Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: ayine-i ?uur(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2604

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: ayine-i ?uur
    Gönderim Zamanı: 25-Nisan-2012 Saat 05:56

?UUR

SUUR dizin içindeki dosyalar. 

?uur  kelimesi bana hep gizemli gelmi?tir..  ?uur syr köpüdür.. letaif ve sair cihazat, hassasiyet ve hissiyat ta?yr. Her ne kadar “bilinç” olarak çevrilmi? ise Türkçe’ye, Türkçeyi bilen herkes bilir ki ?uurun bilmekten ba?ka tanymak, sevmek, istemek ve dilemek gibi daha pek çok fonsiyonlary var ki bu çevirinin yersiz ve yetersiz oldu?unu gösterir. Bu yersiz ve yetersizli?i anlamak bile ?uur i?idir.. ve hatta bunun ötesinde inanmak dahi. Bu yüzden ?uurun ilk yapty?y i?i yani tanymayy esas alarak onun TANINÇ olarak kar?ylarym.

?uur üzerine oturup bir düz yazy ile edebiyat yapmak ya da va’z etmek adetim olmady?yndan ?uur hakkyndaki en son kurgularymy bu iletinin dizini içindeki levhalara yerle?tirerek bir ?uur resmi çizdim.. bu resim belki benin  üç bininci belki de be? bininci resmimdir. Diyeceksin kare?im senin hiç mi i?in yok.. bunu yapmaya fyrsat buldun.. ee.. O yürü kulum derse.. onbininci ya onbinbirinciyi de çizerim.. Çünkü insany tanymaktan tanyncymyn aldy?y keyif,  aly?kanlyk yapty.. aly?mak kudurmaktan beterdir derler, i? aly?kanly?y dahi a?ty hastalyk yapty.. zaten ya?amda dahi ço?u insan bir i?in ya da nesnenin veya bir  ki?inin hastasy olmuyor mu ?

Doktarlar bile hastalarla u?ra?manyn hastasy ise ben de insanla u?ra?manyn insanyyym.

Benim derdim bu hastla?y daha bir ba?kasyna bula?tyrmamy? olmak.. dosyalardaki tablolaryn resimlerini simetrik ve pararel görme ve örmeden ibaret yöntembilimsel analiz aslynda bir alanlar ve aralar ili?kisi bulmak ve kurmaktyr. Bu kadar basit..

Alanlaryn ve aralaryn ana’syny, anadaki anlamy, anlamdaki anlatymy bulmadyr yöntembilim.. yöntembilimin  ana’sy analitik düzlemdir.

Analitik düzlemin  sayysal ve nicel matematiksel kullanymyny bilen ve hatta kendileride farkynda olmadan onu geometrik (sözel)  ve metodik (nitel)  olarak kullananlara ne oluyor ki yapty?ym tablolara kayytsyz kalabiliyorlar..  ?a?yyorum.

Alan ve ara.. bahr ve berzah.. field ve inter face..  bakyverince gördü?ümüz idrak mekanymyzyn bir tür adreslemesini Descarters’ten beri KARTEZYENYK DÜ?ÜNCE olarak ö?rendik ve bu matematik analizin içine  zihnimizi hapsettik.. böylece i?’ar  denilen vakyanyn i?aret-i hikayesini ve delalet-I  hakikatini  matematikle tükettik. Yani “?u’ur”  ortasynda harf olan “AYN“ aynasynda  mahpus kaldyk. ?uur aynasynda GAYR ya hariçte aks ederek ya da dahilde hads ederek timsel ve  temsil ile  temessül ve imtisal eder.

Bize de bu "g-ayr"lary ayyrmak dü?er...

Bu yüzden ?u "G" giri?i ve giri?imi  gizemli bir ma?aza ve ma?ara.. Be?eriyet olarak "genetik" ?ifreyi çözdük.. bu "GENEL"  identity'yi de çözece?iz.   Fakat onun görsel ve i?itsel renkli ve çe?itli MA?AZA’syndan kendimizi kurtaryp MA?ARA’syny öremiyor ve göremiyoruz. SOKRAT bunun tu?lalaryny sökmeye çaly?my?ty.. fakat ?uur 32 di?ten ibaret de?il ki bir ay da bitiresin.. Eline su dökmeye kendimizi layyk görmedi?imiz bu deha zeka bunu yapamadyysa.. biz de haydi haydi yapamayyz.

Amma benim böyle gizemli sözlerime de?il de yöntembilimsel analizin açyk ve seçik dilini ö?renmeye çaly?acak gençlerden umudumu yitirmedim. Aslynda siber uzay olan internette byrakty?ym asar bu dili çözmeye yeter.. ve gelecekte de çözülelcektir.. çivi yazsynyn çözen be?er benim dilimi  çözemez mi ? Elbette çözer.. demek zamany gelmedi. Benim derdim topra?y bürünüp sesim kesilmeden önce soracaklaryn sorularyny yanytlayarak tanyncy biraz daha açyk ve seçik olarak tanymak, tanytmak ve tanytlamaktyr.

?imdi ?uuru bu ANALYTYK DÜZLEMYN syrly ve gizemli  aynasyndan kurtarmanyn yoluna bakaca?yz.. ancak ?unu unutmamaly ki dü?manyn yenmenin yolu onu tanymaktan geçer.. nefsini yenmek isitiyorsan onu tanyyacaksyn.. ?eytanyny yenmek istiyorsan onu tanyyacaksyn.. dünyany yenmek istiyorsan onu tanyyacaksyn.. ayny ?ekilde ?uur aynandaki analitik düzlemden kurtulmak istiyorsan onu tanymak zorundasyn.

Süpermen filmini seyredenler hatyrlarlar.. Süpermenin babasy  KAREL aynada hapsedilir.. Kriton geze?enin kyyametinden önce süpermen de dünyaya fyrlatylyr. Hatta aynalarda hapis olan kötü insanlar, kyyametten sonra aynalardan kurtulunca intikam almak için dünyaya gelirler..

Tabii bu bir öykü.. hakikati hikaye etmek kolay olmady?y gibi öykünün hakikatynyny bulmakta zordur.. her bir ya?am, BYR  rolü oynar, her bir insan, BYR  misyonu yüklenir ve her bir aydyn, BYR mesajy yansytyr.. GENERAL Çevik BYR'de rolünü oynady.. oynuyor.. acaba ben veya  sen ?uurun gayry ayyrma rolünü görüp gösterebilelecek mi yiz ?

?imdi biz bütün bunlaryn hepsinden bir ÖYKÜ  çykabiliriz. 
Amma bir ba?ka çyky? yolu göstermek isterim...

Oynamaya, yüklenmeye ve yansytmaya ve daha adyny vermedi?imiz bir çok AYNALIK i?leve  “aynar”diyelim...  canly bir ayna olan ?uurun nasyl nasyl bir in'ikas, nasyl bir yansytma, nasyl bir aynalyk  yapty?yny anlamaya çaly?alym... Ay-nar..  ay ve nar.. nur ve nar.. ?uur, nar’daki nur’dur. Gözündeki y?yktyr. Basaryndaki basirettir. Manzaradaki nazardyr. E?er bu anlatymlardaki anlamy anlamaya   merakynyz varsa.. tablolardaki resimlere simetrik ve parel bakarak anlamlary görmeye, sorma, örmeye ba?layacaksynyz.

Zaten ?uurun yaratylmasy da bunun için.. ama insanlar  bu merak ve a?ky  yazarlaryn romanlarynda ve dizilerin ekranlarynda yitiriyorlar. En azyndan ekonomik ve politik rollerde i?leri bitiriyorlar,  ötesine ve berisine bakmyyorlar. Oysa biz de para ve oyumuzla genel araya ve oyuna katylyyoruz. Hadi bu ara'lary analitik düzlemde görelim ve gösterelim...

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya - 25-Nisan-2012 Saat 06:29
IP