Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: yeni dünyalar(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: yeni dünyalar
    Gönderim Zamanı: 29-Mart-2012 Saat 21:29

yeni dünyalar.. en yakyny 20 y?yk yyly ötede ve bunlardan  o kadar çok var ki:

Amma bizim dünyamyz.. biricik ve tekil  gerçekliklerin ki onlara bir ad veriyoruz, örne?in Mustafa BU?UÇAM, gibi biricik ve tekil hakikat...

Üzerinde ya?ady?ymyz dünyayy anlamadykçan sonra,  kullanmak ve yararlanmak üzere bunlaryn milyonlarcasy bulansa ve hatta onlary dahi  kullanmy? olsan  ve yararlansan..  bu "ise" ve "olsa" gerçe?ini anlamadyktan sonra bütün bu  kullanmalaryn ve yararlanmalarynyn kyymet-i harbiyesi yoktur, dersem anlar my synyz ?  Anlamak için be? milyar yyllyk dünya ya?y, 10 milyar yyllyk güne? ya?y ve 14 milyar yyllyk evren ya?y yanynda kendi yyllaryny kar?yla?tyr...

olasy-ly                                          olmaly-ly

x,y

olsa-ly                                            olur-lu

iki bilinmezli bir denklem
olasy-ly ve olur-lu ile olmaly-ly ve olsa-ly
ol'lar da ne var ?

i?te var-olu? bu dörtlü kö?ede örülü ve örtlüdür.

Ynsanyn dünyasyny açmadan  ba?ka dünyalary ke?fetmek bana çekici gelmiyor.. ama yine de insan bir kaç y?yk yyly çapyndaki uzayda gaz ve tozdan kaç yyldyz çykarylabilece?ini hesaplamaya çaly?ty?ym gençlik günlerim aklyma geliyor.. BYLYM'in yyldyzyn o  bize göz kyrpan y?y?ynyn spektrumundan / tayfyndan / örüntüsünden o yyldyzyn ysysyny, uzakly?yny, çapyny, bile?imini ve sair özellikleri saptamasy öylesine ilginçti ki onun çeliminden içimdeki çy?ly?yn sesi çok cylyz kalyyordu.. kimileri  yer yüzündeki  dünyevi çekici ve uhrevi ça?rycy  yyldyzlary ke?fe çaly?ty?y zamanlarda gök yüzündeki yyldyzlaryn çekimine kapylmy?, onlary  ke?fe çaly?yyordum.. sonra bu bilgiler dünyasy ZAMANIN KISA TARYHY kitabiyle uluslar arasy hale geldi.. OL DEDY OLDU kitabyyla ülkemize de ta?yndy.. Evrenbilimleri evrenin öyküsü öylesine çekici GERÇEKLER  sunuyor ki geçmi?in en hayalperest kitablaryndan daha çarpycy idiler  ve insan bunlaryn gerçekli?inden ku?ku duymuyur. Sadece de?i?itirilmesini ve düzeltilimesini bekliyor geli?tirilmesi için. Günlük dil üzerine kurulan bilimsel dil.. bize en genel ve en güvenli bilgiler sunuyor. Ancak en tümel ve en  ku?kusuz de?il...

Bütün bunlara ra?men  edinilen veriler  ve yapylan bulgular ve sonunda elde etti?imiz tanymlar ve yorumlar ile örülü sunulu bilgiler.. benim gerçe?im ve gelece?im kar?ysynda  ne ifade eder ki ?

Dil neden ben'e "en" demi?.. ene ya da ego.. arapça ya da latince olsa da BYRYNCY TEKYL ?AHIS her zaman EN ÖNDE  gelecektir.. hem "?ahys" oldu?u için hem "birinci" oldu?u için..

O zaman nesneler içinde örtülü ve kimseler içinde örülü gerçe?ini ara.. o senin gelece?indir...

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA 

Düzenleyen osmanziya01 - 29-Mart-2012 Saat 21:47
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme