Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: Mehmet'im(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: Mehmet'im
    Gönderim Zamanı: 07-Aralık-2011 Saat 12:02
S.A.

Arkada?lar bizim bir Mehmet'imiz (kaç ay askerlik yapty bilmiyorum amma sanyrym 18 ay askerlik yapyp aslan bir mehmetçik olmu?tur) öyle yazylar gönderiyor  ki seçme mi seçme.. bazylary da seçme ancak belden a?a?y oldu?u için yukaryda yayymlyyamyyorum... hatta bazen benim gibi hocaya yazyp ba?tan çykarylyr my diye güceniyorum.

ahha bir yazy daha göndermi?:

1 ** Semer seçilirken, e?e?in fikri de?il, ölçüsü alynyr.

2 ** Direksiyonda e?ek varsa,kaputun içinde kaç beygir oldu?u neye yarar!..

3 ** Bir Padi?ah sahneye çykyp soytarylyk yapsa, yarym dakika beceremez, foyasy ortaya çykar.
Ama bir soytary, kimseye hissettirmeden yyllarca padi?ahlyk koltu?unda oturabilir... :-))

?imdi bu yazyya nereden bakarsan bak dört dörtlük bir anlam yüklenmi? müellifi anlatymyna.. amma bu anlamlary seçmek telif kadar olmasada ondan da a?a?y kalmayan bir yetenek.. buna  "anlamak" ki anlatmaktan kolaydyr amma o kadar da de?il.. yani bir tarafynda mütekellim gücü bir tarafynda da  muhatab gürü olan bir i?tir dillendirme...

Biz burada içerik ve bilgi payla?myyoruz.. amacymyz bu de?il.. anlamyn köküne eri?mek anlatymyn biçimini görmek ve göstermek istiyoruz.

Bunun için burada sadece bilgisi ve deneyimi olanlary de?il daha çok  alakasy ve meraky olanlary bekliyoruz. Anlyyorlarsa ele?tirilerini, anlamyyorlarsa sorularyny bekliyoruz. Sonra yöntembilimi anlamak için okyanus gibi hafyzaya yyldyrym gibi zekaya sahip olmakta gerekmez. Çünkü birikinti çapynda olan  hafyzama ve kaplumba?a hyzynda zekama yardym etmek üzere bu yöntembilimsel analizi çykardym...

Y?te onlar dü?ünceleri ile, görü?leri ile, sorulary ile ve daha güzeli ele?tirileri  ile konu?ma denilen konu ve komut kom?ulu?unu hep birlikte açmamyza yardymcy olacaklar.

Bizim Mehmet'in kendi yazysyny görmedim.. bir kaç satyr dahi olsa kendi yazysyny gönderse, benim için o muhte?em seçme yazylarynyn on tanesine bedeldir.. çünkü onda Mehmet var.. dillendirmesinin parmak izi var.. anlatymymyn ruhu var. Fakat lutf edip göndermesede seçmelerinde sözünün  izlerini ve özünün ruhunu gösteren payla?ymlaryyla aramyza yazylaryyla katylsa seviniriz.

Evet, arkada?lary bazylary okuyor okuyor ya da PAYLA?IYOR hiç yazmaya vakit bulamyyor. Bazylary yazyyor ya da benim gibi ÇYZYYOR hiç okumaya vakit bulamyyor.. Bazylary hem okuyor hem yazyyor.. i?te daha do?ru yolda olanlar bunlardyr. Do?ru yolda olmayanlar hiç okumayanlar ve yazmayanlar. Sade payla?anlar my ? Bizim Mehmet'in onlardan oldu?unu sanmyyorum. Yoksa bu kadar seçme yazy payla?amyz.

Amma bana gelince.. sadece gazete ve makale okumayy okuma saymyyorum.. bunlar gündelik me?galeler.. bende gazete haricinde, kur'an ve risale okuma dy?ynda,  okumaya ba?lyyorum arkada?lar.. bu aralar Tarihe merak sardym.. noksanym olan alanlary tamamlamaya çaly?yyorum. Kainat ve Dünya hakkynda eskiyen bilgilerimi tazelemeye çaly?yyorum. Ynsanbilim yapaca?ym diye kendime çekilmekten kurtulmaya çaly?aca?ym.

Ve öyle bir asyrdayyz ki arka?lar bilgi "ara"  kadar uza?ymyzda.. okumak görsel ?ölen.. yazmak bir senfoni.. payla?mak ise sadece  bir "kopyala"ya basyyor, bir "yapy?tyra" basyyor ve bir "gönder" basyyoruz.. o kadar.. evet,  basyyoruz sörf yapyyoruz, basyyoruz sörç yapyyoruz ve basyyorsunuz.. amma neyi ASIYORSUNUZ...

Ba?kasy u?runa kendinizi...pardon kendimizi..

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

not: 1. Buraya yazysyny almakla mehmet'imin semerini de?il de?erini gösterdim.
      2. Adyny anmakla direksiyona onu de?il kendimi oturttum.
      3. E?er böyle ise yani demek ki soytarylyk bir san'at, padi?ahlyk de?ilmi?.. oysa bu do?ru de?ildir insan yönetme san'aty olmayanlar yyllarca koltuklarda oturamazlar, otursalar ba?laryna demoklesin kylyncy hemen dü?er.

not:

A - Bu üç fikir bazy gerçekleri gösterirken, insanyn de?erini hafife almy?.. gerçek e??ekten bile a?a?y insanlar vardyr amma giydisi insanlyk kisvesi hürmetine onada saygy göstermek gerekmektedir.

B- Bir yazyyy yazmak.. iki üç kere düzeltmeyide sayarsan be? kere okumak demektir. Yazmak okumayy içerir.. Yazarken diline daha yakyndan bakarsyn.. yazarken anlatymyn disiplinini kazanyrsyn.. yazarken anlamy in?a ede ede.. an-l-am ya?amyn tutan ve tatan  çizgisini görür sözün ar'yny ve ad'yny ayyryrsyn... ve ben sizi bu çizginin hapishanesiyle uyaryyorum.. sonsuzlu?a uzanan çizginin ba?langyç noktasyna ça?yryyoru..  Ar.. harf ve  Ad.. isim demektir ki bunun toplamy olan SÖZ-CÜK  bu büyük bir emektir.. Çünkü isim bir cümlede kelam yapmakta kullanylyrsa KELYME olur.. bir kelime bir ulus tarafyndan yüzyyllar boyu olu?turulur. Hasyly dilinizi bilince dininizi daha iyi anlayacaksynyz.

Düzenleyen osmanziya01 - 07-Aralık-2011 Saat 12:23
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 09-Aralık-2011 Saat 15:40
Giordano Bruno‘nun  “iki ?ey “ hakkyndaki sözleri , 

Yki ?ey 'Kalitesiz Ynsan'yn özelli?idir:

1- ?ikayetçilik

2- Dedikodu 

Yki ?ey çözümsüz görünen problemleri bile çözer:

1- Baky? açysyny de?i?tirmek

2- Kar?yndakinin yerine kendini koyabilmek 

Yki ?ey yanly? yapmany engeller:

1- ?ahys ve olaylary akyl ve kalp süzgeçinden geçirmek

2- Hak yememek 

Yki ?ey ki?iyi gözden dü?ürür :

1- Demagoji (Laf kalabaly?y)

2- Kendini a?yra satmak (övmek, vazgeçilmez göstermek)

Yki ?ey insany 'Nitelikli Ynsan' yapar:

1- Yradeye hakim Olmak

2- Uyumlu Olmak

Yki ?ey 'Ekstra De?er' katar:

1- Hitabet ve diksiyon e?itimi almak

2- Anlayarak hyzly okumayy ö?renmek 

Yki ?ey geri byrakyr:

1- Kararsyzlyk

2- Cesaretsizlik

Yki ?ey ka?if yapar:

1- Nitelikli çevre

2- Biraz delilik

Yki ?ey ömür boyu bo?a kürek çekmemeni sa?lar:

1- Baskyn yetene?i bulmak

2- Sevdi?in i?i yapmak 

Yki ?ey ba?arynyn syrrydyr:

1- Ustalardan ustaly?y ö?renmek

2- Kendini güncellemek

Yki ?ey ba?aryyy mutlulukla beraber yakalamanyn syrrydyr:

1- Niyetin saf olmasy

2- Ruhsal farkyndalyk

Yki ?ey milyonlarca insandan ayyryr:

1- Sorunun de?il, çözümün parçasy olmak

2- Hayata ve her ?eye yeni (özgün, orijinal, farkly) baky? açysyyla yakla?abilmek

Yki ?ey geli?meyi engeller:

1- A?yrylyk (mübala?a, abarty, ifrat)

2- Felakete odaklanmy? olmak

Yki ?ey çözüm getirir:

1- Tebessüm (gülümseme)

2- Sükut (susmak)

Yki ?eyin de?eri kaybedilince anla?ylyr:

1- Anne

2- Baba

Yki ?ey geri alynmaz:

1- Geçen zaman

2- Söylenen söz

Yki ?ey ula?maya de?erdir:

1- Sevgi

2- Bilgi

Yki ?ey "hayatta önemli olan her ?ey" içindir:

1- Nefes alabilmek

2- Nefes verebilmek

"Allah, iradesini hakim kylmak için yeryüzündeki iyi insanlary kullanyr"

"Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kylmak için
Allah'y kullanyrlar. "

" Giordano Bruno (1548- 1600) "

Bunu da bizim Mehmet Bey göndermi?.. Nasrettin Ho ca'ya sormu?lar hocam bu sözlerin hepsi senin mi ?
Demi? ki benim ne kadar ömrüm oldu ki bunlaryn hepsini ben söyleyeyim.. yani anonim olan ve kayna?y belirli olmayan sözlerin tanynmy? birisine ba?lanmasy insanlaryn aly?kanlyklaryndandyr. 

Yani Bruno söylemesi bile.. bu gibi antika sözlerin batynyn Hallac-y Mansur'una ba?lanmasy normaldir.

Zaten sözün gerçeklik ve do?ruluk ta?yyan bir bilgi de?eri oldu söz söylenenini a?ar, umumun maly olur. Bunu falan ya da filan söylemi? önemi yoktur...

Burada önemli olan o sözü anlamak, ele?tirmek, uygulamak suretiyle o sözden yararlanmak ve yararlandyrmaktyr.    
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03