Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: manevi cennet-cehennem(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Fatma
Üye
Üye

Gönderilenler: 60

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: manevi cennet-cehennem
    Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2010 Saat 14:20
IP
Fatma
Üye
Üye

Gönderilenler: 60

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2010 Saat 14:25
S.A. Uzun bir aradan sonra direk ölümü anlatmayan yapabildi?im ilk ?ema. Mustafa hocamdan özür diliyorum ?emalaryma, aslynda nerdeyse her yönden yazma yetene?imi yitirdi?im için. Zira bu sebepten ?emalara yazy yazamaz oldum. Yöntembilim beni içimdeki benle konu?maktan bir nebze olsun kurtarmy?ty ama bu syralar sadece kendimle konu?mayy becerebiliyorum.Dua vakti bitmemi? olsa gerek,dualarynyza talibim.?emamyn eksiklerinide sizin de?erlendirmenize havale ediyorum hocam.Bugün ba?lady?ymyz çaly?anlar dersinin ilk dersi Yman ve Küfür muvazenelerinin ba?yndaki dersin kyryntylary ?ema. Ylgi ve deste?inize havale..
Selametle
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 25-Ekim-2010 Saat 03:44

Saygyde?er Karde?im,

Dualarymdasyn.. Cenaby Hak sizi ve bizi iman ve Kur'an hizmetinde salik sabit ve daim etsin. Dünya tela?y ve hizmet gayreti içinde bu kadarda olsa ?ema yapmaya çaly?man hem senin hem benim için fevkalade önemli.

Benim için önemli çünkü hedef kitlemdeki onlarca kimse içinde (yüzler, binler, milyonlar de?il) birincisisin.. bu onlaryn dahi milyarlar içinde bulundu?unu dü?ünürsen kendinin benim için bir milyona bedel oldu?unu anlarsyn. Ykinci bir milyona bedel ki?i Kutlu aytu?.. ikinizden ba?ka ?ema ve tablo yaparak katkyda bulunan yok.

Senin için önemli, çünkü ?ema yapmaya giri?mek ciddi bir merak gerektiriyor ve  güçlü alaka  istiyor. Sayyn Aytug giri?ebilir çünkü yöntembilim onun oca?ynda do?du.. e?er Saygyde?er Abim 20 yyl önce bana dergisinde yer vermeseydi Allah bilir yöntembilim çekirde?i bu derece geli?meyecekti.. Ona minnettarym. 1990 ve 1991 yylynda Ara?tyrma dergisinde yöntembilimsel analizle yapylan makaleler bu tablolu anlatym çekirde?ini fide haline getirmi?ti.

Bu geçen yirmi yyllyk sure için hem Aytu? hem Osmanziya ilim ile u?ra?ty, tefekkür yapty, kavramsal tasarymlar ortaya çykardy ve belli bir taakkul düzeyine geldi ve bu nedenle bizler analatik  düzlemi kullanarak kavramsal tasarym ve mantyksal yapylar olu?turabiliyoruz. Fakat yöntembilimsel analizi tanytmaya çaly?ty?ym onlarca ki?i içinde bu kavramsal tasarymy yapma gayreti göstermen ve bunu da ba?arman bir yazgy oldu?u kadar cesur bir giri?im.

Ancak bu demek de?ildir ki yöntembilimsel analiz özel yetenek ve yo?un bilgi gerektermektedir. Hayyr. Sadece yeni bir yoldur o kadar. Ancak o yol.. da?da inatçy keçilerin sürdü?ü bir iz.. bu izi sürdürmek yöntembilimsel analizi mütemadiyen yapmak ve dü?ünceler tablo haline getirmeyi  ysrarly yinelemek ile mümkün. Böylece görsel kavramsal tasarymy ö?rendi?imiz, fikir için kullandy?ymyz ve tefekkür de yararlandy?ymyz kadar  bu sürekli yineleme ve aly?kanlyk ile ki?isel kullanymymyz olan  bir yol haline gelecektir.  Bundan sonra bizler bu yolla birbirlerimizi fikir ve görü?lerimizi payla?ty?ymyz ve aktardy?ymyz kadar da bu yol dahi bir dil haline gelecektir Yn?aallah.

I?te sizler bu yolu dile haline getirmeyi ba?latan ki?iler olacaksynyz. Kimsenin bilmedi?i, bilse umursamady?y, umursamy? olsa  bile önem vermedi?i, önem verse bile ciddi bir surette ka?yt ve kalemi alyp deneyime giri?medi?i özgün ve yeni bir anlatymy kullanyyorsunuz. Yn?aallah bunu bizden sonrakilere aktarma onur ve sevabyny kazanyryz.

?emanyn biçimi yerinde.. ortanyn iki yanynda sola  OLUMSUZ cehhennemi MANEVY olarak  yerle?tirmek OLUMLU cenneti MADDY olarak  sa?a koymak yani ?imali ve yemini kanatlary açmakla iki ucu daha net görmemize neden olmu?. Yalnyz sabryn kar?yty acul olmaly diye dü?ünüyorum. Elbette birbirinden siyah ve beyaz ya da do?ru ve yanly? olarak ayrylan bu iki ucun ortasyndaki ARADA geni? bir uzaklyk var.

Ystersen bu iki ucun arasyna ne yerle?tirebilece?imiz dü?ünelim…

Tevehhümü Ebediyet                               Ahiret Ynancy     

Gaflet                                                            Müteyakkyz

MANEVY CEHENNEM                                 MANEVY CENNET

Acul                                                              Sabir

Ydam-I Ebedi                                             Terhis-Teskere

Manevi cennet ve cehennemi birbirinden ayyran husus ile IMAN.

Yman-ly ya da iman-syz olmanyn mahiyetine ve derecesine göre yukarydaki yanlar çe?itleniyor.

?imdi bu çizdi?im seninkinden bir hasaret-acul kelimesi farky olan tablo kesin ve de?i?mez bir tasarym de?il.Bunu ?öyle de?i?tirmek istiyorum.

ACUL-YNKAR                                                   SABIR-?ÜKÜR

HYN-KYZB                                                      EMN-SDK

Ydam-I Ebedi                                             Terhis-Teskere

Buradan ?uraya geçiyorum: Yani ameli olan HAMD ile nazari olan DUA…

ACUL-YNKAR                  HAMD                      SABIR-?ÜKÜR

HYN-KYZB                      DUA                       EMN-SDK

Ydam-I Ebedi                                                   Terhis-Teskere

Burada hamd zahire yerle?tirilmi?, dua ise batynda yer almy?.

I?te bu hamd ve dua, yani hamd davasy ve hidayet duasy fatihanyn anasydyr.

Fatiha-I ?erife ise namazyn manasydyr. Demek maddi ve manevi olu?turan iman namaz ile AYDINLI?I ile cennetimizi parlatty?y gibi namazsyzlyk ya da namaza gereken kadar yeterli önem verilmedi?i gibi matla?tyracaktyr.

Bu durumu da ?öyle gösteriyorum.

ACUL-YNKAR                  HAMD                      SABIR-?ÜKÜR

MANEVY CEHENNEM     iman                          MANEVY CENNET

HYN-KYZB                      DUA                       EMN-SDK

Ydam-I Ebedi                                                   Terhis-Teskere

Ve duamy yineliyorum.. Cenaby biz ve sizi iman ve kur’an hizmetinde salik ve sabit kaim ve daim etsin.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanzi

BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma