Y?te yöntembilimsel analiz bu kary?mayy ayry?tyrarak
analiz ve sentezin daha sa?lam ve sa?lykly yapylmasyny ve tarty?ylmasyny sa?lar.

Sizinle burada hangi içeri?in daha gerçek, hangi içeri?in  biçimi göstermekte daha yararly oldu?u tarty?masyny yapmayaca?ym. Ancak bu ba?lykla  ?u ortaya çykty ki yöntembilimin biçimini göstermek için daha somut ve saydam olmayan konular, kavramlar ve içerikler  kullanmak gerekiyor.  Böylece maksadymyza daha kolay eri?ebilece?iz, gibime geliyor.

Bilinenlerden bilinmeyenlere giden yolculu?umuzda açyk kanytlarla kapaly savlary açaryz. Bu en belirleyici kuraldyr. Farkynda olmadan soyut kavramlaryn halka kapalyly?y ve onlaryn saydam görünlezli?i üzerinden belkide daha kapaly ve görünmez olan yöntembilimsel analizi anlatmaya çaly?yyorum. Bilemiyorum.

Belki de benim için böyle bir soyut ve ince çaly?mak yapmak gerekirken yöntembilimsel analizin mantalitesine halka ö?retmeye çaly?anlar tam tersine somut ve kolay çaly?ma yapacaklar.

Amma ne olursa olsun biz yöntembilimsel analiz dü?üncesini dil haline getirmek için elimizde ne geliyorsa onu yapmak zorundayyz.

Sa?lycakla kal

Osmanziya 

Düzenleyen osmanziya01 - 16-Ocak-2011 Saat 02:32
IP
Fatma
Üye
Üye

Gönderilenler: 60

bullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2011 Saat 14:17
Selamun aleykum...
Açykçasy nerden ba?layaca?ymy bilmiyorum, öncelikle kusurum olursa affola...Her zaman belirtti?im gibi tecrübe ve bilgi olarak sizlerden çok gerideyim ama ?unun bilinmesini isterim ki hemende arkanyzdayym.Adymlarymy sizin adymlarynyzyn yerine koymaya gayret ediyorum ama adymlarym sizin adymlarynyzdan küçük bu yüzden bazen tam ayak hizanyza denk getiremiyorum..
Yöntembilimle ilgili dü?üncelerimi yazmayaca?ym tekrar,artyk bilindi?ine inanyyorum...Bu yazy dizisini ba?yndan beri takip ediyorum ama i?te ancak ?uan yazabiliyorum.Sayyn hocam benim talipli?im açysyndan ?ansyz oldu?unuzu dü?ünüyorum,kendi talipli?imi ise ?anslylyk olarak görüyorum.Çünkü ben bir konu üzerinde kendi içinde kendisiyle bazende kar?ysyndakiyle(ama içinden) saatlerce konu?abilen bir fytrata sahibim..bazen dy?aryya ya birkaç kelam çykar bazende tek kelam çykmaz...bir ara yazyya döküldü,hala da dökülüyor ama birkaç insana gösterebildim birkaç yazymy,gerisini payla?mayada cesaret edemedim.Kendi içimdeyken bu kadar Yöntembilimle tany?tym,ucundan kyyysyndan tutmaya çaly?tym-çaly?yyorum..yava? yava? dilede getirdi beni.Yöntembilimin özünde Dü?ünmek var.Kendime çok sordum o zaman sen bundan önce dü?ünmüyormuydun diye ve cevabym:hayyr!elbette dü?ünüyordum dü?ünüyorum ama benim sorunum bunlary sadece kendime duyurmak.Ha yöntembilimle sadece duymayy görmeye çevirdim az çok.Ve sorularymyda dillendirmeyi..Ve belki ço?u ?eyide anlady?ymy dü?ünerek ve anlady?ym gibi oldu?una inanarak sormadym...
Y?te yine kelimeleri çykmaz bir soka?a daldyrdym.Demem o ki ben ?imdide her zamanda talibim ama malesef yetersiz ve tembel bir talip..Ama bilin isterim tek kelam yazmasamda bazen,her?ey tarafymdan okunmakta ve üzerinde dü?ünülmekte in?allah..Neyi ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama demek istediklerimi anlady?ynyza inanyyorum..
Selametle
Fatma

IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2011 Saat 21:59

Saygyde?er Fatma,

Ylginiz veyanytynyz  için te?ekkür ederim.
Yine beni yalnyz byrakmadynyz.
Sizlere minnettadarym.

Ynsanlar çok ?eyi kullanyrlar fakat mahiyetini bilmezler.

(zarf) ?EKYL (biçim)

SOMUT  (kab)       ZARYF      (içerik)  SOYUT

(mazruf) SURET (tasarym)

Yukaryda Aytu? Bey  yazdyklarym o kadar ZARYF taraflarki birbirleri yerine geçerek hem zarf hem mazruf olabiliyorlar.  KAYNATTA Mekan ve Zamany ayyryryz fakat son kertede birbirleri yerine geçerler...  YNSANDA Mana ve gayeyi ayyryryz fakat son mertebede birbirleri yerine geçerler.. kainat ve insany birbirinden ayyryryz fakat son kertede birbileri yerine geçerler... kainat somut ?ekil olur.. insan soyut suret olur.. fakat ?ekil ve suretin birbirinden iyicene ayrylmasy ve tamamiyle ayry?masy kolay de?ildir.. Bunun gibi terbiye ve idareyi birbirinden ayyryryz fakat öyle olur ki insanyn kendini idaresine terbiye, insanyn ba?kasyny terbiyesine idare demek zorunda kalyryz. ve nihayet anlam ve anlatymy birbirinden ayyryryz fakat bu yanytynda ifade etmeye çaly?ty?yn ibarelerin durumuna dü?eriz.

Ancak diyebiliyorum ki SOMUT ?ekiller yukary, SOYUT suretler a?a?y yazylyr.. bunu yazarkende soyutu öne ve sa?a, somutu sola ve arkaya "yazy"yorum.. amma bu yazma bildi?imiz düz yazy de?il sadece iki tane çizi.. biri yukarydan a?a?yya ya da a?a?ydan yukaryya DYKME.. biri sa?dan sola ya da soldan sa?a ÇYZGY..

Y?te tüm bu durumlarda anlamy biraz daha derin ve anlatymy biraz daha yalyn getirmek için kullandy?ymyz yöntembilimsel analizi dü?üncesini dil haline getirme çabamyzda yapty?ymyz i?in DÜ?ÜNMEDE bize ne verdi?ine ve SORGULMADA ne verece?ine bakaca?yz... Bende dedi?in gibi.. aynen senin yapty?yn gibi..  yöntembilimsel analizle DAHA DYSYPLYNLY "sorgulamaya", daha YÖNTEMLY  "dü?ünmeye" ba?ladym.

Ve bunu yapmak için sizin gibi edebiyatçy Aytu? Bey gibi ilimci olmaya gerek olmady?y ya da benim gibi kavramlarla yüklü olmaya gerek yok.. isteyen herkes  DÜ?ÜNMESYNDE yöntembilimsel analizi kullanarak sa?lam ve sa?lykly DÜ?ÜNCELER ortaya koyabilir. Yeter ki bizler biraz daha gayret ederek, bu DÜ?ÜNCEYY i?e yarar ve verimli bir DYL haline getirebilelim.

Ku?kusuz i?e yaramyyorsa eninde sonunda beni byrakacaksynyz.. bo?una benimle vakit tüketmenizi istemem.. Amma sizin anlamanyzda ve anlatmanyzda bir ilerleme sa?lyyorsa ?unu unutmayalym ki hiç bir sonuca önucunda ba?latty?ymyz çaba ve gayreti sürdürmeden eri?emeyiz.

Sa?lycakla kalynyz.

Osmanziya

Düzenleyen osmanziya01 - 15-Ocak-2011 Saat 22:07
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2011 Saat 22:31
Sevgide?er ve Saygyde?er Fatma Hanym ve Aytug Bey,

Ele?tirime, kusuruma ve günahyma  ra?men beni yalnyz byrakmayyp beni yine utandyrdynyz.Allah ebeden razi olsun, sizlerden.

Her ne kadar söz dizim hatalaryyla dolu yazdyklarymyn içerikleri herkesin ho?una gitmesede bazy insanlar tarafyndan ilgiyle izleniyordu.. fakat sizin ilginiz içerikten ziyade yöntembilimsel analizin kendisine ve biçimine ili?kin oldu?u için Fatma Hanymyn öteden beri var olan TAM deste?ine ve Aytu? Bey'in YARIM deste?ine çok büyük önem ve de?er veriyordum.  Aytug Bey, bundan yirmi sene önce kendi  çaly?malary yanynda bana da YARIM yer vererek bu i?i ba?lamasyna vesile olmu?tu. ?imde yanymda yer alyyor yani yarym destek veriyor.. ?imdi kendisinden istiyorum ki TAM destek vererek olu?masynda katkyda bulundu?u i?e sahip çyksyn. Yöntembilimsel analizi kendi i?i kabul etsin. Böylece bizde üç ki?i olalym..

ve açylan diyaloglarla burada yapty?ymyz diyagramlar eninde sonunda herkesin yararlanaca?y ?emalar ve dü?ünme tablolary haline gelecektir.

O zaman maddi hasylasy ve manevi haysiyetinden  ba?ka O'nun Ryzasy zaten her ?eye yeter de?il mi ? 

Öyleyse sizinde benim gibi bu i?i bir halka hizmet gayreti Hakka  ibadet niyetiyle  yerine getirmenizi beklerim.

Sa?lycakla kalyn. 

Osmanziya
IP
Fatma
Üye
Üye

Gönderilenler: 60

bullet Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2011 Saat 14:12
Selamun aleykum..Lütfen bana "özgüven"i anlatyn?!
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2555

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50

bullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2011 Saat 01:50
http://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=276&PN=1
soru ve cevap, yöntembilimin biçiminin anlaty?yldy?y bu forumu ve bu ba?ly?a uygun olmady?y için yukarydaki yerde sualinizin yanytyny verdim.
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03