Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: eğlence(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: eğlence
    Gönderim Zamanı: 19-Haziran-2012 Saat 10:34

E Ğ L E N C E 

OYKUNME   dizini içindeki dosyalar

uploads/20120619_103257_OYKUNME.rar

Aslında yöntembilimsel analize ilişkin kitabı telif etmem gerekirken her gün böyle bir yazı bahane oluyor.. yazamıyorum kitabımı  ne hikmetse.. belki bu reklam ve örneklere daha çok   gereksinim var ve kitabın daha zamanı da gelmedi..

Yöntembilimsel analizi reklam ve propagandası  sadece buradaki yazılarla münhasır değil.. önüme gelen her insana yöntembilimi anlatmaya, analitik düzlemin mantıksal kullanımını benimsetmeye ve kağıt ve kalem ile yapılan görsel düşünmeyi  kullandırmaya  çalışıyorum.

Bazıları ilgi gösteriyor.Bunlardan biri de Teknisyen Orhan Bey,  dedi ki Beyefendi bu çok yararlı bir iş.. özellikle kişisel gelişim için.. fakat iş yoğunluğundan sayfanızı ziyaret edemedim. Bir iş görüşmesi vesilesiyle yöntembilimsel analizin kullanılmasını  bir  örnekle göstereyim dedim ve o gün benim için aradığım bir  kavramın diyagramını sundum.

Şöyle idi:

YE                                           EY

UY

OY                                          OY

İnsanın dört temel “uy”gulaması var.. yeme, eyleme, öyleme ve oynama.

Şimdi bu dört köşenin  üçü için  iş bulmuş sağ üst  köşenin ilgili kavramını arıyordum ve bulmak için bayağı kağıt tükettim sabahleyin.. ama bulamadan kalmıştı.. işte onu Orhan Bey ve yanındaki İbrahim Bey’e gösterdim..

Acaba bu (X) iş nedir ?

Gercek                                   (x)

UY

Oykü                                      Oyun

OY                                          OY

Orhan Bey sabanleyin hiç düşünmediğim ve hiç aklıma gelmeyen bir terim söyledi: EĞLENMEK.

Belki bu olağanüstü bir keşif değil elbette.. kimi oyun kavramanı düşünse onun benzerleri ve karşıtlarını da aklına getirilecektir. Çok kimsenin oyun değince eğlence akla gelir. Benim de aklıma gelebilirdi ve hatta  gelmesi gerekirdi fakat gelmedi..

Şimdi burada önemli olan “eğlence” kavramanı benim ya da orhan beyin bulması değil burada  önemli olan değil, EĞLENME’in yerinin tam orada olduğunu hepimizin tasdik etmesiydi. Daha önce hiçbir çalışma ve alıştırması olmayan Orhan Bey, oraya eğlence sözcüğünün yakıştığını gördü ve biz de tasdik ettik İbrahim Beyle

Sol üste köşedeki yemek, gerçek bir işti..  sol alt köşeye de öykü, yakışıyordu..  öy’e yani rüya’ya benziyordu.. her rüyada bir öykü yaşıyorduk ve öykücüler kurdukları bir öykü ile hikaye ve roman yazıyorlardı..  sağ alt köşede ki oy’a da oyun yakışıyordu.. fakat sağ üst köşeye EĞLENCE’nin EY’lem’e uyduğunu gördük. Şimdi yapıyı yeniden kuralım:

Gercek                                   EĞLENCE

UY

Oykü                                      Oyun

OY                                          OY

Tüm ey’lemeler, eğlence değildir ama bu dört köşe içinde eğlence için en uygun yer  sağ üst.. köşe…

Daha sonra analizlerimizi ilerlettikçe başka bağlantılarda keşfettik..

Daha önce kurduğumuz ve ezber ettiğimiz bir dörtgenimiz vardır:

YAPMAK                               İSTEMEK

SEVMEK                               BİLMEK

Bu dörtgeni yukarıdaki yapıya entegre ettik yani bu dörtgeni o dörtgenlerle çakıştırdık ve bütünledik:

Gercek                                   EĞLENCE

YAPMAK                                İSTEMEK

UY

SEVMEK                                BİLMEK

Oykü                                      Oyun

OY                                          OY

Burada insan bildiğini oynar,  istediği gibi eğlenir,  yaptığı iş gerçektir ve sevdiğini öykür..  beğendiğini öykünür.. hoşlandığını öyküler.. şimdi biz yaptığı iş gerçektir yerine çalışma yapar desek daha uygun olmaz mı ? O zaman orada o GERÇEK pek yakışmıyor… onu ÇALIŞMA ile değiştirdik ve öykü yerine de daha gerçekçi olan ÖYKÜNME’yi koyduk ve diyağram aşağıdaki hale geldi.

Ye                                           eY

ÇALIŞMA                                 EĞLENCE

YAPMAK                                İSTEMEK

uY

SEVMEK                                BİLMEK

ÖYKÜNME                             OYUN

öY                                          oY

Burada diyagramlar (levhalar) halinde gösterdiğimiz ana hatların ayrıntıları dizin içindeki şema dosyalarının tablolarında daha ayrıntılı olarak gösterildi.

Bu levhalar içinde s=oykunme levhası başlı başına bir hazinedir. Bir zamanlar bu öykünme uydurukçasını tüm uydurukçalar gibi sevmezdik ama bizde uydurukçulardan olduktan sonra yine sevimli gelmiyordu.. fakat bu gün bu işin kökenine erince.. öykünmenin uykudaki öykü gibi hazineler taşıdığını anladık..  Allah bizi ihsan ediyor biz de size bu haseneleri sunuyoruz.. ta ki has ene olmaktan kurtulalım. İçerikli bilgi verip hazır ışıklara alıştırmak istemediğimiz gibi istesek bile buna vaktimiz bulunmuyor. Amma öykünme üzerinden sünnetin mahiyetini, inanın sevdiğine benzemesinin hikmetini ve usvet-ül-hasene sırrını ve sair gizemleri bırakın geleceğin evlatları bu dizin içinde arasın ve bulsun.. size buna benzer başka şema, levha ve tablolar yapmayı denemek suretiyle ye’yen nefsinizin, ey’leyen ruhunuzun, oy’layan aklınızın ve öy’leyen kalbinizin ve uy’an sırrınızı görmede, örmede, bilmede ve anlamada bu yöntembilimsel analizin elverişli bir dil, başarılı bir araç ve yararlı bir yöntem olduğunu sezmeniz daha evladır.

Bu arada sözü bırakmadan EĞLENME söz konusu olunca başka bir dörtlü aklıma geldi..

TİCARET                                                       İBADET

SİYASET                                                        İLİM

Şimdi bunu yukarıdaki yapımızla bütünleyelim bakalım ne çıkacak:

Ye                                           eY

ÇALIŞMA                                 EĞLENCE

TİCARET                                İBADET

Yapmak                                  istemek

uY

SİYASET                                 İLİM

Sevmek                                   bilmek

ÖYKÜNME                             OYUN

öY                                          oY

Bu dört köşenin her biri ayrı ayrı tahlil edilebilir ancak burada sadece sağ üst köşe üzerinde dikkat çekici bir sonuç ortaya çıktı.. Eğlence İSTEMEK ve İbadet İSTEMEK aynı köşede.. hani hem eğlenmek hem öğrenmek birlikte yapılmaya çalışılır ki zor olan öğrenme kolay olan eğlenme ile kolaylaşsın.. zor olan ibadet dahi kolay olan eğlenme ile kolaylaştırılmaz mı ? Elbette ibadeti SEVEREK yaparsak.. bazıları nasıl siyaseti severek ve ibadet gibi yapıyorlarsa istememizi sevmek ile birleştirerek ibadeti eğlenmek gibi dilenir ve istenir hale getirebiliriz. Ancak realite şu: bazıları ibadet yapıyor bazıları eğlenme ediyor. Eğlenenler ibadet yap-A-mıyor, ibadet edenler eğlen-E-miyor ? Acaba neden ?

İmamı Nursi (R.A) diyor ki insanın keyifli hevesata da ihtiyacı vardır, fakat bu beşte bir olmalı… Yani eğlence ibadet yerine ikame edilmeden ve haramlara girmeden yapılıyorsa insanın gelişiminde onun gerilme ritimlerinin gevşetilmesinde ve  yorgunluğunun dinlendirilmesinde elbette yararlı bir gereksinimdir. Ancak eğlenmenin konusunu san’at ve sporu da kapsayacak şekilde zengin bir programla değerlendirmenin daha isabetli olduğunu düşünüyorum. Bu herkesin kendi zevk ve ihtiyacına göre ve kişisel kabiliyetine göre  gerçekleştirebileceği bir yürüyüş olacaktır.

Keşke diyorum ben de gençliğinde bir enstrüman çalacak kadar ruhumu musiki meşkine hazırlasaydım ve bir spor dalında bedenimi rahatlatacak formasyona sahip olabilseydim. Çünkü benim zevkim ve eğlencem sadece okumak ve düşünmek oldu.. yarım kaldı. Amma bu aşk derecesine gelmiş merakla yaşanan eğlenceyi okuma ve oyunu düşünme olan etkinliğimle sizinde yararlı bir şekilde kullanıp yararlanabileceğiniz böyle yöntembilimsel analiz gibi görsel bir düşünme aleti sunma nasib oldu.. Rabbime hadsiz şükürler olsun.

Ve yazımıza biraz da gizem katalım:  Az veya çok önemli olan “Y” istikamet çizgisini oluşturmaktır.. biri iki haline getirmemek, ikiyi bir hale getirmektir. Müslüman iki bakar bir görür.. kafir bir bakar iki görür.    

Sağlıcakla kalın.

OSMANZİYA

DUYURU

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazıdan özür dilerim.

UYARI

Düz yazı bahane.. şemalar şahane.. yazının dizinindeki tabloları  izlediğinizde imgelemiş ve irdelemişte olacaksınız isterseniz.. böylece emellerine nail olacak ilmi AÇIKCA görmüş ve hatırınıza sail olacak iradeyi SEÇİKCE örmüş bulunacaksınız.

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır