Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: en önemli sorunumuz Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2736

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: en önemli sorunumuz
    Gönderim Zamanı: 26-Haziran-2022 Saat 13:41
RIZIK VE İNFAK

Önemine ve Gereğine binaen konuşmaları buraya bir daha aldım.. Değerli bir paylaşım.. tekrar tekar okunacak bir yazı.. sonunda "Teşekkur ederim şimdi anladım.. en köklü sorunumuzu çok guzel anlatmışsiniz."Metin Güneş dedi:
..
''Yazık olmuş size' hem de çok yazık'' deyince'
Bu sözlerim saygısızlık olarak alınmıştı'
''Bize acıma' nefret et ama acıma'' demişlerdi'
Kendilerini bir devrin kahramanları gibi görüyorlardı'
Oysa kandırılmışlardı'
Farkında değillerdi'
Gerçekten acımıştım onlara'
Üzülmüştüm'
Ama olanlar olmuştu'
Yazık olmuştu ne yazık ki'
Hem de çok yazık'
..
Şifa talebiyle gelen mesajlara karşılık'
Ölsün demiştim,
Hayat belirtisi neredeyse olmayan kişi'
Yaşı da bir hayli'
Ölüm de güzel değil mi hepimiz için'
Daha bir kaç gün öncesinde'
Ölmüştü'
..
Beraatimi kaldırmak için kurulan mahkemeler'
Kendilerini karanlığa mahkum edenler'
..
Daha önceleri söylediğim bazı sözler geçer oldu zaman tünelinde bu aralar'
''Esasında batan güneşin kendisi değildi, karanlıklar içerisine dalanlar kendi batışlarını güneşe atfediyorlardı''
Bundan böyle daha iyi anlaşılacak'
Karanlıklar bir bir aydınlanacak'
..
Anlayacaklar dünün kahramanları'
Ne kadar zavallı olduklarını'
Anlayacak günün kahramanları'
Kandırıldıklarını'
..
Kaçan kuş giti mi geri gelmez demişlerdi'
Oysa kuş garipti,
Bilmez'
Şehrin yapa yalnız zorluklarını'
Fakat bu sefer öyle olmamıştı'
Herkes seferber olmuştu'
Bulunmuştu Limon'
''Babacık' cici kuş'' deyince uzatılan ele hemen gelmişti'
..
Mia uykusuzluğuna arkadaş etmek istemiş ki beni'
Geceleri pek uyumaz kendisi'
Kaldırdı gecenin bu vakti'
Şimdi o uyurken ben'
Candaşlığa' sevgiye' dostluğa' insanlığa dair'
Yarınlara umutla'
Sevgiyle'
(Fotoğraf; Mia)
Metin Güneş dedi:
Dedim:
aşkasına eleştiri ona yergi ise otamatikman kendine övguye dönüşüyor ve yuzden yeren ve eleştiren sevilmiyor ve sevilmeyenin sözü dinlenmiyor.. diye düşünüyorum.
Yapilan yanlişlari ve dusulen yanilişlari gostermeye donuk olarak birbirimizi uyarmamiz elzem. Ancak bu öğut ve bildirimlerin yapilma şeklide ehem. Örnegin benim gibi eski kelime kullanirsaniz söz bulutlanir. Bundan sonra turlu turlu hava koşullari olur. Eleştiri şimşekleri.. yergi yıldirimlari yağmur yagdirir mi bilinmez.. ancak insanin içini karartir
Hasili din.. ahlak.. hukuk.. nasihat.. kaide.. takbih.. tekdir.. kötek hoş degil fakat ehem ve elzem.. amma bu edebine uyularak nezaketle yapilmali.. işte siz bu nezaketi.. edebi.. edebiyati gostermiş siniz ? Fakat fazla kapali oldugundan YANLIŞ ne
Dedim.
Dedi:
Yanlış olan Nifak sevgili hocam, her ne kadar kimi zamn ve yerde İnfak'a faydası olsa da' Özden uzak aidiyet duygusu' Oysa hepsi bir oyun, kimileri oyun içinde gizli oyun oynuyor göklerdekileri katıyor ehem ve elzem rollerinde, peki kimin haberi' fazlaca önemsiyorlar kendilerini' verilen rollerini, unutuyorlar hallerini' kimi zaman aşıyorlar hadlerini' erk meselesi mi, yaşam mücadelesi mi, yoksa insan olma evresini, sadece insanlık diyorum sevgili hocam, din ahlak hukuk nasihat hepsi sadece insan olmak özlemi, en iyimizin de en kötümüzün de tek özlemi' yöntemleri' söylemleri farklı farklı da olsa' hepimizin özlemi' insanlıkta buluşmak' böyle görüyorum' bilgiyle' sevgiyle'
Dedim:
Teşekkur ederim şimdi anladım.. en köklü sorunumuzu çok guzel anlatmışsiniz.
Insan olmadan islam olunmaz.. islam olmadan da insan kurtulmaz" Dinnur YAŞAR

İNSAN VE İSLAM
İSLAM olmadan insan kurtulmaz.. İNSAN olmadan islam olunmaz. Insan olmak saglam ve kaliteli mal ve hizmet sunmaktir. Islam olmak sağliklı ve karakterli erdem ve yetkinlik sermektir.
Ilki gereksinim ve sorunlulu gumuz.. ikincisi arayıs ve sorumlulugumuzdur.
Kısacasi insanlik salih olmali.. islamlik sahih olmalidir. Bunlarda bilim ve hukukun temelidir. Dil bilimde hikmete.. din hukuktan ahlaka intikal etti.. bunu tamamlamakta insanligin hilafetinin işlevidir ve islamligin keremetinin gorevidir.
Bunlar teorik lazimeler ve kuramsal gereksinimlerdir.. pratik ve uygulamalı alana gelince buyük iş öğretmenlere ve yazarlara düşmektedir.
Bu sorunluluk ve sorumluluk üzerine talebeye ne verebiliriz.. okuma sevgisi.. çalışma güdüsü.. fakat hepsinden önemlisi iman ve usul.. bu ancak ahlak ve hikmetle sağlanabilir.. bu da bilim ve hukuk duyarlılığı ile gerçekleştirilebilir.. bu da dil ve dinin.. kökenine inmekle olur.
Erciş 24.06.2022 [ofzo]

İKTİDAR ile Devlet nasıl karışırsa.. din ile islam nasıl karıştırılırsa.. ekonomi ve siyasetle fazla ilgi, bilgi ve görüşlerim bulunmuyor. Malum ilgi olmayın bilgi, bilgi olmayınca görüş olmaz. Ancak sosyo-kültürel olarak analiz yaptım.. çorbanızda tuzum olsun diye. Türk - Arap kardeşliği ümmet için önemli bir gelecektir Ümmeti Muhammed için.. onlar kardeş olurlarsa kürt ve boşnak ve sair kardeşlerde ona katılır.. hatta İRAN bile ses çıkaramaz hale gelir. Büyük düşünmek lazım. Hatta yahudi israil ile hristiyan yunan halkını da bu İNSANLIK'ığın kazanmış İSLAMLIĞA katılması da düşünülebilir. Zaten bir süre sonra insanlık ve islamlık arasında fark sadece nazara ve niyete ve teslimiyete indirgenecektir. Fakat asıl olan kendimin teslim olmuş bir HALİS olarak yaşamı nasıl noktalandıracağımdır.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide