Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: kendin bilim Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: kendin bilim
    Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2022 Saat 09:50

TELEVİZYON YOKTU
Çok güzel anlatılmış Ara Gülerin fotoğrafı ile de pekiştirilmiş.
“Televizyon yoktu..
Gazete de her zaman olmazdı.
Öyle güzel cahildik ki, keyfimiz bozulmazdı hiç!
Dışarıda kar...
Ama kuzine içten içe öyle yanıyor ki.
Kuzinenin üzerinde demir maşa...
Maşanın üzerinde de ekmek dilimleri.
Aydınlık bir kış sabahı ve kızarmış ekmek kokusu...
Sucuk lükstü. Yumurta lezzetli.
Ekmek her zaman ekmek gibi...
Bir kez olsun kümesten yumurta almamış,
bir kez olsun o kızarmış ekmeğin kokusunu duymamış ve fakat alışveriş
merkezlerinin restoran katlarında boğucu bir gürültü ve havasızlık
içinde hamburger keyfine fit olmuş çocuklar ve gençler için ben ne kadar yaşlıyım...
Dışarıda kar...
İçeride kanaat...
İçeride huzur...
Televizyon yoktu.
Gazete de her zaman olmazdı.
Öyle güzel cahildik ki, keyfimiz bozulmazdı hiç!
Portakal kabuklarını sobanın üzerine dizer,
kokusuna ram olurduk.
Kestane közlemek büsbütün bir gecenin akıllara seza mutluluğuydu.
Sonra illa ki, büyüklerin anlattığı hikâyeler, hatıralar...
Birçoğu arızalı ve tedaviye muhtaç beyinlerden çıkma
dizilerin ve filmlerin açtığı hasarlar yerine,
geniş ve besleyici bir masal dünyası...
Lezzet bir tarafa, kokuya da hasret
kalacağımız kimin aklına gelirdi?
Ekmeklerimiz el değerek üretilirdi,
sağlıklıydı, lezzetliydi ve mis gibi kokardı.
Çay da kokardı...
Domates de...
Bütün bu nefasete, küçücük bir bakkal dükkânının zenginliği yetiyordu.
Dışarıda kar...
İçeride huzur...
...
Ne güzel cahildik.
Mutluluğun resmini çiziyorduk..
Alinti

NİGDENİN DERELERİ AKSA YUKARI AKSA..
https://www.facebook.com/100078654727105/videos/3454950304787504
Senin gücün, kuvvetin, aklın, sezgisel gerçeğin ve bilincin olduğuna göre yetkini nasıl başka birine devreder, inanca teslimiyetle kendini var etmeye çalışırsın!? Recep BAYHAN
Bir yolculuğa çıkılsa üç kişiyle aralarından biri doğal ve normal bir şekilde diğerini seçilmiş ya da kabullenilmiş başkanı oluyor.. bir apartmanda bile yönetim kurulu, denetim kurulu ve genel kurul bulunuyor. İnsan ilişkileri gelenek, ahlak ve hukuk yoluyla yürütülür. Düzenin varlığında kamu yararı bulunur. Böylece toplum düzeni ortaya çıkar. Bireysellik ve gizlilik ise özel alanda kalır. Mustafa BUĞUÇAM
Nigdenin dereleri aksa yukarı aksa..
https://www.facebook.com/100078654727105/videos/3454950304787504
Maalesef dereler yukarı akmıyor..

HERESE HOŞ GÖRÜ

Merhaba,
Huzurlu hafta sonları dilerim.. bilimsel olarak HUZUR koşullarını bulunması ve engellerin olmamasıdır.. işte kaliteli mal ve hizmet sunumları ve karakterli fazilet ve kemalat serimleri ile bu mutluluk ve kutluluk gereksinimlerinin gelenek, ahlak ve hukuk kurumları tarafından sağlam ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi kültür ve uygarlığın gelişmesine bağlı olarak giderek iyileştirilmektedir.
Ancak tüm bu rahatlık ve konfor, herkesin özeline ve şansına göre, KABİR kapasına kadardır. Mutluluk ve kutluluğa ilişkin özlem ve isteklerin   ötesinde olan özlemlerini ve umutlarını   fark etmek ve kadr etmek ise gereksiniminin ötesinde arayışına yönelebilmiş.. kişilerin ve olayların üstüne çıkabilmiş insanlara mahsus oluyor ki bu durumda gelenek, ahlak ve hukuktan başka "din" olgusu ortaya çıkıyor.

Kimileri buna başka başka isimler verir.. yetkinlik.. sevgisi .. sonsuzluk.. korkusu.. bu duyumsamaya erimşememiş kimselere hoş görülü yaklaşmayı Yunus ne güzel ifade etmiş: Yaratılanı hoş gördük, Yaratandan ötürü. Çünkü en uygun koşullarda bile ve hiç bulunmayan engellerde dahi hayatın yükü ve şuurun ağırlığı bindirilmiş her bir insanda bu hoş görüyü hakkediyor. Bunu başka kendimiz olmak üzere hiç kimseden esirgemeyelim.
Size ve sevdiklerinize sevgi ve saygılarımla.. sağlıcakla kalınız. 28.10.2022
Osmanziya

Sabahları ekmek yemeyin,kıymalı soğanlı salçalı acı biberli zeytinyağlı kırmızı mercimek çorbası için ,iki yada üç kase,Sağlığınız için,ben deniyorum ,Çok mutlu ve sağlıklıyım.Her Sabah kalktığınızda ocağa kekik koyun EVİ buharlandırın ,Kekik havadaki mikropları ÖLDÜRÜYOR
Kadir UZUNUKÖK paylaşımı

ALİ kılınç PAYLAŞIMI

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)şöyle buyurdu:

"Bir Adam Cennete girince şöyle der:"
- "Acaba falan arkadaşım ne halde?" der.
"Halbuki o arkadaşı Cehenneme düşmüştür."
"Bunun üzerine ALLAH (c.c) şöyle der:

"Bu kişinin arkadaşını bunun hatırı için, arkadaşını aradığı, özlediği, samimi olduğu için Cehennemden çıkarın!"
diye buyurur.
Bunun üzerine cehennemde ki diğer kimseler şöyle der:
"Bizim için bir şefaatçi yok! Ne bir dost ne de bir samimi bir arkadaşımız var!"
(Şuara Sûresi:26 & Ayetler:100-101)

Hasan-ı Basri şöyle dedi:
"Mü'min dostlarınızı çoğaltın! Zira kıyamet günü onların size şefaâti olacaktır."

Şu soruyu samimi bir şekilde kendimize soralım:
"Kaç tane arkadaşım ve dostum var, kendisi Cennette iken beni özleyecek? Benim de Cennette olmamı arzu edecek"

"Ya RABBİ, dostumu özledim, onu da yanıma al diyecek.?"
O çetin günde hatırlanmak kadar değerli ve güzel olan nedir ki ? Mal, mülk değil samimi içten, ALLAH için seven dostlara ihtiyacımız olacak...

Asıl kardeşlik budur. Asıl dost budur...

Ve asıl biriktirilmesi gereken de budur. Yani gerçek dost biriktirmektir...
Bu yüzden etrafınızda sürekli size Allah'ı hatırlatan arkadaşlarınız OLSUN...
Bu yüzden birlikte olduğunuz insanlar sizi Cennete götürecek ve Allaha ibadet etmeyi tavsiye edecek kişiler OLSUN.

RABBİM, böyle güzel dostlar olmayı ve bulmayı nasip etsin.
Âmiiiin Ya ALLAH Ya MUİİN
Ali KILIÇ paylaşımından

KENDİN BİLİM

Dört köşenin her birinde 16 kavram sayıldı.. alt ikisine 8'er eklendi.. külturleme.. kulturlenme.. külturleşme yoluyle ust ikisine de 8'er eklense toplam 16 × 4 = 64 terimle insanbilim ortaya çıkmış olacak..
Iki 8'er kavrami da ekledik.. 16 +8 × 4 = 96 kavram ederm. Bir tabloda ikinci kez kullanilmayan 100 e yaki kavram bulunuyor. Köşe başlarini tutan 4 DVD diskindeki 4 × 4 = 16 kavrami da eklersek 110 edecektir. 114 olması içi 4 kavram gerekiyor ki bu da ortaya çikmamis ama çikacak Yöntembilim.. Insanbilim.. KENDINBILIM.. İslambilim olacaktır.. İnşaallah.

Ey gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'ım! Dünyada'da, âhirette de benim sahibim ve gerçek koruyucum sensin. Müslüman olarak canımı al ve beni sâlih kullarının arasına kat!”
Yusuf Suresi 101. Ayet
Eselamü aleyna ve a'la ibadillahissalihîn.

Saygılarımla sağlıcakla kaliniz 28.10.2022 Üçyol-İZMİR

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2022 Saat 10:15
Beşinci boyut olan.. vucudu ve vakiyi ve maziyi FARK ve FARZ eden.. ademi ve imkanı ve atiyi KADR ve ZANN eden.. ŞUUR'un alt ve üst katlarını betimleyen MODEL.. bir anda degil 26 yılda inşa edildi. Bu YARAS sarayı benim yalnızlık kalemdir.. kalemimdır.. kelamimdır.. YÜPERMEN olarak insan uzayında bununla ucarim.. bu AT.. hem AR hem AD içerir. Adıyle daire-i imkana.. Ariyle daire-i vucuba açılır.. ademden vucuda giderken... Allah bizi ve sizi geriye ve dalalete döndürmesin. Amin
28.10.2016 ALTI YIL ÖNCE BUGÜN

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03