Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: temel bilgiler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2755

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: temel bilgiler
    Gönderim Zamanı: 14-Ekim-2023 Saat 16:40

Temel bilgiler
Bu günkü çalışmamız Ahale ile TEMEL BİLGİLER hakkında oldu.. bu tabloyu sofrada birlikte konuştuk sonra bilgisayar masa üstünde beraber yaptık.. dikkat ederseniz.. tabiat, kütle, mekan, bina ve mevcudat SOL tarafta LİSTELİ.. tarih, enerji, zaman, vazife ve hadisat SAĞ tarafta listeli.. aslına bunu tersine de yapabilirdik.

Böyle yapmamızın nedeni latince harfleri soldan sağa doğru yazışımızdan dolayı.. bana kalsa ters yazardım.. YBA de benim kendimle yaptığı protokol ve sözleşme de sağ geçmişi gösterir.. sol geleceği.. sağ mekanı.. sol zamanı gösterir.. bunu da dünyanın batıdan doğru dönüşünden (GERÇEK HAREKET) dolayı güneş, ay yıldızlar gibi gök cisimlerinin eski ve kadim ve klasik KÜRESEL ASTRONOMİ de doğutan batıya dönüşü (GÖRÜNÜR HAREKET) benzetebiliriz.

Kur'an harfleri de latin harflerinin tersine sağdan sola doğru yazılır. Aslında Arap harflerine Kur'an harfleri dediğim gibi latin harflerine Evrensel harfler derim.. çünkü çoğu dillerin alfabeleri latincedir. Benim için her ikisi de meşru ve yasaldır.. birine gerekli öbürüne luzumsuz diyemem.. zaten YBA GDDY nı değil ÇİZGİLERİ kullandığından harflerin şöyle ya da böyle olmasının fazla bir kıymeti harbiye kalmaz. Biz YBA kullanımında harfleri değil çizgileri konuştururuz.

Buradaki anlatım sola bir çizgi çekmiştir yukarıdan aşağıya bir listeleme ile..   sağa bir çizgi çekmiştir başka bir listeleme ile ve bu iki çizgisi birleşitiren ortadaki çizgiyi de siz.. İZeleyİn.. İMgeleyin.. İRdeleyin.. İNceleyin.. anladıklarını eleştirin.. anlamadıklarınız sorun.. böylece TEMEL BİLGİLER konusunda bir tartışma ve konuşma da yapmış oluruz. Bilgi, saygı, sevgi ve sağlıcakla kalınız.

Saygılarımla.
Osmanziya 14.10.2023

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2023 Saat 01:42
ANALITIK DUZLEM.. her zaman degiştir duzelt TABLOSU.. yani yaz-boz tahtası.. mahv ve isbat levhasi.. olarak kullanilan bir platform ve hakikatlar gorungelemeye ve vakialari gostergelemeye yaranan bir zemindir. Bunun bir uygulamasini TEMEL BILGILER olarak bu gun başlattik

Düzenleyen osmanziya - 15-Ekim-2023 Saat 01:43
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2023 Saat 02:10

Tabloyu değiştiriyoruz.. elbette sizler bir öncekini izlemediğinizden bu değişiklikleri göremiyorsunuz.. tablolar böyle karmaşık hale gelmeden önce yalın halde iken ben ayrıntılı anlatsam.. sizde ayrıntılı anlama gerek kalmadan tablonun ana hatlarını anlar ve eleştirir ve anlamadıklarının sorarsanız.. işler daha kolay ve verimli olacak.. ben anlatmaya inat ediyorum.. sizde anlamaya inat ediyorsunuz.. sonuçta uçlar yaklaşacak.. bakalım ne zaman.. bir kaç gün önce bu tablonun yalın hallerini yedi tabloya kadar yayımladın ve böylece VAR oluşu.. dilin döndüğünde anlatacaktım.. nedense olmadı ve girişim yarım kaldı..

osmanziya 15.10.2023
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2023 Saat 06:40

Analitik düzlem
ANALITIK DUZLEM..
her zaman degiştir duzelt TABLOSU..
yani yaz-boz TAHTASI..
mahv ve isbat LEVHASİ..
olarak kullanilan bir PLATFORM
ve hakikatlar gorungelemeye
ve vakialari gostergelemeye yaranan bir ZEMİN’dir.
Bunun bir uygulamasini da TEMEL BILGILER olarak bu gun başlattik.

Tabloyu değiştiriyoruz.. elbette sizler bir öncekini izlemediğinizden bu değişiklikleri göremiyorsunuz.. tablolar böyle karmaşık hale gelmeden önce yalın halde iken ben ayrıntılı anlatsam.. sizde ayrıntılı anlama gerek kalmadan tablonun ana hatlarını anlar ve eleştirir ve anlamadıklarının sorarsanız.. işler daha kolay ve verimli olacak.. ben anlatmaya inat ediyorum.. sizde anlamaya inat ediyorsunuz.. sonuçta uçlar yaklaşacak.. bakalım ne zaman.. bir kaç gün önce bu tablonun yalın hallerini yedi tabloya kadar yayımladın ve böylece VAR oluşu.. dilin döndüğünde anlatacaktım.. nedense olmadı ve girişim yarım kaldı..

Biz bunlari bilenler ve düşünenler için yayimlıyoruz.. bilmeyen ve duşunmeyenleri de tablonun sağ tarafinda yazildigi gibi CANLI öğrenme ve DIRİ düşunmeye çağıriyoruz. Ancak kim olursa olsun.. sol gorulu nefsini ve aklini işletip.. sağ duyulu ruhunu ve kalbini çaliştirip.. anlayanlarin eleştirilerini ve anlamayanlarin sorularini bekliyoruz. Ümmet-i davetin Tanrı Tanırlığı ve ümmet-i İcabetin Tanrı Tanıklığı ile İmamı Mübîn ve Kitabı Mübîn konuları da açık ve seçik tanımlanmıştır. Ancak bu bilgiden ziyade Dar ve Orta ve Geniş ve Salt ANLAMDA gerçeği arayanlar içinde tartışmaya açık KAVRAMLAR dört köşede arz edilmiştir.
osmanziya 15.10.2023
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2023 Saat 06:43

Zan
Kuvve-i vâhime.. zannın yok saymasi ile farzın var sayması arasında.. bir hissiyat.. bir kaziye.. bir kaldir... bu kal ve bu kavl bazan akıl olur bilgi ve sevginin semasında dolaşır.. bazende arza çakılır kalır.. bazen de bir kıl kadar degeri kalmaz.. burnundan kıl aldırmaz.

işte ilk defa üçümüz bir araya geldik üç işarette.. zihnin menfi ve müsbet.. şuurun münker ve maruf.. imkanın muhal ve makul ucunu işaretledik.. zihin yonteme.. şuur insana ve imkan islama açılan kapılar olduğunu gördük ve gösterdik.. diri ve canlı bir bilim ve hukuka giden yolları aydınlattık.. desek üç kişi olduğumuz için övünme sayılmaz tek kişi olsaydık kendini beğenme olur.. fakat öyle olsa bile ne demiş kainatın efendisi insanı ve kainatı yaratana selam yerinde: Ettahiyyatü lillahı vesalavatü vettayyibat.. şu mülk.. şu hayat.. şu şuur.. şu iman senindir. Öyle ise övgü ve ödgü.. medih ve minnet.. kimden kime giderse gitsin, O'nundur. Bu rabbimin ışıtması ve aydınlatmasıdır.

kökümüz olan suret-i hayal ve şekl-i vehim dondurulmaz ve durdurulmaz.. ancak aynı şekilde başıboş ve serbestte bırakılmaz.. aksi halde zihni hastalıklar ve felsefi aşırılıklar ortaya çıkar.. skolostizme varan doğmatiklik.. agnostiğe kapı açan septizm.. dinde taaasup ve taklid ve ezber.. felsefede küfür ve inkar.. bilimde donmuşluk.. hukukta durmuşluk.. aslında bilim, felsefe ve din tarihi bu konularda denemeye ve yanılma.. araştırma ve geliştirme.. değişitrme ve düzeltme ile vehim ve hayalimize terbiye ve idare etmek dönesidir.. döne döne tarih tekrir ve tecdidleriyle yaptığı evrim ve devrimlerle..yaratılış ve dirilişlerle.. uygarlığımı daha iyiye ve daha güzele.. insanlığımızı daha gerçeğe ve daha doğruya götürüyor.. başkaları kötümser olabilir.. fakat iyimserler olmasa bu gelişim olurmu idi.. umudumuzu yaşatabilir mi idik.. kanaatim şu dur ki yöntemi unutup sistem, rejim, öğreti, dini vaaz, felsefi edebiyat, imparatorluk, tiranlık, tanrılık peşini düştüğümüzde.. artık nizamın mizanı ve zamanın namazı kalmıyor istikameti yitiriyoruz.

Canlı bir buyuruluş.. diri bir yaratılış.. kesin bir dayatım ve kuşkulu bir deneyim.. bütün bunların bir insanda toplandığını akıl ve havsala almaz.. lakin bu dünyanın.. ÖRNEĞİN rusya ve amerika ile almanya ve japonya dörtlüsüyle idare edildiğini nasıl aklımız alıyor.. bu kadar karşıt ekonomik ve politik çıkarlar.. bu kadar karmaşı etnik ve etik yararlar.. nasıl bir arada bulunuyor. iki soru ve bir X'in açtığı kapıyı iki uçla bir ünlem kapatmış.. elin yaratışı ile gönlük buyuruşunu canlı inanç ve diri bilgi.. götürüyor.. vehim istediği kadar durdurun.. hayal dilediği kadar dondursun.. göz ve kulak diri ise.. us ve uz canlı ise BİLGİ ve İNANÇ her işimizi çözecektir.. 10 ay önce yaptığım bir tabloyu dillendirdim.. ama ne yaptım.. EDEBİYAT.. düz yazıyla bunu siz de yapabilirdiniz.. önemli olan tabloyu yapmaktır.. belki bir gün sizlerde yapacaksınız.. İnşaallah.

13.02.2016
Osmanziya Mustafa Buğuçam Dinnur Yaşar
Tarafından yazılmışlar.
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2023 Saat 07:21

Pusula
pUSULa.. herkes yararlanbilir yön bulmada çünkü her birimiz kullanabiliriz ve sonuçları kişiye göre değişmez.. Mekandan zamana geçincee pusula biraz daha karmaşık-laşa-bilir.. zaman ve meka sürekli olan dördüncü boyuttan beşinci boyut olan şuura geçince bu karmaşık-lık arta-bilir.. sonuç geliriz Koca Yunusun sözüne: İlim ilim bilmektir. Öyle ise işbu pUSULa makinesine yavaş yavaş bakın yani imgeleyin.. izleyin.. irdeleyin.. izleyin.. eğer isterseniz önce usul'ü göreceksiniz sonra us'u geriye "S" kaldığında ise Ya Sin diyeceksiniz.
OSMANZİYA 15.10.2015

Kainat... evren ya evrim.. varlık ya da olay.. yapı ya da işlev.. kütle ya da haraket.. sonunda iki uçta kaldılar macro evrende determinist ve birlik.. micro evrende istatistik ve teklik.. kısaca relativiy ve quantum en genel yasa olan önce başlat sonra bitir anlamının içeren olanak ve olasılık iki terimle ifade edilir: parite (zevciyet) ve duality (isna) ya da parçalılık ve ikilik.. her ikisi ÇOKLUK denilen görünümü sunar ne yazik ki zihinleri derine inemeyenler vahdet-i vucud ile ters yönde ayni ifadeyi kullanıyorlar.. bu durumda ben onların sözlerini değil bilgi birikimi, araç gelişimi, gözlem ve hesaplamaya bilimin (fununun) kavrayışını ve sözlerini dinliyorum.. ancak FARAZİYE ve NAZARİYE olanlarını değil YASALAR halinde saptananları... ki buna LİSAN-I SALİM diyorum.
Dinnur YAŞAR 15.10.2015
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03