Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: cep telefonu(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: cep telefonu
    Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2011 Saat 00:46

KAPTANIN SEYYR DEFTERY

Yyldyz Tarihi 4.3.

Merhaba,

Sohbetlerde kli?e bir lafym var; vatanda?lyk numarasyyla ekonomik-sosyal faaaliyetimiz takip ediliyor.. cep telefonuyla fizik hareketlerimiz izleniyor.. i?te tany?yda geldi:

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/623551-dikkat-cepten-gozetleniyorsunuz

Bu kli?enin üzerine hemen eklerim:

Güvenli?imiz, gizlili?imiz, özelli?imiz gözleniyor, yani bunlar elden gidiyor ve özgürlü?ümüz ve özgünlümüz tehlikede...

Öyleyse bu gün üç dört arkada?la kültür ve i? görü?mesi yaptym.. i? görü?mesi daireme güvenlik kamerasy taktyrdym ve  i? yerimde i?lem yapanlary izleyebilece?im.. yani benim ve ba?kalarynyn "güvenlik" gerekçesiyle açty?y kapylar ba?kalarynyn kötüye kullanarak içerilere  girebilmesi olasyly?yny açmy? bulunuyor. Nitekim  inegöldeki kayynbiraderin dükkanynyn kameralary yan kom?u dükkana giren hyrsyzy saptamy?ty.. Benin imkanym i? yerimi gözlememe yetiyorsa  belki ba?kalarynyn belki kurumlaryn belki de devletin  benim evimi gözleyebilme olana?y bululunyor. Nitekim bundan PARTI BA?KAN’lary bile emin olamyyor.

GÖRME.. GÖSTERME.. göz’ün ve gönlün hem derdi hem devasy..  akyl gibi bu özelliklerde hiç kullanmamak ya da kötüye kullanmak ?eklinde olumsuz sonuçlary oldu?u gibi iyi kullanmak suretiyle insanyn karanlyklardan aydynlyklara giden yürüyü?ünün yolculu?u olur. Kendini göstermek ve ba?kalaryny görmek..  kadyn güzelli?ini, erkek gücünü göstermek ister.. di?il güzellik  göstermek, eril göz görmek ister.. yani nerede do?rudan do?ruya sevgiye, çykara ve yarara yol açan  güzellik, iyilik ve yetkinlik varsa  görmek ve göstermek istiyor.. i?te DYN, ahlak ve hukuk  bu i? ve i?lemlere haram ve helallerle synyrlar koyan kurallar rejimidir. Ne garib bir merak ve ne acib alaka ki bu u?urda cehennemi göze alyyoruz. Acaba bilinmeyeni görmek ve bilineni göstermek BYLMEK VE TANIMAK ötesi bir kapyyymy zorluyor ?

Bu gün K ve T isimli iki dostumu ziyaret ettim.. yöntembilimdeki yazylarymymyn ANLA?ILMAZLI?INDAN yakyndylar. Tevazular gere?i yazylarymyn seviyesine ula?amadyklaryny söylediler.. oysa konu soyut ve anlatymda edebi güçten yoksun olunca kasten gizemli sunulan yazylaryn açyk v seçik olmamasynyn kabahatlerini kendileri yüklendiler. Ancak benim meramym düz yazy ve içeri?i de?il  ?emanyn tablosuyla çizilen anlam çerçevelerini murad ediyorum. O çerçeveler üzerinde durup kar?ylykly duram terim ve kavramlary dikkat etseler o duz yazymdan daha çok yararlanacaklar.  +  çizgisinin MUTEKABYL  dikey ve yatay çizgilerinin KAR?ILIKLI uçlaryndaki terimlere ve kavramlara baksalar ya da X çizgisinin sol ve sa? sla?larynyn uçlaryndaki sözcüklere ve anlamlara baksalar  çok daha kolay anlayacaklar. Kybleye yönelen ve ar?a giden gizemli ipler bunlar..  gel de bu gizemi söyleme.. Y.P.. internet protokolü demek..  hava aydynlyksa yani güne? varsa  her noktadan her noktaya giden bir foton yayynymy ve da?ylymy var demektir.. aynen bunun gibi artyk mümkün oldu?unda çok noktalar, çok yerler, çok makineler, çok insanlar MÜTEKABYL görü?ebiliyorlar. Ben günde en çok on ki?iyle görü?ebilirim fakat bu yazymy ayny anda bin ki?i okuyabilir..   

De?erli arkada?laryma dedim ki okuyucu anlyyorsa ELE?TYREREK anlamyyorsa SORARAK anlatymyma katylsa.. birlikte ilim yapaca?yz.

Edebiyat yapan yazar de?ilim.. Bilinenleri konu edinen hatta konunun bilinmeyen alanlaryny yazy dy?y byrakan ve geni? kitlelere hatta herkese hitap eden YAZAR ile bilinmedik özgün konulary görüp göstererek bilmedi?ini ö?renmeye  çaly?an Ö?RENYCY  “Yazer” arasynda fark var. Nasyl resmi ve profesyonel  i?im "irade" mücevherlerini saptamak ise, amatör hobim de "ilim" altunlaryny  tespit etmek. Fakat bunu içerik olarak de?il de, “ilim, ilim bilmektir yani bilmek bilmeyi bilmektir” sözünü uygulamak suretiyle yöntembilimsel analizi ö?renmeyi, kullanmayy ve yararlanmayy yani biçimsel olarak ilmi, elde etmeyi amaçladym.

Bu konuda bu gün fazla bir ba?ary elde etmi? de?ilim.. fakat umudumu dahi yitirmedim.

Y?te anlayamamaktan (soyutluk, konuya yabancylyk ve edebi bir anlatym olmamasy nedenleriyle)  yakynan arkada?lara dedim ki.. bu gün bu konu?mamyzda yeni bir konu , eski do?ru bildi?im görü?ü ?imdi de?i?tirerek, ö?rendim.. diyordum ki “Soru bilinenlerden çykarylan bilinmeyendir.” Her ne kadar bilinenlerden bilinmeyen soruyu çykarmak zor ise de sadece bilinenlerden de?il ki bilinmeyenlerden dahi soru çykarylyr hem de daha kolay bir ?ekilde… ama dü?ününce bilinenlerden çykarylan soru ile bilinmeyenlerden çykarylan soru arasynda bir fark olmaly.. acaba bu ne olabilir ? diye sordum. Bunun yanytyny verece?im fakat önce “soru”nun nasyl do?du?unu anlatmalyyym.. insan bir zorluk ya da bir sykynty kar?ysynda kalynca yani bir SORUN ortaya çykynca bunu sorulara dönü?türerek yanytlaryny bulur ve sonra bu cevaplarla ortaya ÇÖZÜM’ü çykaryr. Bu diyagramla gösterelim:

SORUN                           ÇÖZÜM

SORU                               YANIT

Sorun ve çözüm.. zaman denizinin yüzeyi.. adam soruna bir dalyyor, SONRA suyun altynda sorunu soruya çeviriyor ve SONRA sorunun yanytyny buluyor.. bu yanyttan SONRA yanyty çözüme dönü?türüyor. Vakit ilerledikçe zaman de?i?iyor ve geli?iyor çözüm yetmez oluyor hatta en birinci sorun eski çözüm oluyor ve bu nedenle  çözüm zamanla sorun haline geliyor ve artyk bu yeni sorun için yeni bir çözüm bulmak gerekiyor ve bu hal devam edip gidiyor.

Sonra.. sonra.. sonra.. sonralar bir türlü SON bulmuyor ve bir GÜN filim bitiyor.. kimse filimi bitirmek istemez ama en genel ve en tümel yasa ÖNCE BA?LAT SONRA BYTYR oldu?undan ba?layan sona erinceye dek biz  DÜ?ÜNEREK ve TA?INARAK sorunlar ve sorularla bo?u?uruz.

Yöntembilimsel analiz meraklylara der ki bu i?i birde böyle MECBUR kalmadan yapalym.. dü?ünelim.. yani soralym.. soralym.. soralym.. yeter ki i?in içinde ZOR-ALIM olmasyn.

Sonra dü?ündün ta?yndym, birazcyk da ka?yndym..  aklyma geldi ki bilinmeyenden çykan ?eye bir sual / soru de?il MERAK deriz. Aydynlyk olarak bilinenden çykarylan karanly?yn ady SORU'dur. Merak ilmin hocasy ise sualde onun asistanydyr. 

?imdi ne vakit merak, aklyma gelse karde?i de hemen yany ba?ynda belirir A?K.. 

i?te o zaman ta?y gedi?ine koyuyoruz:

SORUN               a?k                     ÇÖZÜM

SORU                merak                   YANIT

?imdi burada SOL taraf önceye alyndy ve satyr sorun ve soru ile ba?latyldy  bunun tersi de olabilir: SA? tarafta önceye alynabilir...

ÇÖZÜM              a?k                SORUN

YANIT               merak            SORU

Hem böyle YATAY de?il ?öyle DYKEY de gösterebiliriz:

SORUN                            SORU

a?k                                  merak

ÇÖZÜM                             YANIT

Bütün bu gösterimlerde terimler GÖRSEL resimler olu?turuyor ve kavramlarla bir ANLAM çerçevesi ortaya çykaryyor..  bu da soru ve yanytlarla dü?ünmeyi, sorun ve çözümlerle konu?mayy GÖZLEMSEL hale getiriyor. ?imdi bu konuda yapty?ym KURAMSAL gözlemleri içeren rar dosyasyny a?a?yya yapy?tyraca?ym.

Göreceksiniz ki ba?yma ördü?üm çorab ya da önüme koydu?um çorba ile u?ra?maktan ortaya güzel bir urba çykardym. rab rab rab yürüyen kuramsal varlyk benim bir günde ördü?üm elbise de?il.. günlerdir belki de yyllardyr kafama takyp çykardy?ym çorab bu çizimde biraz daha net hale geldi.. bunu herkese aktarylyr ve anlatylyr hale getirmem için bir kitab yazmam lazym. Oysa yazar de?ilim.  Belki ileride yöntembilimsel analizi  kullanmaya ö?renen bir karde?im yazar ve bu de ELEMNE?RAHLEKE  süresinin binler tefsirinden bir tefsiri olur.. ?imdi bu ?emalarda öylesine çok hakikatlar anlatylyyor ki bunlarda kysaca bile bahsetmeye yerim dar. Bunlardan sadece birisine i?aret edeyim ki YAKINMAK  ve muhalefette olmak di?il bir durumdur, çözümleri ve bunalymlary yüklenmek ise belit (bürhan) i gören eril bir tutumdur. Tabi kadynlar hepsi ve tümü "yakynycy" dyr demek istemiyorum demek istedi?im yakynycy olmak di?il bir özelliktir ve bo?u bo?una da de?ildir. Erke?i tahrik eder ve onuru ile oynar taki en azyndan eve geçimi temin edecek kazancy getirsin. Zaten böyle bir kadyny olmayan erke?in geli?ti?i de görülmemi?tir..  

Görülüyor ki ?ema (diyagram) ve TABLO (anlam çerçevesi) yolu ile gayet hyzly dü?ünüyor ve toplu ve verimli analiz yapabiliyorum... bu da bana ait bir yetenek ve özel bir ba?ary de?il.. analitik düzlemi mantyksal ve metodik kullanan herkesin ö?renebilece?i, kullanabilece?i ve yararlanabilece?i bir imkandyr. ?imdi bu tablolardan bir tanesini buraya yapy?tyryyorum:

Yaryn di?er arkada?ymla yapty?ym söyleyi?i yazaca?ym, YN?AALLAH.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

Düzenleyen osmanziya01 - 23-Nisan-2011 Saat 12:32
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme