Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

ZAMAN

Nereden Yazdırıldığı: YöntemBilim Forumu
Kategori: Yöntem Bilim
Forum Adı: Yöntembilim
Forum Tanımlaması: Yöntembilim Üzerine Paylaşımlarınız
URL: http://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=1235
Tarih: 21-Mart-2019 Saat 20:42
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: ZAMAN
Mesajı Yazan: osmanziya
Konu: ZAMAN
Mesaj Tarihi: 16-Aralık-2017 Saat 21:41
ZAMAN dizini içindeki incelenecek imgelenecek ve irdelenecek 20 dosya var.. ilk dört dosyasını buraya yapıştırıyorum.uploads/20171216_211920_ZAMAN1.rar - 20171216_211920_ZAMAN1.rar
zaman.. aynı zamanda mekanı da içeren dördüncü boyuttur.
Zaman konusunda bu yazının sıkıştırılmış dosyasında tartışmalar var.. bunlar "zaman" probleminin madde ve hareket gibi esaslı sorunlardan hatta sorunsallardan biri olduğunu anlayacaksnız.uzay ve zaman deyince tabi bu arada "optik" ve "akustik" devreye giriyor.. sanki zaman optik gibidir.. mekanda akustik.. yani şu sinestezik insanları unutmamak lazım.

Bir defa kişisel olarak zaman ve mekan ve mana ve gaye köşeleriyle kilitli bir zihin taşıdığımızı düşünüyorum.. bunların ne olduğunu asla bilemeyeceğiz.. ancak fizik ve optik zamanlı birlikte birde ontik ve epistemik zaman var.. üçüncüsü psik ve lojik zaman var.. bunları hepsi birbirinden ayrı.. şu misal verilir; Genç bir erkeğin bir dakka soba üzerinde oturması ile güzel bir kızla bir saat konuşması birbirine eşit

fizik ve optik zaman..

ontik ve epistemik zaman..

psik ve lojik zaman..
Burada bizi ilgilendiren zaman ontik zaman ve felsefenin bu konuya ilişkin özel bahsi bilgi kuramıyla ilgili düşüncelerdir.

fizik ve optik zamana harici zaman yani takvimlerin zamanı .. psik ve lojik zamana dahili iç kıvamların zamanı diyebiliriz..


Fizik zamana bilgi zamanı.. psik zamana değer zamanı gözüyle bakabiliriz.. bilgi nesne olan zaman ile değer nesnesi olan zaman birbirinden ayrıdırlar.. ve önemli olmasına rağmen buradaki konumuzu da ilgilendirmezler.
Felsefi. ontik ve epistemik zaman konusunda ilk düşünce Aristo da başlar.. onun akın kategorileri olarak saydığı on soru cümlesi içinde ZAMAN da yer alır.

Fakat zamanı asıl yerli yerine oturan KANT'IN bilgi kuramıdır.. iç ve dış hadsin.. nesnesi olduğunu söyler. Hads nedir ? bunun ne olduğu burada anlatamam sizi KANT FELSEFESİ okuma davet ederim.

Benim burada yapacağım kendi düşüncelerimi anlatmaktır. Düşüncelerim de burada görülen dört tablonun devama olan 16 tabloyu indirip orada word dokümünı olan tablolarda gösterilmiştir.

Onları günlük dilin düz yazısına çevirip anlatsam ne benim buna imkanım ve zamanım var.. ne de sizin bunları okumaya sabrınızve imkanınız var.

Acaba imkan ve sabır ve zaman..
aynı nesne olabilir mi ?

imkan=sabır=zaman

Sabreden derviş muradına ererse pek ala olabilir.

Öyle ise siz tabloları incelemeye sabrdin zaman konusunda muradınıza erme imkanı bulabilir ve kim bilir bu hızlı girişle imkanı da arayabilirsiniz ?

Bilgi ve sevgi ve sağlıcakla kalınız.

Osmanziya

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info