Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: SU Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

Alıntı kutlu aytug Cevaplabullet Konu: SU
    Gönderim Zamanı: 24-Mart-2013 Saat 17:16
ahmet
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

Alıntı kutlu aytug Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2013 Saat 17:17

Slm.

Ankara’da yapılan 2.Toplantıda Suat beye yöntem bilim kullanımına ilişkin; örnekleme babında tevafuken söylemiş olduğum Su kavramıyla ilgili, BM’ce  21 Mart’ın Dünya Su Günü ilan edildiğini öğrenmem üzerine Su kavramını yöntem bilimle tanımla ihtiyacı duydum…

Evet! Önce aklımıza gelen Su kavramıyla ilgili kavramları listeleyelim…

Oksijen

Hidrojen

Mayii-akar sıvı

Buz-Katı-akmaz sert madde

Kar-Plazma-yumuşak peltemsi madde

Buhar-Gaz-etrafa yayılır uçucu madde

Ab-ı hayat

Rahmet Tecellisi

Kudret Tecellisi

Besin kaynağı

Enerji kaynağı

Temizleme özelliği

Koruma özelliği

Kaynaştırma özelliği

Büzülme özelliği

Yayılma özelliği

Çözme özelliği

Ayrıştırma özelliği

Yöntem bilim çerçevesinde yapılan şematik tanım…

Tüm canlı varlıklar için su ab-ı hayattır, gerçeğinden hareket edersek.... Koordinat eksenlerinin merkezine ab-ı hayat kavramını koyarız. Yatay koordinat ekseninin bize göre sağ tarafına suyun mebdei yani suyu oluşturan hayatın iki asli cevheri, oksijen  ve hidrojeni yerleştiririz. Koordinat ekseninin bize göre sol tarafına da suyun en önemli iki vasfını, temizleyici ve koruyucu olma özelliğini koyarız. Dikey koordinat eksenin en alt tarafına suyun, dünya gözdesi bir varlık olarak yaratılmış olduğunu belirtmek bakımından yöntem bilim prensibi dahilinde yani soyut manada alt yapıyla ilgili Kudret ve Rahmet  tecellisi olma özelliğini yerleştiririz. Dikey koordinat ekseninin üst tarafına da somut manada besin ve enerji kaynağı olma özelliğini yerleştiririz.

Dikey koordinat ekseninin alt sağ alanına suyun yayılma ve çözme-ayrıştırma özelliklerini yerleştirsek, alt sol alana da suyun büzülme ve kaynaştırma özelliğini yerleştirirsek suyun arka planında yani soyut manada suyun  temel özelliklerini ortaya koymuş oluruz.

Aynı şekilde dikey koordinat ekseninin üst sağ alanına  suyun yayılma ve çözme özelliğinin yansıdığı iki hali, mayii-sıvı ve buhar-gaz halini koyar, üst sol alana da suyun büzülme ve kaynaştırma özelliğinin yansıdığı iki hali, buz-katı ve kar-plazma halini koyarsak, suyun somut olarak görünen temel özelliklerini-dört değişik halini ortaya koymuş oluruz, ki böylece su ile ilgili dört dörtlük  bir tanımlama yapmış oluruz.

Saygı ve sevgiler

Düzenleyen kutlu aytug - 26-Mart-2013 Saat 14:39
ahmet
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

Alıntı osmanziya01 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mart-2013 Saat 23:46
işte bu.. kudret tecellisi.. rahmet tecellisi..
harika... enerji kaynağı.. besin kaynağı..
fevkalede.. gökyüzü semeresi.. yer yüzü gözdesi..
Su gibi aziz olun Kutlu Aytuğ Beyim.

Ancak kudret ve rahmet tecellisi olan enerji kaynağı ve besin kaynağı taraflarını şöyle yazardım yani dizerdim..

Kudret Tecellisi

Enerji Kaynağı

AB-I HAYAT

Besin Kaynağı

Rahmet Tecellisi

Kusura bakmayan geç oldu.. yanıtım vardı ve hatta tablosunu da yaptım.. fakat imkan el vermedi biz de elimizi uzatamadık tuşlara.. sade kısa dokunuşlarla yetinmek zorundayım.

S harfi yılan gibi kıvrılan nehirlere, U harfi bu nehirlerin aktığı okyanuslara işaret ediyor.
Sonra okyanuslardan buharlaşan su buharı havaya çıkıyor..

S
U

çizgiler olguları gösterdiği gibi olayları da resimliyor..

s
s
U

su okyanustan buharlaşıyor

tam resim şu oluyor:

--------------sss------------
 yatık  S    UUU   S  yatık
(maalesef teknik yetersizlikle yatık değilde dik çizdik)

şırıl şırıl akan su.. şakır şakır akan su.. yaşam su ile başlar ve susuzlukla biter.. su, us'a (akıla) yatak olur uzviyetler ve organizmalar ile.. taazzuv eden sistemi besler, temizler.

su ve us.. artık sus... Halin konuşsun kalin değil.

Bulut.. yağmur.. nehir ve deniz.. Rahmet damlalar halinde dökülür.. yeşil ve kırmızı renklere bürünür.. yaşatır ve öldürür..  karanın katısı içinde sıvıdır.. denizin sıvısı içinde gazdır.. kışın soğuğu için kar ve doludur.. katı taneler olarak ele gelir ve bir kartopu ile pat çarpar üzerime.. tatlı bir şaka halinde.. düz yazının keyfini çıkarıyorum.. bazen şemalardan bunalınca tümce trenine binip düz yazıya konaklıyorum.. suyun girdi başka renklerde var.. ısı.. isi.. ışı.. işi..  mâ'ya su dersem hava'ya da sıs diyorum.. eğer sısın içine su girerse SİS oluyor.. yalnız burada "is" çıranın isi değil.. benim gönül çıkarımın isi.. istek ve dileklerimin kökü emellerimdir.. emeller islerim.. ameller işlerim.. taleplerim isteklerim.. arzularım dileklerim.. dir. Bu su vesilesiyle hava'yı andık ona "sıs" dedik.. hadi türk milletine hayırlı olsun..

Sağlıcakla kalın.

Osmanziya 

Not: maddenin katı sıvı ve gaz fazlarını suda görüyoruz bulunduğumuz ısı ekosferinde.. eşit bulunduğuz eşikten çıkan tüm enerji düzlerini görebilseydik tüm maddelerin bu üç faz içinde dans ederek dönüşüm yaptıkarını görebilirdik.. asit ve baz olan sıvının NÖTR hali su ile bir merkez olup diğer maddeler onun etrafında nasıl bir moleküler resim çizer bilebilirdik.. 

Düzenleyen osmanziya01 - 30-Mart-2013 Saat 23:54
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma