Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: kesret.. ?ükür.. ?irk..(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: kesret.. ?ükür.. ?irk..
    Gönderim Zamanı: 23-Şubat-2012 Saat 22:36
S.A.

Kesret ?ükre de yol açar ?irke de yol açar..
Çok ni'metleri gören gördü?ü ni'met sayysynca ?ükreder.
Çok sebebleri bilen ve ni'meti ondan gören minneti sayysynca ?irke girer.

Bunu hatyrlattyktan sonra derim:
Elim aya?ym o?ullarym.
Gözüm kula?ym kyzlarym.
Hafyzam anam, zekam babam.
Di?im e?im.

Bunu özellikle ya?lanynca anladym. Yalnyz kalynca daha çok anlayaca?ym.

Bunlaryn her birine bir isim vermek istiyorum. Ta ki onlar üzerindeki ni'metleri görüp Allah'a ?ükredeyim. Bu gün sa? ayak ba? parma?ymyn diki?i alyndy.. Üzerimdeki sayysyz ko?ullaryn birisinin penceresi olan bu uzvuma SEBAT ismini verdim. 20 o?lumdan birisidir. Allah beni onsuz byrakmasyn.

Sa?lycakla ve parmaklarynyzla kalyn.

Osmanziya
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

bullet Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2012 Saat 11:14

Eller ve ayaklar parmaklarla i? görürler..

Parmaklar öyle muhte?em alycy ve vericiler.. hücrelerdeki dy?aryya uzantylaryn kemale ermi? yapylarydyr.

Ellerde ba? parmak di?er parmaklar üstüne gelerek muhte?em bir manüplasyon / elleme, yapy?ma ve kavrama fonksiyonu ifa ederler. David Hume neden Tanry'a inanyyorsunuz ? Sorusuna insanlaryn bazy mucizeleri dile getirdiklerini amma ellerin muhte?em yapysynyn ba?lyba?yna büyük bir san'at eseri olan bir mucize oldu?unu söyler. E. Kant, ele dy?aryya uzanmy? beyin der. Çünkü beynin ne kadar yetenekli olursa olsun onun buyru?unu dy?aryya ileten bir araç yoksa o içeride gizli bir hazine olarak kalyr.

Burada AYAK PARMAKLARINDAN söz edece?im.. onlara isimlerini verdim: Tabloda görüyorsunuz...

Daha önce sa? ayak ba? parma?ymy SEBAT adyny verdi?imi söylemi?tim.. sol ayak ba? parma?ymyn ady da DEVAM

Evimize ve mescidimize SA? ayakla girer SOL ayakla çykaryz. Banyo ve tuvalete ise bunun tersini yaparyz.
Çünkü maddi ve manevi temiz ve kirli alanlar var.

Namazda SEBAT'yn bulundu?u yer MERKEZ olarak ruku ve sucudlarla bir daire çizeriz.. e?ilmeler ve secdeler belimize ve bedenimize HAREKET verdirir.

SIRAT köprüsünü dü?ünerek abdette ayaklarymyzy yykarkan "Allahümme sebbbit kademeyye al'essyrat yevme tezillü fihi-l-akdam." Allahym, kademelerin kayaca?y syrat üzerinde aya?ymy ve adymymy / kademimi sabit kyl" diye dua ediyoruz.

Sol tarafymyz ?erre, sa? tarafymyz hayra meyillidir.. ayaklarda bu e?ilimleri temsil ederler.. ön teker nereye giderse arka tekerde oraya gider.. Hasyly ayak, adym, gidi? ve yürüyü? üzerine söylenecek söz bitmez fakat biz    burada bitiriyoruz.

Sa?lycakla ve sabit adymla syraty müstakimde kalyn.

Osmanziya

Düzenleyen osmanziya - 25-Şubat-2012 Saat 11:17
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

bullet Gönderim Zamanı: 01-Mart-2012 Saat 13:30

Sade ayak parmaklarym my ?

El parmaklarymynda ismi var:

EL
PARMAKLARI

SOL            derb      BA?       kemal                SA?

cerb        Y?ARET           küll

halk          ORTA             tamm

emr          YÜZÜK            cem'

cebr          SERÇE             fazyl  

Sol parmakaryma derbeder, cerbeder, halk , emreden, cebreder diyebilirim.

El ve ayak parmaklarymy vercilerimizdir, bu etkin üyelerimize malum O?ULLARIM diyorum. yirimi tane o?lum var.

Sacede etkin vericilerimiz mi var ? edilgin alycylarymyzda var. Gözler ve kulaklar.. bunlara da KIZLARIM diyorum. O?ullaryn ady olurda kyzlarym olmaz my ?

GÖZLER

Sabyr                                       ?ükür

SOL                                                                                         SA?

Fikir                                           Zikir

KULAKLAR

Yani arkadamda tam 24 ki?ilik bir cemaat var namaz kylarken.. Namazda onlaryn kulluklarynyn, ibaretlerinin, hizmetlerinin, ?ükürlerinin toplamyny da niyet ederek Dergah-y Ylahiyeye takdim etmek gerekmektedir.

Yani sadece azalary ve yapylary de?il de duygu ve i?levlerini de adlantyrsam baya?y bir yekün tatyr.. hücreleri ve zerreleri nazara alyrsak artyk bir ki?i de?il bir alem oluruz.

Artyk yapy ve i?levleriyle, strüktür ve fonksiyonlaryyla, bina ve vazifeleriyle  konu?malary ibadet olan bu kullaryn yapyp ettikleriyle fizik, kimya ve bioloii kitaplary yazylyyor.

Hepsi iyyakena'büdü ve iyyakenesta'in diyorlar.

Duama amin diyorlar.

Bana verilen imkan ni'meti ile
Bana verilen YMAN nimeti ile
Bana verilen vucud nimeti ile
Bana verilen RIZIK nimeti ile
Bana verilen cisim nimeti ile
Bana verilen KAYNAT ni'meti ile
Bana verilen beden nimeti ile
Bana verilen ARZ ni'meti ile
Bana verilen hayat nimeti ile
Bana verilen BE?ERYYET nimeti ile
Bana verilen syhhat nimeti ile
Bana verilen MEDENYYET nimeti
Bana verilen afiyet ni'meti ile..
Bana verilen a?k-y hüviyet ve ?evk-i ?ahsiyet nimeti ile

Ben namaz kylarken..
Ben halktan hakka dönerken..
Onlaryn ibadetlerini de niyet ederek takdim ediyorum.

Böylece bu ni'me'lerle  ya?amym amaç olmaktan çykyyor
ve bi'se  bulunmaktan kurtuluyor.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

(Risale-i Nurdan... Nun-u Nabüdü nüktesinden...)

Düzenleyen osmanziya - 01-Mart-2012 Saat 14:03
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100

bullet Gönderim Zamanı: 08-Mart-2012 Saat 10:20
?imdi biz gözlerimize ve kulaklarymyza KIZLARIMIZ dedik ama erkek adlary verdik, bunu düzeltip bayan ady vererek ?öyle demek gerekiyor.

Sabriye             GÖZLER               ?ükriye

SOL                    kyzlar                   SA?

Fâkire               KULAKLAR               Zâkire

Sol ve sa? ellere ve ayaklaryn parmaklaryny adlaryny koyduk amma onlaryn bulundu?unu o?lanlaryn bacaklaryn ve kollaryn adlaryny unuttuk.. ?imdi onlary da adlandyryyorum.

Ynhiraf                   ELLER               Ystikrar

SOL                     o?lanlar                  SA?

Hidayet               AYAKLAR               Ystikamet

Ysimler konularken güzel isimler konulur ki onu onlara söyleyenler onlary zikrettikçe bir DUA yerine geçsin, o nesneler ve o kimseler o manaya mazhar olsunlar. O ismin tecellesi onlarda görülsün..

Bizim de temennimiz budur.. yapyp i?lerken inhirafsyz ve istikrarla bir istikamet kuralym ki hidayeti bulalym.

?imdi burada bir soru akla geliyor.. istikamet hidayeti mi getirir yoksa hidayet istikamet mi verir ?

?imdi bu soru kader ve kaza gibi, takdir ve irade gibi, tavuk ve yumurta gibi, meyve a?aç gibi bir sorudur.. hatta onlardan daha gizemli ve syrry bir soru.. fakat bizim bundan önce bir sorumumuz var: Acaba istikamet konusunda Fatiha-i ?erife de kavlen günde kyrk kez talepte bulunuyor da ya?amda bu talebe uygun istikametli, istikamette (do?rultuda)  istikrarly (kararly) ve inhirafsyz (sapmayan) bir YLERLEME gösterebiliyor muyuz ?

Rabbimiz diyor ki ne yap ne et.. müslüman olarak öl gel diyor.. bu bizim üzerimize dü?en i?i halen, kalen ve fiilen yapty?ymyzda ve en azyndan yapmaya ÇALI?TI?IMIZDA
Yn?aallah YNAYET  ve hidayette gelecektir.

Di?er taraftan  el parmaklary için ?u adlary vermi?tik:

EL
PARMAKLARI

SOL            derb      BA?       kemal                SA?

cerb        Y?ARET           küll

halk          ORTA             tamm

emr          YÜZÜK            cem'

cebr          SERÇE             fazyl  

Lakin sonra dü?ündüm EMR ve HALK Allah'a, azze ve celle, aittir. Bu nedenle sol ele sadece irade eden MURAD'yn isimlerini vermenin do?ru olaca?yny dü?ündüm ve ba? parma?a irade eden anlamynda MURAD dedikten sonra di?erlerine iradenin fazlary olan derb, debr, dekr ve derk  köklerini kullanarak, i?aret parma?yndman itibaren Derbeder, Debreder, Dekreder, ve Derkeder adyny verdim. Böylece cebr ve cerb (tecrübe) isimleri de tashih edilmi? oldu. Bunlardan Kur'an medyasyny girmemi?seniz DEKR etmenin ne demek oldu?unu bilmiyor olabilirsiniz. Bu Kamer Suresinde tekrarlanan Kelimenin ady duyun yeter sonra isterseniz anlamyna grebiliriz.  Debr etmek müdebbir olar önlem alyp idare etmek demektir. Derk etmeyi biliyorsunuz. Derb etmeye gelince.. ben bu sözcüye Terb sözcü?üne benzetirim, terbiye etmek yani.. Terbiye etmek bir ?eyi yapmaya e?itim yoluyla aly?mak demektir. Tüm eylemlerimiz refklekslerle ba?lar.. sonra biz irade olarak ö?renerek bazy i?lem ve eylemlere aly?yryz. i?te bu, o i?. Sonre bu reflekseler ve ko?ullanmalar yani aly?kanlyk üzerine YRADE eylemlerimi ö?renerek gerçekle?tirir. ?imde el parmaklary resmini yeniden çizeyim:

EL
PARMAKLARI

SOL            Murad      BA?       Kemal                SA?

Derbeder        Y?ARET           Külil

Debreder          ORTA             Tamm

Dekreder          YÜZÜK            Cem'

Derkeder          SERÇE             Fazyl  

Sa?lycakla kalyn

Osmanziya  

Düzenleyen osmanziya01 - 08-Mart-2012 Saat 10:35
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla