Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim  
Mesaj icon Konu: ibret Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2724

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ibret
    Gönderim Zamanı: Bugün Saat 15:30

Düşünmenin PENCERESİNİ açmak..
Önce öğrenmesinin KAPISINI açmakla mümkün.
Yıllardır evde toplayıp biriktirdiğimiz çöplüklerden kurtulmakta kolay değil.

unutmak ve anmak ve ünlemek

siyah ve gri ve beyaz..

Yazı içinde söz edildi..

İbre..+T, ilimden buyuk iradeden küçüktür

GENÇ iktidar ile YAŞLI ihtiyara dikkat edin.. ilke SURET'e ikincisi ŞEKLE mübteladır..

İBRE <-- T ilimden (>) büyük, iradeden (<) küçüktür.. deneyimlediğimiz YAŞAM filminden ibret alarak yolculuğumuzu sürdürürüz.. yoldaki işaretler (göstergeler) ve hatta delaletler (görüngüler) bize verdikleri bir ibretle yol gösterici olurlar. Bunlar açık olurlar kapalı olurlar ya da bu ikisi arasında bulunurlar. Benimkiler KAPALI.. çünkü ben okuyucu ya da öğrenci aramıyorum. ÖĞRENİCİ'liğe cesaret edecek düşünenleri arıyorum ki bunları çoğu yazarlık ve öğretmenlikte israr ediyorlar. Benim gibi öğrenici olarak bana arkadaş olamıyorlar. Belki her birerlerinin kendine yeter yöntembilimleri var ve benimkine de doğal olarak gereksinim duymuyorlar. Yaklaşık ve yoğun olarak beş yıldır yazılarımı okuyan ve anlayan az da olsa bir dost ve arkadaş çevrem oldu.. görünen o ki aramızda DEĞİŞİM denen bir sıradağlar dizilmiş.. yapacağımız ve belki de hepimiz yaptığı iş.. bu sıradağları aşarak DİL ovasında buluşmak.. bundan sonrası kolay.. ancak dil ovasına eriştikten karşımıza çıkacak olan şu ki bu ovaya ulaştıktan sonra ERDOĞAN'da buluşarak mı Ergenekon'dan çıkacağız yoksa ERGENEKON'da buluşarak mı erdoğan'dan çıkacağız.. bu belli değil.. çünkü ibreler gösteriyor ki Erdoğan Ergenekonla buluştu.. ergin olan hazırdan doğan mı yoksa hazıra konan mı ?

26.05.2015

diye reklam yapmışım.. lakin tablo hakkında ne ben konuşmuşum ve ne de başkaları sormuş..

Biraz ben konuşayım dokuz yıl aradan sonra;

Tablo diyor ki biz sanırız ki İHTİYARI'IMIZ iktidarımız kadardır ya da İHTİYAR'ımız iktidarımız gücünde olur. Oysa tabloda gösterildiği gibi İKTİDARIMIZI itiyadımız ve belirler ve imtidadımız değiştirir. Keza İHTİYARIMIZI da itimadımız belirler ve ihtiyatımızı değiştirir.

Bu tablo kurumsal olduğu için şöyledir.. böyledir diyor.. ancak dikkat edilirse İTİBAR ettiğimiz İHDAS etmemiz oldukça karmaşık bir ilim ileçlerine ve irade süreçlerine bağlıdır. Bu vesileler ve vetireler de insanlar tarafından incelenmektedir.

Şu sıralara okuduğum ve evrimsel zihniyetle yazılan Robert SAPOLSKY'nin DAVRANIŞ kitabında değerli bilgiler bulunuyor. Evrim ve bilim.. din ve mezheb haline getirilmesi yanlışlığı dışında..   

Düzenleyen osmanziya - Bugün Saat 15:57
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2724

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 15:52
[08:58, 26.05.2024] Mustafa BUGUCAM: SELB Muhal KVN makul ICAB
MDDD ehlike bariz fırsat MHLD
ECEL bi'se IHTIMAL ni'me ACEL
MDRE Reca beyyin havf MINNT
TERK Havf KVM hüzn TALK

OSMANZIYA

YBA ile yapılan şiir

AML ins EML irade
dşl IMM erl rahme MBM kudre
KTB kvn KLM ilim

Dinnur YAŞAR

BIO Akan ÖLENEOL Anan PSIK
BAZ Hidrojen SU Oksijen ASIT
VCD Uzlaşan   US Uzman VCB
IHTISAS Kabiliyet TAHSIS

Yakınan Mustafa BUGUCAM

26.05.2024 ÜÇYOL IZMIR
[09:00, 26.05.2024] Mustafa BUGUCAM: Yöntembilim
Islambilim
Insanbilim

26.05.2024

[12:24, 26.05.2024] Mustafa BUGUCAM: Iki ayrı "zihin".. iki ayrı "renk"..
Birbirinin tam tersi.. siyah ve beyaz gibi.. peki GERÇEK nedir ?

G R İ

GRY ne siyadir ne de beyaz.. GRY hem siyahdır.. hem beyazdir.. GRİ siyah ve beyazin KARIŞIMIDIR.

Size dilin bazı GR'lerini yazayim:

G ö R
G e R çek
D o G Ru
D e G e R
e G e R
ö G R e n

Göruldugu gibi basarin manzarasina ve nazarin mubsırasına ilişkin BIRINCIL BILGILERIMIZ olan DİL ve DIN de "G a R i b"likler bulunuyor ve IKINCIL bilgilerimiz olan İSARET'in tercume ve tasrihine.. DELALET'in tevil ve teşrihine.. gidildiginde daha da artiyor. Tasvir ve ircaya.. tefsir ve izaha gidince bu tur ifade ve ibareler daha da artiyor. Bunlar düşunmeyen halk bilemez fakat taakkul düzey yuksek aydinlar fark ederler.

G a y R.........msl.............A Y N

Şimdi şu "ayine-i şuur"a bakalim:

Temsil ve timsal ile misil ve meselde olan MSL yani mim.se.lam sesi ve adınin verdigi ANLAM.. ne aynıdir ne de gayri.. ne ayna benzer ne de gayra.. amma ikisine de benzer.. ikisinden de başkadir.

Adem........IMKAN.......Vucud

Imami Nursî derki "imkan, tarafeyni mutasaviyendir".. yani ne vucuddur ne de adem. Bu yüzden olabilir de olmayabilir.. ancak biz kalimiz ile olabilirligin makullerini.. halimizle olamazligin muhallerini DUŞUNUR onlar var sayarak ya da yok sanarak KONUSUR tartısabiliriz.

Şimdi size hic bir kitaptan alinmamis özgun duşuncelerimi ve goruşlerimi anlattim. Elbette bunlarin benzerlerini ve daha ilerini siz de yapabilirsiniz. Ancak siz başkalarinini begenilmiş ve yeni EBERLEME şekli olan copy-paste ile PAYLASIM ile başkalarinin BORAZANLIGINI yapiyorsunuz. YBA hic yuz vermiyorsunuz.. ASTAR da isteyebilirsiniz.. ilgilenin yeter ki MASTAR da veririm.

Saygilarimla

Osmanziya

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma