Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din  
Mesaj icon Konu: gecmis ve gelecege duyarsızlik.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3071

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: gecmis ve gelecege duyarsızlik..
    Gönderim Zamanı: Bugün Saat 01:05
Face deki bu yazıları buraya yükledim.. meramın burada Şerefli Fatiha'nın anahtarı ile Kur'an-ı Kerimin ANA HATLARINI anlatmak.. saygılarımla 20.08.2024 01:07

Kur'andan hizbimi okurken.. Kitab daha ilk baş cümlesinde neden mü'minlere ve müslümanlara HİDAYET eder değil de MUTTAKİLERİ hidayet eder diyor.. diye sorarım kendime. Sonra derim ki kitabı önce MÜ'MİN olarak okuyup sonuna geldin de İHLAS suresini okudun mu MÜŞRİK olduğunu anlarsın sonra yeniden MÜSLİM olarak girip kitabı bitirip İHLAS suresine geldiğinde MÜNAFIK olduğunu görürsün.. artık bundan sonra kitab MÜTTAKİ olarak okuyama başlayınca kültürlerin ve milletlerin dil ve din ile emek (hakk) ve özgürlük (hürriyet) ORTAK İNSANI DEĞERLERİ partilerine paravana ve ideolojilerene paratoner yaptığını anlarsın. İşte bu yüzden Müslümanlar geçmiş kitablara.. Hristiyanlar ve Yahudiler gelecek ahirete.. karşı duyarsızdırlar. Bunu için Müslümanların son kitab bizde çağrısına.. Yahudilerin ve Hristiyanların ilk kitab bizde davasına.. önem ve değer verilmiyor. Zaten bir dinin üç yüz ÇIKIŞ.. üç yüz yıl İNİŞ olmak üzere ortalama 600 yıllık bir ömrü bulunur. Kitabı ve nebevi bir dine.. İlahi ve semavi bir yola.. yakışmayan bir durum ancak dindarların çağrı ve davalarında samimiyeti ve ciddiyeti.. bu duyarsızlığa bir son vermeleri.. kendileriyle beraber diğer insanları körü körüne inanıp boşu boşuna savaşmalarına engel olacaktır.. diye düşünüyorum. Dinnur Yaşar 19.08.2024

Bir yerde dedim: Değerli Hocam; ""Edebli insan tüm güzel huyları kendinde toplayan, bunun yanı sıra onların kötülerini de bilip onlarla nitelenmeyen kişidir"
İbn Arabi" demişsiniz. Bu anlatım, efradını cami ve agyarını mani bir güzel bir tanım olmuş lakin oldukça kurumsal.. çağdaş kültürde altın kural denilen Kant'ın yasası bulunur: Kendini yapmadığını başkasını da etme.. bu da başka bir yuvarlık tanım. Bunları biraz daha köşeli söyleyebiliriz: Eşyayı iktisadlı kullanma ve eşhası adaletli çalıştırma. Şu sekiz altın kural dediğim şu sıralama: hukuk ve ahlak ile beraber dini içine alan bir SALAHAT öneriyor: sadakat ve emanet ile şükür ve sabır İÇTE.. adalet ve iktisad ile vefa ve feda DIŞTA.. insanın HALASA ulaşması için yetiyor da artıyor bile.. işte bu sekiz altın kural insanın SAMİMİ ve CİDDİ olmasıyla sağlanabilir. Eğer bu samimiyet SAFİ ve ciddiyeti halis hale getirebilirse o insan islam olur.. diye düşünüyorum. saygılarımla. Sağlıcakla kalınız. Dinnur YAŞAR 19.08.2024 üçyol İzmir.

MERHABA Ben BUHARİ.. Rasülün vefatından 230 yıl sonra dinin eksik olduğunu fark ettim ve tamamlamaya karar verdim. Havada uçuşan 600 bin dedikodudan sadece 7 bin tanesine kitabıma ekledim, 593 binin inkar ettim. Din benim insafıma kaldı yani. Benim sahih dediklerime sahih diyorsunuz. Allah size akıl fikir versin.. İSLAMBARIŞDEMEK19 DEMİŞLER dedim ki: Kur'an en buyuk hadis.. en kutsal rivayet.. diger kutsal kitaplar dahil ILAHI METINLERE kriter ve ölçut olan NAKLİ SAHIHDIR. Bu nedenle Kur'an'il-il-Mu'ciz-ül-Beyan FURKAN olarak Rabbimizce adlandirilmiştır. Tevrat ve Zebur ve Incil den sonra INDIRILEN bu en son metnin digerleri gibi furuati olan AHKAM denilen ŞERIATININ 600 yıllik bir suresi bulunur. Keza yine diger ILAHI kitablar gibi Kur'ani Kerimin mekarimi yani ITIKADI ve kıyamete kadar geçerlidir ve her bir semavi dini IBADETI ruhanilerince surdurulur ve AHLAKI MEKARIM olan sunneti seniyye ise AMELI SALIH olarak tanimlana usvetunhasenedir. Musayi sevenlere..İsayi sevenlere Muhammedi seviniz diye zorlanmaz. Siradan bir insana bile gosterilen saygiyı en son kitabin sahibi nebiye gostermeyenlere insanlar da ADAM olamaz. Dinnur YAŞAR 19.08.2024 üçyol İzmir

Düzenleyen osmanziya - Bugün Saat 01:08
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 02:15
dedim ki:

Peter Pan yazan ve okuyan ve filmini çevirenler.. çocukları öldürebilir mi ?

Ömer Köylü Bey kardeşim dedi:

Biraz sıkıntılı...

dedim ki:

yanıt için teşekkür ederim.. bu vesile ile sıkıntıyı biraz açayım: ORTALAMA bir hesabla.. 2 milyar müslüman.. 2 milyar hristsiyan.. 2 milyar yahudi.. 2 milyar hindu-budist olması gerekirken.. bu İKİ MİLYAR YAHUDU nerede ? Yirminci yüz yılda 100 milyon insan katledildiğini yazılıyor ve bunun 60 milyonunu maalesef HRİSTİYAN SS subayları fırınlamış.. 1. 940.000.000 yani bir milyar 940 milyon İNSAN nerede ? Burada bir büyük SORUN bulunuyor.. şimdi 50.000 filistinli müslüman katledildi.. dengeye kavuşması için 1.940.050.000 İNSAN'ın mu öldürülmesi gerekiyor.. 60 milyonu HRİSTİYAN insan katletmişse.. neden MÜSLÜMAN insanları öldürüyorlar ? Görüldüğü gibi bu işin bir mantığı ve insanı bulunmuyor. Sonuçta insanların.. dini.. ırkı.. ekonomik.. politik ve sair nedenlerle savaş ya da böyle katliamlar yoluyla..   körü körüne inanılıp boşu boşuna öldürmemesinin önüne geçilmesi için.. eğri oturulup dogru konuşulması gerekiyor ki hayatta olan YAHUDİLERİN.. diğer din ve ırklara göre ezici bir çoğunlukla BİLİM ADAMI ve YAZAR ve ÖRGÜT adamı olduğu göz önünde tutulduğunda.. biraz akılcı olursak.. dinlerin geçerlik süresinin 600 yıl olduğu göz önünde tutulursa.. yahudilik ve hristiyanlık ve müslumanlık dinlerinin geçen 3000 bin ve 2000 ve 1500 yıllık sürelerini nazara alındığında AHKAM (şeriat ve hukuk) yönden yürürlüklerinin kalmadığı.. itikada ve ibadet ve ahlak yönünden hepsinin de ESASLARININ aynı olduğu ve bunun geçerliğininin kıyamete kadar sürdüğü.. konusunun masaya yatırılıp konuşulması gerekiyor.. diye düşünüyorum.. ancak düşünmenin cür'at ve konuşmanın cesaret olduğunu da biliyorum. osmanziya 20.08.2024 02:14
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 13:44
Kurallar
ELMAS
Bu gün Allah rizası için ne yaptın ?
ALTIN
Kendine yapılmasını istemediğini başkasına etme.
GÜMÜŞ
Ne edersen kendine, edersin kendi kendine.
BAKIR
Bu günün işini yarına bırakma

KAYNAK Bilgiyle Sohbet Celal ŞENGÖR 2023 sh: 312
Dip not 6

Altın Kural’ın batı dünyasında en yaygın bilinen şekli Matta’nın İncil’inde 7.Kısım 12.cümlede verilendir:
”İmdi, insanların size her ne yapmalarını istiyorsanız, siz de onlara öyle yapın: Çünkü şeriat budur, Peygamberler de” (Kitabı Mukaddes, Kitabı Mukaddes Şirketi, İstanbul, 1949,İncili Şerif yahut İsa Mesihin Yeni Ahit kitabı, shf 7, sütun 2 ) Bu sözün olumsuz eşiti, Eski Ahit’in Tobias kitabında bulunur: “Kendine yapılmasından hoşlanmayacağın bir şeyi başkalarına asla yapma.” (Tobias 4.Kısım, 16 nci paragraf. )

Bu da Altın Kural’ın batı yaygın bilinen bir ifadesidir. (Tobias kitabı, Ortodoks ve Protestan Kitabı Mukaddesinde yoktur. Ben alıntımı VULGATA’nın yani Kutsal Kitab’ın Aziz Hieronimus tarafından yapılan Latince tercümesinin ) Psikopos Richard Challoner tarafından 1749 1752 yıllarında elden geçirilmiş olan Douay Rheims versiyonundan yaptım. The Holy Bible, Tan Books and Publishers, Rocford, Illinois, 1989, s.515, sütun 2)

Kur’anda Bakara suresinin 267. Ayeti şu ifadeyi içerir: “Size verilse gözünüzü yummanız hariç, severek alamayacağınız derecede kötü ve değersiz şeyler vererek sakın hayır yapmaya kalkışmayın.” (Kur’anı Kerim ve Açıklamalı Meali, Hazırlayanlar Özek, A.. , Karaman, H.. , Turgut, A.. , Çağırıcı, M.. , Önmez, İ.K. ve Gümüş, S.., yayına hazırlayan A.M. Al-Terazi, 1987, Medine Münevvere, s.44)

Altın Kural, yalnızca Sami düşünce dünyasıyla sınırlı değildir. Ondan tamamen bağımsız olarak başka kültürlerde de kayd edilmiştir. Örneğin büyük Çinli düşünür Kong Fu Zi’nin (Konfüçyüs) Lun Yu’sunda (Seçmeler) şu sözler vardır. (Kısım 12 paragraf 2) : Çung Kung, jen’in anlamını sorduğu zaman, üstad (yani Kung Fu Zi) şöyle dedi: “Kendine istemediğin şeyi başkalarına yapma” (bkz http:www.confucius.org/lun-yu/ed1202.htm ayrıca bkz. Fung Yu-Lan, 1976, A Short History of Chinese Philosophy: The Free Press, New York, s.43)

Encyclopadeia Britannica nın 15 nci baskısındaki “Golden Rule” maddesi, Altın Kuralın muhtelif şekillerde Platon, Aristotales, Sokrates ve Seneca’nın eserlerinde de karşımıza çıktığını söylüyor.
Celal ŞENGÖR’den alıntı bitti.. Ayrı Kant bunu ahlak yasası olarak bir kitap halinde açıklamıştır.
Osmanziya 20.08.2024 üçyol izmir 13:38

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03