Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: animus Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3177

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: animus
    Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2024 Saat 01:14

EROTİK iştah (Animus),
EMİK iştiyak (nikah),
ETNİK merak (kamus)
ve ETİK aşk (namus) dört köşemizin çivileri..
dört dörtlük insan bunlardan mutlu ve kutlu ile erdemli ve yetkin olduğu kadar HUZUR'ludur.. bunların birindeki başarı diğerlerini gölgeler.. göze göstermez.. şöhret ve servet çelici ve çekici halleriyle hem o kimsenin hem başkalarının gözünü boyar ve onları beşer (antropo) yolculuğunu insana (human) çıkarmaz.
HÜMANİZMA Ortaçağı batısının İslamın ilk dört yılındaki aydınlık döneminde aldığı bir ışıktı.. ancak bizde onlarda İNSANLIĞI bıraktılar.. biz Ortadoğu dünyada battı.. batılılar ise ahirette gerilediler.. biz kuvvetimizi kaybettik onlar da hakkaniyetlerin yitirdiler.. ancak bu gün geldiğimiz noktada bütünlüğü yeniden inşa etmek zorundayız.. aksi halde geleceğimizin ve aydınlığımızın olmadığını düşünüyorum.. bu kötü bir haber..
ancak iyisi şu; İNSANİYET.. islamiyet-i suğradır.. bu küçük islamiyeti ortaya koymak için uygarlığın iyiliklerini kötülüklerine galip getirmeliyiz.. insan olmayan müslümanları ve müslümana düşman insanların ortaya koyacağı güç ve bilim ve dünya savaşında bir bilgi yarışı ortaya çıkarmayı başarabilirsek.. bu hem barışı sağlar.. hem insanlığın ortak değerleri olan dil ve din ile emek ve hürriyeti geliştirmemizi gerçekleştirir.
Bunun için idelolojilere angajelerimizi ve partilere amadelerimizi ve dine adanmalarımızı insan hakk ve hürriyetleri çerçevesinde takdir ve tatbik edersek bu iyiliği öne çıkarma misyonu daha kolay olur.. iyi bir parti ve güzel bir şirket niçin olmasın.. tamam para ve oy kazanalım.. diploma ve atama elde edelim.. lakin bunu daha meşru ve makul ve makbul yaparsak salih bir insan olma yolunda ilerleriz.. belki kamil bir MÜSLÜMAN olmayabiliriz lakin salih bir AKLA sahip insan olmak büyük bir kazançtır.
Kamil bir Müslüman olmak.. salih bir insan olmak.. her ikisi de zor.. ( Yusuf Aleyhisselam “Teveffeni müslimen velhıknıbissalihin” diye dua ediyor) YUSUF suresinde.. şimdi kamil bir müslüman olmak daha zor.. (bazıları bunun tersi olduğunu düşünebilir ki bu ayrı bir tartışma konusun) bunun için ben kolay salih bir insan olmayı ÇAĞRIMIN konusu olarak seçtim.. (salim bir akıl, sahih bir nakil, salim bir lisan ve selim bir kalb diye yıllardır saydırıyorum) diğerini zor olanı kendime bıraktım.. kendi islamiyetimin habbelerini görünce başkalarının insaniyeti bana kubbe gelmeye başladı…
Nedir bu KUBBE ? İki tane; biri animusun nikahı diğeri ise kamusun namusu.. çünkü aileyi sağlam ve sağlıklı kurmak için bu iki dil hürmeti ve din haysiyeti yetiyor.

osmanziya 27.01.2024 01:13

2019 de face de yayınlanmış

Animus
EROTİK iştah (Animus),
EMİK iştiyak (nikah),
ETNİK merak (kamus)
ve ETİK aşk (namus) dört köşemizin çivileri..

dört dörtlük insan bunlardan mutlu ve kutlu ile erdemli ve yetkin olduğu kadar HUZUR'ludur.. bunların birindeki başarı diğerlerini gölgeler.. göze göstermez.. şöhret ve servet çelici ve çekici halleriyle hem o kimsenin hem başkalarının gözünü boyar ve onları beşer (antropo) yolculuğunu insana (human) çıkarmaz.

HÜMANİZMA Ortaçağı batısının İslamın ilk dört yılındaki aydınlık döneminde aldığı bir ışıktı.. ancak bizde onlarda İNSANLIĞI bıraktılar.. biz Ortadoğu dünyada battı.. batılılar ise ahirette gerilediler.. biz kuvvetimizi kaybettik onlar da hakkaniyetlerin yitirdiler.. ancak bu gün geldiğimiz noktada bütünlüğü yeniden inşa etmek zorundayız.. aksi halde geleceğimizin ve aydınlığımızın olmadığını düşünüyorum.. bu kötü bir haber..

ancak iyisi şu; İNSANİYET.. islamiyet-i suğradır.. bu küçük islamiyeti ortaya koymak için uygarlığın iyiliklerini kötülüklerine galip getirmeliyiz.. insan olmayan müslümanları ve müslümana düşman insanların ortaya koyacağı güç ve bilim ve dünya savaşında bir bilgi yarışı ortaya çıkarmayı başarabilirsek.. bu hem barışı sağlar.. hem insanlığın ortak değerleri olan dil ve din ile emek ve hürriyeti geliştirmemizi gerçekleştirir.

Bunun için idelolojilere angajelerimizi ve partilere amadelerimizi ve dine adanmalarımızı insan hakk ve hürriyetleri çerçevesinde takdir ve tatbik edersek bu iyiliği öne çıkarma misyonu daha kolay olur.. iyi bir parti ve güzel bir şirket niçin olmasın.. tamam para ve oy kazanalım.. diploma ve atama elde edelim.. lakin bunu daha meşru ve makul ve makbul yaparsak salih bir insan olma yolunda ilerleriz.. belki kamil bir MÜSLÜMAN olmayabiliriz lakin salih bir AKLA sahip insan olmak büyük bir kazançtır.

Kamil bir Müslüman olmak.. salih bir insan olmak.. her ikisi de zor.. ( Yusuf Aleyhisselam “Teveffeni müslimen velhıknıbissalihin” diye dua ediyor) YUSUF suresinde.. şimdi kamil bir müslüman olmak daha zor.. (bazıları bunun tersi olduğunu düşünebilir ki bu ayrı bir tartışma konusun) bunun için ben kolay salih bir insan olmayı ÇAĞRIMIN konusu olarak seçtim.. (salim bir akıl, sahih bir nakil, salim bir lisan ve selim bir kalb diye yıllardır saydırıyorum) diğerini zor olanı kendime bıraktım.. kendi islamiyetimin habbelerini görünce başkalarının insaniyeti bana kubbe gelmeye başladı…
Nedir bu KUBBE ?

İki tane; biri animusun nikahı diğeri ise kamusun namusu.. çünkü aileyi sağlam ve sağlıklı kurmak için bu iki dil hürmeti ve din haysiyeti yetiyor.

Düzenleyen osmanziya - 27-Ocak-2024 Saat 01:27
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3177

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2024 Saat 01:41
Aslında anima ve animus.. internetten ne olduğu öğrenilebilir.. animasyon canlandırma.. canlılık ve hareket hayvanlara mahsus.. cansızlar hareket etmezler ama hareket ettirilirler.. insanı harekete geçiren canlılığa ANIMA deniliyor.

iki tür canlılık bulunuyor.. yaşam 1.0 de eşeysiz üreme.. yaşam 2.0 de eşeyli üreme.. yani dişil ve eril ile birlikte ortaya çıkan çoğalma.. bu çoğalma işinin genetik yapılarımız olan yaşam kodlarında planlandığı ortaya çıktı..

Kadında xx erkekde ise xy kromozamları bulunuyor. Erkekteki x ağır basırsa zigot yani çocuk kız oluyor.. y ağır basarsa oğlan oluyor. eril ve dişilden birine anima birine animus deniliyor. Eğer bu belirlenim olmamışsa ki nadir bir ihtimal bu sefer de çift cinsiyetli hünsalar ortaya çıkıyor.

Fakat şu da var.. erkek beden kadın ruh.. kadın bedende erkek ruhta olabiliyor. Toplumun rahatsızları bireye bulaşabiliyor. Çevre ve kültür koşulları etkili olabiliyor..

sağlam ve sağlıklı bir aile kurulabilirse çocukların salih ve sahih insan olmalarının yolu açılıyor.

Bu nokta da AİLE toplumun birimi ve İNSANIN bilim haline geliyor.

Ailenin önemi ve değerini anlamayan toplumlar ve kültürler ve devletler.. zaman içinde silinip gidiyorlar.

Saygılarımla.

Osmanziya 27.01.2024 01:40
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma