Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim  
Mesaj icon Konu: yolculuk Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1935

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: yolculuk
    Gönderim Zamanı: 14-Ağustos-2022 Saat 14:40YOLCULUK


İnsanın mekanda ve yer yüzünde yaptığı gibi zamanda ve çağlarda da yolculuk yapar.. bilim ve teknoloji ile..

Şehirler arası ya da uluslar arası yolculuk ve seyahatları biliyorsunuz.. fakat zamanda yapılan yolculuklar pek duyulmaz.. normalde zaman geçmişten geleceğe akar.. biz bu yolculuğa da ömür deriz..


Diğer taraftan “funun ve hukuk ile hikmet ve san'at” etkinlikleriyle yaptığımız yolculukta bulunur.. buna kültür ve medeniyet adı veririz.. bu yolculuğu zaman yolculuğu ile karıştırabiliriz.. Kültür ve uygarlık zaman içinde gelişir ve evrilir.. bir çağ bir çağa uymaz.. nasıl ki bir yer bir yere uymaz.. tabiat değiştiği gibi tarihte değişir.. hatta kısa yoldan tarihin (dönenin) değişimine doğa.. doğanın (tabiatın) değişimine de döne.. adını verirsek tümüne birden evren (kainat) diyebiliriz..


Büyük bir olasılıkla beni anlamıyorsunuzdur.. çünkü günlük dilin lisanıyla konuşmuyorum.. hocalar ve yazarlar gibi HAZIR açık ve seçik SEHİL yani ANLAŞILIR yazmıyorum.. çünkü bunu KASDEN yapıyorum.. ki insanları aşağıda paylaştığım tablolar üzerine çevireyim ve zihinlerini onlar üzerinde düşündüreyim istiyorum.. yazılarıma değil tablolarıma baksınlar istiyorum.


Hocalar açık ve seçik yazarak bizleri düşünme zahmetine katlanmadan verdiklerini hemen yutmamızı istiyorlar.. ama bu arada biz düşünmeyi.. anlıyorsak eleştirmeyi.. anlamıyorsak sormayı unutuyoruz...


Birde toplasan bildiği sözcük sayısı üç beş bini geçmeyen allameler var.. anlamıyorum açık yazsana.. kendini göstermek için mi böyle yazıyorsun diyorlar.. olabilir.. ancak bu onları ilgilendirmez değil mi.. belki yüz bin sözcüklü aydınlar var.. beni eleştirmeye korkuyorlar.. belki on bin sözcüklü aydınlar var.. bana sormaya utanıyorlar.. Ancak yanlış yapıyorlar.. benim gücüm.. çok zeki ya da çok hafızalı ya da çok birikimli ve donanımla olmamdan kaynaklanmıyor.. yazılarımın ve tablolarımın gücü.. YBA den geliyor. Bende oraya çağırıyorum.

Şimdi oturur döktürürüm.. bu aşağıdaki tabloyu beş bin sözcüklük arkadaşa da anlatabilirim.. günlük dilin düz yazısıyla (GDDY).. o zaman ne olur ? Bende eleştirdiğim hocalar ve yazarlar gibi olurum.


Bu nedenle ne olur korkmayın.. utanmayın.. anladıklarınızı eleştirin.. anlamadıklarınızı sorun.. her birlikte birbirimize bilmediklerimizi öğretelim.. öğretirken düşünelim.. dünyada öğrenmekten güzel bir merak.. düşünmekten iyi bir aşk var mı ?

Biz merakımızı aşk haline getirdik.. İnşaallah sizlere de bulaştırırız.

Saygılarımla

Sağlıcakla kalınız.

[ofzo] 13 08 2022 Konak -İZMİR

NOT:
Bu dizinin tabloları içinde yaptığım yolculukların anlatımları var.. tabloları versiyon sırasıyla yalından karmaşığa doğru izlediğiniz de ve incelediğinizde.. imgelediğinize ve irdelediğinizde.. yani tedkik ve tetetbu ettiğinizde.. tahayyül ve tevehhüm ettiğinizde bu seyri sulukun.. bu seferi seyahatin izlerini bulursunuz.. kah mekanın cereyayını.. kah zamanın mereyanını.. ancak sizin ÖĞRENME ile bağlantınız kopmuşsa.. yeni bir sözcük tanıma.. merakınız donmuş.. yeni bir kavram öğrenme ile aranız kalmamışsa.. elbette bildiklerinizle yetinmeyi sürdüreceksiniz...

YOLCULUK DİZİN İÇİNDEKİ DOSYALAR

20220814_144035_YOLCULUK.rar
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk