Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: lugat Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: lugat
    Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2023 Saat 18:17

LUGAT

Sözcuk ve adlar SÖZLUKLERDE bulunur.

Sözler ve tümceler BETIKLERDE olur.

Sözlüklere LUGAT deniyor.

KITAB'a da "Betik" diyorum.

Bu tablolarim ne sözcuklerin tarfini yapan sözluklere ve lügatlara benzer ve ne de nazım (şiir) ya da nesir (duz yazı) olan kitablarda tümce ve cümlelere benzer.

Bu tablolar sözlük ve betiklerden "ayrı" bir anlam taşır ve anlatim yüklenir.

Bu "ayrı"lığı size ne ben ve ne de başkası size anlatabilir.

Tabloya bakarak, onu imgeleyer ve irdeleyerek anlatilanları DÜŞÜNEREK siz kendiniz anlamaya çalışacaksiniz.. anladiklarinizi eleştirecek ve anlamadiklarinizi soracaksiniz.

Burada kritik bir nokta bulunuyor: Gunluk dilin duz yazisindaki gibi tablonun BUTUNU okumaniz ve TÜMUNU anlamaniz gerekmiyor.

Bir sozcugu başka bir sözcukle birleştirmekle ortaya çikan kavrami ve konuyu IMGELEYIP tahayyül ettiginizde..

bir ad"ı başka bir ad'a yaklaştirmakla ortaya çikan anlami ve anlatimi IRDELEYIP tevehhum ettiginizde..

ve manasıni bilmediginiz kelimelerin anlaminı sozluklere bakip.. ya da doğrudan bana sorarak.. öğrendiğinizde..

Öğrenme canli bir gereç..
düşünme diri bir araç..
anlama yaşayan bir sureç haline gelecek..

ve bana soru vs eleştiri yöneltebilirsiniz.

Saygilarimla.. sağlicakla kaliniz.

Osmanziya 23.01.2023 Üçyol-İzmir

Hamd Davası ve Hüda Duası

Tablolarda ufak tefek değişimler daha dogrusu degiştirmeler oluyor.. bu küçuk parca parca çizgiler tabloyu düzeltiyor ve geliştiriyor. Ancak tabloyu temelini anlatamadım ki ayrintisini ve gelişmesin anlatabileyim. Diyebilecegim bu değistirmede SEFER basara yol açiyor.. nazar da HAZER'e yol veriyor. Buna rağmen yine anlaşılmıyor.

Yukarıda demiştim "Burada kritik bir nokta bulunuyor.. gunluk dilin duz yazisindaki gibi tablonun BUTUNU okumaniz ve TÜMUNU anlamaniz gerekmiyor." Nitekim sizinki dahil eleştirilerin çoğu tablonun ya da yazının 'bütün"ü ile anlaşılmadığı tenkididir. Genel olarak; anlam.. anlama.. anlatım gerçekten kolay olmayan işler. Fakat yazı içinde bir tümce ya da paragraf baz alınarak buradaki çelişkiler.. tutarsızlıklar.. yanlışlar ve yalanlar ortaya çıkarılarak eleştiri yapılabilir. Hatta tartışma ve eleştiri konusu tek bir ad (isim) "sözcük / terim / kavram" üzerinde bile olsa dört şeyin ilmi edinilmiş olur; adın, sözcüğün, terimin, kavramın. Böylece anlam ve anlatım sorunlarının da çoğu çözülmüş olur.
Amma millet yani öğrenci ve okurlar sizin yazılarınız gibi HAZIR açık ve seçik ANLAŞILIR.. yazılar isterler.

Bu durumda tablo ve yazılarımı EN ANLAMAYACAK KİŞİLER açık ve seçik anlaşılır yazarlar ve okurlar olacaktır. Hazır vermeye ve hazır almaya alışmışsınız. Amma ben de sizin yazılarınızı ve özellikle zatı alinizin konuyu toplayan.. efradını cami.. gereksizleri ayıklayan.. agyarını mani.. yazıları beğeniyorum ve beğendiğimi de çoğu zaman paylaşıyorum.

Bu yazılar da gereksiz, işe yaramaz demiyorum.. amma benim yazılarıma ve yöntemime ve tablolarıma dahi ihtiyaç var.. çünkü millet hazır ala ala düşünmeyi unuttu.. bir de paylaşmanın kolayı çıktı ya.. düşünmeden düşünülmüşleri paylaş da paylaş.. üstelik paylaştıkları hakkında hiç bir görüş belirtmeden.. katıldığı ve katılmadığı noktaları söylemeden. bir tık kopy bir tık paste.. iki empulsta işi bitiriyor. Ancak konun bam teli.. tabloların GÜNLÜK DİLİN DÜZ YAZISININ düzlemi dışında olmasıdır.

Cizgilerin üstü ŞUHUD.. fani imkan.. altı GAYB.. ceberut ve lahut..
X..sağ alt köşede resimlendi..
böylecev Y bilinmezinden sonra
X gizemide açıga çıktı..
sıra Z gizemli bilinmezinde...

Ilim kutbu kitabi mubîn yazar..
Irade kutbu imami mubîn okur..

Kudret yakazanin
sefer-i izzeti..

Rahmet nevmin
hazer-i hikmeti..

"İbadetin SEBEBİ Emri İlahi NETİCESİ Rıza-yı İlahi'idir. Dünyevi ve uhrevi savab ve fevadi zayıfları müşevvik hükmündedir." Miraç bahsinde söz konusu nesne ; biri EMANET, biri NUR, bir ANAHTAR.. tablo da sağ üstte gösteredik

İşte MİFTAH ve ANAHTAR.. Fatiha-i Şerife de söz konusu olan Dava-yı Hamda ve Dua-yı Hüda ile ibadete olan Rıza-yı Hakk ile İla-yı Halk.. dörtlüsüdür ki biz FATİHA ŞERİFE ANAHTARI çalışması ile bu Esrar-ı Şeriat olan Risalet ve Velayat ve Risalet ile Ubudiyet ve Rububiyet esrarını açacağız.

Velayat ile Risalet BİLİNMEZLERİ

ile

Ubudiyet ve Rububiyet GİZEMLERİ

NEDİR?

Aramazsanız bulamazsınız...
Düşünmezseniz anlayamazsınız...
İlgilenmezseniz bilgilenmezsiniz..
Bakmazsanız göremezsiniz..

Elbette aramaya muhtaç deği.siniz..
Elbette düşünmez zorunda değilsiniz..
Elbette kimse sizi ilgilenmeye zorlayamaz..
Her halde elimle yüzünüzü tutacak tabloya baktıracak değilim.

Fakat bu asırda insanlık gelişmiş iletişim ve medya teknikleri ve spesifik reklam bilgileri ve sofistika propaganda san'atı ile muhtaç olmadığımız ve almaya mecbur bulunmadığımız mal ve hizmetlerini suruyorlar ve seriyorlar.

Hiç farkında olmadığımız bir şekilde çenemizi tutup yüzlerini muhtaçmış ve onlara bakmaya ve almaya muhtaçmişiz gibi ürünlerine çevirtiyorlar.

Peki nedir bunlar ?

Sanırım merak etmeye başladınız.. ama söylemeyeceğim.. zaten söylediklerime de bakmıyorsunuz...

Sağlık olsun..
olmazsa zaten söylediklerimde bulunmaz..
Amma yine söylüyorum.. aramazsanız asla bulamazsın.
Çünkü A R A.. soldan RA sağdan AR görünür.

Sağlıcakla kalınız..

Bir sonra çalışmada.. ANAHTARI acağımı..

Anahtar bulunuyor .. kilid ve kapıda olur.
Kilit ve kapı oluyorsa o da bulunuyor demektir..
ODA demedim O'da dedim.
ODA'ya girersin ve kapıyı kilitlersin ve anahtarı cebine koyarsın..

Peki ne yaparsın ?

İşte onu da bundan sonraki çalışmalarımızda bulacaksınız.. İnşaallah.. ölmez sağ kalırsak.

Düzenleyen osmanziya - 24-Ocak-2023 Saat 18:20
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03