Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: Engelli Ynsanla ilgili(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: Engelli Ynsanla ilgili
    Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2011 Saat 08:41
ahmet
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2011 Saat 08:50

?emanyn çözümlenmesi

Engelli insanlarla ilgili

Geçenlerde Hünsalarla ilgili birkaç hadis okumu?tum. Onlarynda bir kysmynyn engelli insan olarak dü?ünülebilece?i kanaatiyle yöntem bilimle Engelli Ynsan konusunu açyklamak istedim…

Engelli insanlar, ya?ady?ymyz imtihan dünyasynda;  iman ve küfre yönelme cihetiyle en az normal insanlar kadar hür iradeleriyle hareket etme serbestisi içerisindedirler. Esasen bedenin her hangi bir uzvunun yada organynyn olup-olmamasy, eksik-fazla olmasy, normal-anormal ölçüde olmasy, fonksiyonel olup-olmamasy v.b durumlar; insanyn nefis ve  gönül etkinli?i cihetiyle bir sorun-problem te?kil etmez, etmemelidir. Engelli olmak, elbette ya?am sürecinde; dünya kazanymlary yönünden olumsuz etki byrakan  pek çok negatif  faktör gibi, olumsuz bir faktördür. Ne var ki  insanyn  sorumlulu?u, haiz oldu?u azalary-organlary ile elinde mevcut alet-vasytalar,  imkanlar- nimetler nispetindedir. Dolaysyyla sahip oldu?u ?eylerin azly?y nispetinde hesap kolay, çoklu?u nispetinde de hesap zor verilir.

Kysacasy, insanyn imanly olup, gayrete gelip, hidayete ermesiyle, onda sorumluluk, namus-disiplin-kurallara uyma, edepli-izzetli-vakarly olma gibi olumlu aly?kanlyklar olu?ur. Ki bu hal, engelli insan için, dünyada genel hukuk gere?i  normal insanlara nispeten bir takym avantajlar sa?lar, böylece yakyn-uzak çevresinde ?evkat-sevgi uyandyryr. Ya?ama kolayly?y sa?lar. Ki böylesi engelli insanlara yüce Allah her yönden yardymcy gönderir. Ayny ?ekilde böylesi engelli insan, normal insanlara nispeten  ahiret nimetlerinden de daha fazla nasiplenir. Ynsanyn küfre kapylmasy durumunda ise belki dünyada özel hukuklary gere?i normal insanlara nispeten bazy avantajlary olabilirse de, küfrün umursamazly?y-sorumsuzlu?u dolaysyyla gaflete, sapkynlyklara dü?ülür ki, bu durumda ne edep, ne namus, ne disiplin kalyr. Ne de kurallara uyulur.  Küfür batakly?yna dü?en bir engelli için, yüce Allah elbette normal insanlara nazaran daha fazla kurtulu? fyrsaty vermekte… Ne var ki, gönül etkinli?i fonksiyonelli?ini kaybetmi? ise nefis etkinli?ini frenleyecek kar?yt bir güç olmady?yndan, böylesi engelli insanlar; normal insana nispeten daha fazla ?ehvetleri  pe?inde ko?arlar. Çoklary kendilerini peri?an duruma sokarlar.

Sn.Osman Ziya, her halde bu konu üzerinde benden daha iyi açyklamalar yapacaktyr.

Selam ve sevgiler

ahmet
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2749

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2011 Saat 11:34

Sayyn Aytug,

2011 ba?lykly ileti ile cedelle?meye u?ra?yyorum sizde beni içerikli bir konu olan hemde çetrefil konularla cebelle?meye ça?yryyorsun. Valla biz cetvel gibi yolumuzdan gidiyoruz.

Sizi de ciddi cidi bu konuya yardyma ça?yryyoruz..

Azycyk olsa zahmetlere katlananyn yedi ceddine rahmet ola..

Düzenleyen osmanziya - 11-Ocak-2011 Saat 11:35
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2749

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2011 Saat 06:27
?EHVET                        CESARET

?efkat                            CESASET

Sayyn Abim,

Bir kaç kez uyarmamama ra?men hala ?efkat'i  ?EVKAT yazyp duruyorsun.
Evet okunu?ta v ile f sesi birbirine kary?yr ama yazyly?ta sözcük köklerini do?ru kullanmak zorundayyz.

Bunlary nefsin ?ehveti, ruhur cesareti, kalbin?EFKATI ve aklyn cesaseti (meraky) olarak birbirinden ayyryyorum ve YERLERYNY gösteriyorum.

Elbette ÖNCE nefsin, aklyn, kalbin ve ruhun tanymlary yapyp yerlerini belirlemek gerekir.
Fakat bu konuda konu?maya  daha fyrsatz bulamadyk.
?u elimizdeki 2011 ba?ly?yny tamamlayalym syra ona da gelirk.

Sizi 2011 bir daha ça?yryyorum.

Ylk görü? ve ele?tiriyi senden bekledi?im halde bu be? alty gün bir ses sada yok.

Yoksa  biriktirip biriktirip toptan my sesleneceksiniz ?

Sa?lycakla kalyn.

Düzenleyen osmanziya - 12-Ocak-2011 Saat 06:31
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma