Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din  
Mesaj icon Konu: ana ve baba Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2734

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ana ve baba
    Gönderim Zamanı: Dün Saat 13:21

[13:11, 30.05.2024] Mustafa BUGUCAM: Aynalar vardır.. ne varsa onu gösterir.. onu herkeste görür.. GENEL'dir örneğin göz aynası.. aynalar vardır.. onu ören görür.. başkaları göremez.. ÖZEL'dir.. örneğin şuur aynası.. şuur aynasının sırrı ve siyah yüzü olan hayat aynı zamanda aynalar doğurur.. bankadan çektiğimiz paraların ardında olan analarımızı ve babalarımız görmezsek.. bankaların pisliğinden ila nihaye kurtulamayız. 31.05.2015 dokuz yıl önce bunu yazmışım.. fakat on yıl sonra anlıyorsun ki ana ve baba hala bir çocuk ve ya da beklentisi olan kaynak daha kötüsü kullanılacak bir mal olarak görebiliyor.. seni amacı olan ve eşi ve çocukları olan bir kimse olarak göremiyor.. kölesi olarak büyüttüğü çocukları kölesi yapmak istiyor.. ve onu razı ve hoşnut etmen mümkün olmuyor.. onu memnun etmek için karını ve çocuklarını bırakman gerekiyor.. karını memnunu etmek için ananı ve babanı bırakman gerekiyor.. bu niye böyle İNSANIN ZAAFI.. ana baban öf bile deme diyen AYET bunu bilmiyor mu ? Biliyor.. amma sen yine de öf bile deme.. ne anana ne babana.. ne karına ne çocuklarına.. insanları iyilik et.. balık bilmezse Hâlık bilir.. başkalarını kurtaramazsan da kendini kurtarma umudun olur.. Ana babanı ve çocuklarını razı etmen.. onların her dediğini yapmaya çalışmak demek değildir.. doğru olanı yapmaktır.. doğru bildiğini yapmaktır. Bunu buraya ve her yere yazdım.. çünkü yetmişimde öğrendiğim bilgi.. KEŞKE DAHA ÖNCEDE böyle düşünseydim.. kimseyi memnun edemezsin.. kimseye yaranamazsın.. kimseyi hoşnud edemezsin.. ancak ayet KURAMSAL bir ideal ve KURUMSAL bir yasa ve YERLEŞİK bir gelenek olarak Ana ve Babanın hoşnudluğunu ve rızasını istiyor.. çünkü senin kendi ben'inden kurtulup BİZ olabilmen için başka bir yol bulunmuyor. Yani bu emirde başkası için değil.. sadece SENİN için.. ben'liğini bırakmadan BİZ olabilmen için.. Saygılarımla.. sağlıcakla kalın. Osmanziya yontembilim.com
[13:14, 30.05.2024] Mustafa BUGUCAM: Başta anana iyilik et.. sonra babana.. sona eşine.. sonra çocuklarını.. sonra akrabalarına.. sonra diğerlerini bu genetik olarak kodlanmıştır ve fakat bunu irade ve kültürel olarak yaparak bunu kimliğinin ve kişiliğin ve bireyselliğinin bir parçası haline getirirsin

osmanziya 30.05.2024
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Dün Saat 14:21
YAKINMAYI sevmem ama bazen kendimi tutamıyorum: amerikan solu ile türkiye sağı birlikteyse.. amerakan solu türkiye solu birlikteyse.. bu gün sağın ve solun namusu kalmamıştır.. dünya sağı ve solu bıraktı erkek ve kadın savaşına başladı.. gündemde bu mu bulunuyor.. şimdi yeni yeni de insan ve hayvan savaşı başlayacak.. kötü düşünmeyim diyorum.. insanlığımızı yitirdik şimdi hayvanlığımızı da mı yitiriyoruz. Yani hayvan ve islam arasında İNSAN noktasında durmak giderek zorlaşıyor...

30.05.2024 14:22 üçyol izmir

Neyse bu yakınmayı bir ögüt ile dengeleyeyim:

bir sene önce bu yazıyı paylaşmışım..

Düzenleyen osmanziya - Dün Saat 14:22
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Dün Saat 14:40
Ali Dilek Bülent bey bu paylaşımda bulunmuştur. bende öyle yanıt verdim:

"Usulde Sübütü’l-Müsellem’i anlayacak seviyeye ben de gelmiş değilim. Birlikte onu da aşarız inşallah.
Süleyman Karagülle"

Dedim ki: Usulde sabit olan ve bu yüzden teslim olunan ayniyet mebdesidir. Ene'nin iki emanetinden biri olan bu "özdeşlik ilkesi" felsefe de a priori yani yaratılıştan ve doğuştan gelen önsel (kabli) bilgi olarak kabul edilir. Bu ayniyet ilkesi ve nedensellik ilkesiyle bilim (fünün), diğer emanet özgürlük ilkesi ve amaçsallık ile de hukuk (fıkıh) kurulur. Ulumun bu iki kanadı olan fünün ve fıkıh kültürün olmazsa olmaz iki bileşeni olan dil ve dinin kökenine inildekçe daha çok anlaşılır hale gelecektir.. diye düşünüyorum.

Saygılarımla. 30.05.2024 Osmanziya
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Dün Saat 14:55
DEDİM Kİ:

Hayatın içinden çıkan şuura mı gider yoksa cansıza mı döner.. bilemiyoruz.
Ancak uygarlığımızı giderek genişlediğine ve geliştiğine göre vital aktiviteden çıkan mental virtualiteye geçiyor.. bununla beraber tek tek PARLAYIP SÖNEN hayatlar cansıza yani toprağa dönüyor.. kültürümüz ve uygurlağımız genişliyor ve gelişiyor lakin iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğini bilemiyoruz.
CEMAD
HAYAT   
ŞUUR
❤️❤️ HAYATIN ❤️❤️ 💖💖💖İÇİNDEN 💖💖💖
içinde dolanıp duranlara selam olsun.. iyi paşlaşımlar.. iyi sözler ve iyi niyetler sunanlar sağ olsun.. iyi yaşantılar.. iyi davranışlar.. sergileyenler var olsun.
Dinnur YAŞARB 30.05.2024 üçyol izmir

DEDİLER: (HATİCE KÜBRA Hanım )

Hayatta herşey gibi zıtlıklarıyla var, tercih bize baglı, yol cok, menzili biz belirliyor, yol güzelliklere cıksın, huzur daim olsun, keyifli vakitler

dedim ki:

Katkınıza teşekkür ederim.. bilim DAVRANIŞ KONUSUNDA bu gün eski genetik baskında gen ve çevre ilişkisinin eşitliğini geldi.. (Robert M. Sapolksy en iyi ve en kötü haliyle insan biolojisi DAVRANIŞ) ancak elimiz de bu ikisini aşan bir örnek bulunuyor.. Peygamberimizin amcası Ebu Leheb.. aynı geni taşıdığı ve aynı çevreyi paylaştığı halde KÜLTÜREL KODLAR birini dünyanın bir numarası yaptığı.. diğerini kendi düğümlerine kilitledi. Bu durumda insanın yolunu güzel ve iyi çizmesi için yeteri kadar yetenek, olanak ve özgürlük tanındığı ortaya çıkıyor. Dediğiniz gibi "TERCİH BİZE BAĞLI" ancak kesin kes değil.. davranışta SONSUZ yazgı kadar SONLU yargının da payı bulunuyor.   

Dinnur YAŞAR 30.05.2024 üçyol izmir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03