Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: UYGARLIK 01 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2728

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: UYGARLIK 01
    Gönderim Zamanı: 18-Haziran-2022 Saat 19:20

UYGARLIK01

UYGARLIK01 dizini içindeki yirmiden fazla dosya (tablo)
20220618_191841_UYGARLIK_00.rar

Evren dengesi ve toplum uyumu arasında bir ILIM olarak UYGARLIĞI
yatay eksende
hak ve kabiliyetler ile kuvvet ve selahiyetler olarak; dikey eksende
mesailin maişeti ve mesuliyetin meşieti olarak;
Buraya değerli bir Kardeşimle yaptığım diyoloğu alıyorum.
DEDİ Kİ:
İnsan olmak bir niteliktir. Bu yüzden azalıp çoğalabilir...
Kim daha fazla insansa daha fazla dertlidir.
Ali Şeriati
DEDİM: Nicelik.. nitelik.. özellik.. kemmiyet.. keyfiyet.. hususiyet.. kantite.. kalite.. sizce insana hangisi yakışır...
DEDİ Kİ: üstad bir insana kalite yakişir Şair GÜLTEN ALP ne güzel yazmış. Kalite insanın ruhundadır. Yaşam standartlarında veya hayat koşullarında değil. Mütevazi olabilmek. Sevgiyle eğilmek. Öğrenirken emeklemek. Sorgusuz sevebilmek. Hoşgörülü gülümsemek. Vicdanın sesini dinlemek. Alçakgönüllü olabilmek kaliteni artırır. Böyle insanları bulmak pek nadir rastlanır. Kalite diyince aklıma geldi   
DEDİM: Teşekkür ederim.. aynen güzelce açıkladığınız gibi.. kapasitesi.. karakteri.. kariyeri.. karizması.. ile kalitesi YÜKSEK insan (insanı kamil) aslında bir sonuç değil bir süreçtir.. Yüksekliğin ölçülmesine gelince "inne ekremeküm indallahi etkakum" ayetine göre Allah indinde en keremlimiz TAKVASI yüksek olanımızdır. Bunu ise O'dan başkası bilmez.. Hakka göre durum bu. Ancak halka göre bilançosuna.. servette Forbes de ilk beş yüze girmesine.. yönetimdeki makamına.. neşrettiği kitabına.. aldığı oy sayasını göre İNSANLARI SEÇERİZ
Bu düz yazılar kuşkusuz bize bir konuyu anlatır.. ancak bu konu tablolarda yalından karmaşığa doğru bir cemat ve üç teşkilatı olan cemiyet olarak anlatılmıştır.
Köşelerde olan;
iktisad ve adalet ile meşveret ve hürriyet kutuları
şirket ve parti ile cemaat ve üniversite yumurtaları..
Bu uygarlık hakkında yaptığımız üçüncü dosya.
Buna bakarak nereye gittiğimizi görebiliriz.. HİKMET ve AHLAKA.. iyimser misiniz diye sorarsanız .. iyimserim derim.. iyimserlik iyi ya da kötü olmaktan daha yüksek bir durum çünkü.. eğer koruyabilirsek.
Sağlıcakla kalınız
Osmanziya 18.06.2022 Erciş-VAN

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2728

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Haziran-2022 Saat 19:47
Değerli bir Ağabeyimize dedim:
biltav.org sitesinde değerli çalışmaları bulunuyor.

Değerli bir site olmuş.. tebrik ederim. Kuşkusuz çok değerli bilgiler veriliyo. Ancak Lao Tzu'nun balık verirsen bir kere doyurursun.. balık tutmayı öğretirsen bir ömür doyurursun.. ögütüne uyarak Koca Yunus'u "İlim, ilim bilmektir" sözünün Dücane çevirisi olan "Bilmek bilmeyi bilmektir" yargısını "Bilmek, düşünmeyi bilmektir." olarak yorumlayarak.. yirmi yıldır YBA öğrenilmesini.. kullanılmasını ve yararlanılmasını sağlaycak reklam ve propagandalarda bulunduk http://www.yontembilim.com/forum/Forum.asp lakin ziyafet masasından mutfaga geçecek bir yamağa rastlamadım. Lakin HAZIR açık ve seçik SEHİL kısaca ANLAŞILIR bilgilerin yerelimizde ve küreselimizde pek sağlıklı bir sonucu olmadığı da ortada.. UYGARLIK başlıklı üç dosya hazırladım.. geleceğe yolladım. İnşaallah yerine ulaşır.. bizi doğaya yabancılaştıran teknolojilere.. insanı insandan uzaklaştıran ideolojilere.. karşı bir çare olur.

Sağlıcakla kalın.

18.06.2022 Erciş-VAN
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma