Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: kur?un kalem(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: kur?un kalem
    Gönderim Zamanı: 31-Mart-2010 Saat 18:05

düzeltilmi?:

DUZ YAZI

Ninesini bir mektup yazarken izleyen çocuk sordu:
- "Ya?adyklarymyz için bir hikaye mi yazyyorsun? Yoksa benim hakkymda my?"

Ninesi yazmayy kesti ve torununa ?öyle dedi:
- "Aslynda, senin hakkynda yazyyorum. Fakat kelimelerden daha önemlisi, kullandy?ym Kur?un Kalem.
Umarym büyüdü?ünde sen de bu kur?un kalem gibi olursun."

Çocuk merakla kur?un kaleme bakty.
Özel bir kalem gibi görünmüyordu.
- "Fakat daha önce gördü?üm di?er kur?un kalemler ile ayny!"

- "Bu, senin nasyl bakty?yn ile alakaly. Kur?un Kalemin 5 önemli özelli?i vardyr, ki sen onlara sykyca tutundu?unda ömrün huzur içinde geçecektir."

Birinci özellik:
Harika ?eyler yapabilirsin ama atty?yn adymlary yönlendiren bir el oldu?unu asla unutma.  Bizim için bu el Tanry dyr ve her zaman kendi kudretiyle bizi O yönlendirir.

Ykinci özellik:
Zaman zaman her ne yazyyorsam durmam ve kalemin ucunu açmam gerekir. Bu kaleme biraz acy çektirse de sonuçta daha sivri olmasyny sa?lar.
Bu yüzden bazy acylara gö?üs germeyi ö?renmelisin, bu acylar seni daha iyi bir insan yapar.

Üçüncü özellik:
Kur?un kalem, yanly? bir ?ey yazdy?ynda bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanyr.  Yapty?ymyz bir ?eyi sonradan düzeltmenin kötü bir ?ey olmady?yny anlamalysyn, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli ?eylerden biridir.

Dördüncü özellik:
Kur?un kalemin en önemli kysmy, kalemin yapyldy?y ah?aby ya da dy?ary yansyyan ?ekli de?il,  içerisinde yer alan kur?unudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmaly, en çok onu korumalysyn.

Be?inci özelli?i ise her zaman bir iz byrakmasydyr.
Ayny ?ekilde sen de hayatta yapty?yn her ?eyin bir iz byrakaca?yny bilmeli ve her hareketinin farkynda olmalysyn.

Paulo Coelho

Düz yazy dünyanyn en me?hur adamlaryndan SYMYACI adly eserin yazarynyn çok müthi? bir temsili.. bu temsilde be? dersin tümümü birden a?a?ydaki anlam çerçevesinde gösterdim. “El”’i merkeze aldym.. sol üste “kur?un”u sa? üste ise “kalemtra?”y yerle?tirdim. Sa? alta “kelam”y ve sol alta “silgi”yi yerle?tirdim.

Kelam kalemin izi kur?un ise kalemin içidir.

Kalemtra? içe byçaktyr, silgi ise ize darbedir.

Bütün bunlar tablonun çarpy (x) ekseninde yer alyr.

Böylece tablonun arty (+) ekseninde ba?ka konulary söylemek imkany do?ar. Ancak bundan önce tablonun öze?indeki isim ve harf noktalaryna dikkat çekmek isterim.

Coelho’nun asyl ders vermek istedi?i noktalar bu anlamlardyr.

Güzellik ve Yetkinlik ile Adalet ve Sorumlulu?un do?masydyr.

Kalemi kullanan el bunlary yazmak istiyor ancak bu kalem canly, akylly, özgür ve özel bir kalem oldu?undan verilen temsilin örnekli?i  ile gerçeklik arasynda önemli ve büyük farklar var. Kalem bir kapy kolu gibi YLAHY ELE  tamamen itaat etse idi verilen ders tamamen gerçekle?ebilecekti.

Fakat kullaryn ço?u kapu kulu oldu?u için noksanlyklar ve kusurlar do?ar.

Kapy kulu, kapy kolu oluncaya de?in bir fyryn ekmek yemesi gerekir.  

Canly, akylly, özgür ve özel bir kalem olan insan iki yanly bir varlyktyr.

Halka dönük ba?arysy ve mutlulu?u oldu?u gibi Hakk’a yönelik erdem ve kutlulu?u dahi bulunuyor. Bu kalem ?erlere fail olmasyna ra?men hayra ancak kabildir. Bu yüzden kazancy kesî’dir ve kurtulu?u vehbî’dir.

Çünkü HARF olarak ba?kasyny gösterirken YSYM  olarak kendisini gösterir.

Bir sayfada anlatylan anlam, anlat çerçevesinde de yansytylyyor.

Hem de iki kat fazlasyyla.. akylda daha kalycy olarak.

Gelelim yerle?tirme ilkelerine…

Yerle?tirmede sola halky sa?a hakky yerle?tirdim.

Sa?a öncelik ve  üstünlük tanydym.

Naili alta saili üste koydum.

Çünkü kesb ve vehb daha kapaly ve syrly,

fail ve kabil daha nurlu ve açyk.

Aslynda kalemin içi olan kur?un ile kalemin izi olan kelam birbiriyle

yer de?i?tirebilir. Hatta kur?un sol alta ve kelam sol üste de konulup daha ba?ka bir yerle?tirme yapylabilir. Hatta her ikisi sola  de?il de tamamen sa?a alynabilir.

?imdi ?emanyn (x) sy ile (+) arasynda ba?lanty kurmak istenirse daha ince noktalary da dü?ünmek gerekir ve böylece terimleri yumurtalara yerle?tirme ?ekli de?i?ebilir ve düzeltilip geli?tirilebilir.

?imdilik bu haliyle yetinelim.

Amma siz bu yer de?i?tirmelere ve de?i?tirme serbestli?ine bakyp tela?a dü?eceksiniz… Terimleri yerle?tirmede bir düzen olmasyny isteyeceksiniz. Çünkü aly?my?yz kurallara uymaya.. elbette yöntembilimsel analizde ilkeler ve kurallar var. Ady yöntem zaten.. yöntemde daha basit düzen demektir aslynda. Ancak çok yüksek ve çok soyut bir düzendir ve kurallary ince, ko?ullary duyarly ve ilkeleri ise sadedir. Fakat bu hemen görünmez.

Üzerinde u?ra?a u?ra?a bu karga?anyn hakkyndan gelece?iz.. sabyrly olun.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANÎ  yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

www.osmanziya.com

www.mustafabugucam.com.tr