Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: Mezarda Bir Gece(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
fazilet
Üye
Üye

Gönderilenler: 88

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: Mezarda Bir Gece
    Gönderim Zamanı: 15-Aralık-2010 Saat 04:06
Bir Zamanlar, Do?u’nun ?ehirlerinden birinde, zengin ve varlyk bir adam ölmü?. H...aberciler ve tellallar ?ehrin sokaklaryna yayylyp halka ?öyle seslenmi?ler:

“Ey ahali! Bildi?iniz gibi Veli A?a vefat etti. Önemli bir vasiyeti var. Ahiret hayatyna aly?abilmek için yardymcy aryyor. Kim mezarda geçirece?i ilk gecede ona e?lik ederse, Veli A?a’nyn servetinin yarysy kendisine verilecektir.”

Tellallaryn onca ba?yryp ça?yrmalaryna ra?men, kimse bu ilginç teklife talip olmaya cesaret edemedi. Ak?ama do?ru, ?ehrin en fakir adamlaryndan biri olan hamal, bakmy? ki, elinde mal olarak bir küfe ve ipten ba?kasy yok. “Hamal olarak yatar, a?a olarak kalkarym” diyerek ko?mu? ve diri diri mezarda gecelemeye talipli olmu?.

Ertesi gün, geni?çe bir mezar kazmy?lar. Bir tarafyna iyice kefenlenen Veli A?a’yy bir tarafyna da hamaly yatyryp mezary kapatmy?lar.

Az sonra sual melekleri çykyp gelmi?. “Ykisi de artyk bize emanet” diye aralarynda konu?uyorlarmy?. Biri:

“Öyle de..” demi?. “Zengin olan zaten burada kalycy, önce ?u hamaldan ba?layalym.”

Öteki melek bu teklifi makul görmü? ve hamalyn ba?ucuna gidip sorguya ba?lamy?lar:

“Dünyada malyn mülkün var myydy?”

“Alay etmeyin” demi? hamal. “Syrtymdaki küfeden ve ipten ba?ka bir ?eyim hiç olmady benim.”

“Öyleyse söyle bakalym” demi? melekler. “O küfe ile ipi hangi kazançla nasyl aldyn?”

Hamal ba?lamy? anlatmaya:

“Be? ki?inin malyny on kuru?a ta?ydym. Ykisini yedim sekizini sakladym. Ertesi gün de ayny i?i yaptym. Böyle böyle para biriktirdim. Yemedim içmedim, ucuza ta?ydym ve bunlary aldym.”

Melekler:

“Olmady” demi?ler. “Olmady hamal efendi. Falancadan aldy?yn para hak etti?inden çok azdy. Biz bunun hesabyny ondan soraca?yz. Filancaya da çok ucuza ta?ymy?syn, bunun da hesabyny ondan soraca?yz”

“Yyi ama..” demi? hamal. “hakketti?im parayy isteseydim, bana ta?ytmazlardy ki...”

“Sen merak etme” demi? melekler. “Nasyl olsa ikisi de buraya gelecek, o zaman biz soraryz bunlaryn hesabyny.”

Ve sorguya devam etmi?ler:

“Sen bir daha söyle bakalym. Kazandy?ynyn ne kadaryny yedin, ne kadaryny biriktirdin?”

“Vallahi” demi? hamal. “Genelde hep yary yaryya... On aldyysam be? sakladym, be? yedim. Yki kazandyysam, birini kenara attym.”

“Olmady” demi? melekler. “Bu i? hiç olmady. Sen hem kendinin hem de çoluk çocu?unun bo?azyndan kysmy?syn. Hem kendi nefsine, hem de onlaryn nefislerine zulmetmi?sin. Bu günahtyr bilmez misin?”

Hamal ne cevap verece?ini dü?ünürken kan ter içinde kalmy?. Ve bütün bir gece melekler sormu? o kyvranmy?, melekler sormu? o kyvranmy?.. Nihayet sabah olmu? ve mezary açyp onu dy?aryya çykarmy?lar.

Hamal bakmy?, kady efendi dahil bütün ?ehir kabrin ba?yna toplanmy?. Hatta mehter takymy bile hazyr bekliyor.

Kady, mezardan kendisini dy?aryya atan hamala:

“Aferin hamal efendi, kimsenin cesaret edemedi?i bir i?i yaptyn. Ama mükâfatyny da göreceksin. Artyk zengin bir adamsyn.”

Halktan bir alky? ve ‘Ya?asyn’ kopmu?.

Hamal:

“Ystemem! Ystemem! Vallahi istemem!” diye ba?yrmy?. “Ben, bir iple bir küfenin hesabyny sabaha kadar veremedim. Onca servetin hesabyny nasyl veririm. Kim isterse o alsyn. Hesabyny da alan versin!”
fazilet
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 16-Aralık-2010 Saat 07:13

Çok güzel bir öykü.. bilimde onu halkyn anlayaca?y hale getirmek için yapylan YDEAL öyküler / kurgular vardyr.. örne?in suredurum yasasy.. genelçekim yasasy gibi evrensel olgular bunlarla açyk ve seçik hale getirilirler. Bu anlatymlar gerçek ve real de?ildir  yani ya?anamamy? ve uygulanamamy?tyr. Fakat bu öyküyü anlatmakla  ideal bir deney yapylmy?tyr. Örne?in kimse uzayda bir ta? fyrlatmamy? ve duran bir ta? görmemi?tir. Fakat süredurum  öyküsünde: Uzayda haraketli olan bir cismin bir dy? etki tarafyndan durdurulmady?y (örne?in sürtünme etkisi ya da çekim etkisi gibi ) sürece sonsuza kadar devinece?i ya da duran bir cisme bir dy? etki tarafynda bir fiske vurulmadykça sonsuza dek durgun kalaca?y söylenir ve biz de buna inanyryz.  Yani devinen ya da duran her nesne  tüm sürede durumunu sürdürür ve  korur ve buna süredurum / atalet yasasy denilir. Kabul ederiz.  

i?te bu hikayede böyle... ya?ayan hiç kimse öyküde anlatyldy?y gibi kabire gitmemi? ve yatmamy? ve meleklerle sorgulanmamy?tyr...  Oradan dönüp ya?ady?y olayy anlatan olmamy?tyr.

Rüyalar vardyr fakat bunlar uyanykken de?ildir. Ancak  öyküde anlatylan  olay, aynen ya?anmy?  gibi bizi HESAP olgusunu anlatyr ve etkiler.

Ben elbette Allah’a Ve Ahirete inanyyorum. Hesapta haktyr, mizanda haktyr. Ancak  hesap olgusunun ve melek sorgusunun bu denli güzel anlatyldy?y bir öykü okumamy?tym. I?te bu öykü aynen sürüdürüm yasasy gibi hesap yasasyny anlatan ideal bir deney ve anlatymdyr.

Payla?ymynyz için te?ekkür ederim.

BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma