Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: Üstadın yazısı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
mustafa
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 81

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

Alıntı mustafa Cevaplabullet Konu: Üstadın yazısı
    Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2013 Saat 00:26
http://www.zaman.com.tr/aktuel/birimiz-dunyada-birimiz-berzahta-dahi-olsa-gorusmeye-mani-yoktur/2042024.html
Evet, Üstad Hazretleri okuma yazma bilmeyen bir ümmi değil sadece hızlı ve okunaklı yazı yazmayan bir kalemi varmış ki bu ihtiyacı da talebeleri karşılamış hem talebe hem kalem olmuşlar.
Bende üstadın yazısından ilham alarak, Osmanlıca kullanılan iki nokta yerine kullanılan düz (-) çizgiyi bırakarak onun iki nokta yerine kullandığı orjinal çizgiyi kullanmaya başladıktan sonra çok rahat ettim. Yazarken ve okurken bir noktaya iki noktadan ayırmak zor oluyordu ve düz çizide randıman vermiyordu. Üstadın kullandığı (zikzak)  çiziyi ya da (v) harfine benzeyen işareti kullanarak rahat ettim.
Bu gün bir tevafuk oldu mesleki sayfada aşağıdaki yazıyı yazdım:

Değerli Meslektaşlarım,

Bu yazıyı GÜNCE için yazmıştım fakat bir deklerasyon içerdiğiden
uyarıyı buraya yazdım gayrı ayarı siz yaparsınız, duyurulur...

Sevgili günce ve Sevgideğer gönlünce,

Baktım yazılanları ağır adamlar okuyorlar,
A.Ö, K.O ve MMK.
Onlarda biraz katlandıkları için okuyorlar.
Böyle herkesin okuyacağı ve de yararlanacağı yazılar yazmaya ne dersin.
Şu yan yana iki noktayı çok kullanıyorsun mesela söz duracaksa bir (.) noktayı koy. Yorulduysan ve nefes alacaksan ve aldıracaksan virgül (,) koy. Bu iki nokta (..) da neyin nesi kimin fesi ?
Hadi anladık söz uzayacakca üç nokta(...) koyabilirsen fakat bu ne virgül ne ne nokta olduğu belli olmayan iki nokta (..) da ne oluyor ?
İki nokta hem öyle yan yana olmaz üst üste iki nokta (:) olur. Şimdi dur şunu söyleyeceğim sana anlamına gelir.  Amma yan yana iki nokta ne işe yarar :

Yav sahi sen kendini göstermek için bir remz olarak mı kullanıyorsun ? Yoksa sende iki nokta koymak bir tik mi olmuş ?
Rahmetli Ecevit'in gözünü kırptığı gibi sende iki nokta tiki ile yazı dünyasına göz mü kırpıyorsun ?

Şimdi sözü sana verdin aha konuş:

Değerli kendi yazar kendine okurum,

Senin dokunduğun bu iki noktada daha dokunamadığın noktalar var.
Hakikat hiçte öyle sandığın gibi değil.. ben orada hem evet derim hem hayır derim.. biraz dokundun orası ne bitiren nokta ne de fasıla veren virgüldür "dır-değil"dir.. böylece yeni bir cümle için BÜYÜK harf başlatmam ve virgül için ayrı bir tuşa basmam ve sonuna da nokta koymam böylece kolayla konulan iki nokta hareketiyle zor kullanılan büyük harf ve virgül empulsundan kurtulurum ve böylece en evrensel yasa olan kozmik tembellik yasasına uyarım.

Diğer taraftan yan yana iki nokta; yaşam canlı ve diri olduğunu gösteren nefestir. Ya da dik dörtgen (iki öğeli) bir fesdir. Ya da şunu veya bunu gösteren öyledir veya böyledir. Hem düz yazıda bile yazarlar ve/veya bağlacına gerek duymuyorlar mı ? Hem yöntembilimsel analizin iki harfi olan eş zaman dikey eksen ve ard zamanlı yatay düzlemine işaret eden kafesdir.

Ve de önemli bir başka ayrıntı.. okurum olmadığından kendi kendine konuşun ve eseme yapan US'un dilini ve düşüncesini gösterir iki es'idir.
Kafes.. nefes.. fes.. ve es...

Zaten görev yerimin namı diğeri olan EFES'te oturuyoruz ve bu nefes oradan bize esmiş de olabilir.

Evet, sayın seyirciler pardon konuşmayan okuyucular ve okuyan konuşmacılar.. Biz SESLİ okudukça siz SUSKUN konuştukça bir noktayı benim için ve bir noktayı sizin için kullanmayı sürdereceğim.

Sağlıcakla kalın.

Mustafa BUĞUÇAM
SELÇUK (Efes) Yazeri

NOT:
Yani bir editörüm olsa iyi bir yazar olup yazerlik mesleğine ikincisini ekleyeceğim.. lakin çıkmadı.. mütekaid bir ağabeyime teklif ettim yüz vermedi.. hanım meşgul.. çocuklar meşgül.. personel meşgul.. meslektaşlar meşgul.. hasılı tüm okuyuculur ve yakın çevre meşgul ve biz de bu işgal edilen ülkeyi istila edemediğimizden adamızda adımları tek tek ataraktan adlandığımız dadalığımıza adanmış oluyoruz.. haydi hayırlısı

Düzenleyen mustafa - 22-Ocak-2013 Saat 00:37
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03