Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya  
Mesaj icon Konu: ankara Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3347

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ankara
    Gönderim Zamanı: Bugün Saat 08:19
Seks ticareti
Din ticareti
Paradan para kazananlar
Emeksiz para yiyenler
Bilinen ve bilinmeyen dertler
Bir yanda

Banknot kağıdi
Oy pusulasi
Diploma levhası
Atama belgesi
Başka bir yanda..

Bu kağitlardaki

Ekonomik..
Politik..
Epistemik..
Etik

Degerlerin partiler paravana ve ideolojilere paravana ve paratoner edilmesi başka bir yanda..

Kaç yan saydim ?

Üç mu ?

Bir dörduncusu olmasi lazim..dedim ancal Selim Ateş Yazerim bir duzineden fazlasi önemli kalemler çikardi.. zorlugu kolayliga çevirmek icin pek çok koşullara.. kurallara.. kararlara basvurmak gerekiyor. Genel sorunlar ve ozel problemler arasi pek cok mes'eleyi
halletmek cesitli faktorlerin turlu aktorlerin toplanmasini gerektiriyor.

Kaç saydım sorumu Selim ATEŞ Yazerim şu yanıtı verdi:

4. Medya manipülasyonu:
Gerçeklik algısını saptırarak kitleleri yönlendiren, çıkar gruplarının kontrolünde bir araç; toplumu bilerek ve isteyerek yanıltan bir yanda.
5. Tüketim kültürü:
Sürekli daha fazlasını istemeye yönlendirilen bireylerin, ekonomik döngünün parçası olduğu; ihtiyaçların değil, yapay taleplerin öne çıkarıldığı bir yanda.
6. Teknoloji ve gözetim:
Dijital dünyanın özel hayatı sürekli izlediği, bireylerin mahremiyetini kaybettiği, gözetim ve veri kontrolünün yaygınlaştığı bir yanda.
7. Çevre tahribatı:
Doğal kaynakların acımasızca sömürülmesi, ekosistemlerin yok edilmesi ve doğanın ticari bir meta haline getirilmesiyle oluşan bir yanda.
8. İşsizliğin görünmeyen boyutları:
Ekonomik tartışmalarda görünmeyen, vasıfsız işlerde çalışanlar, geçici işlerde hapsolmuş bireyler ve mesleki tatminsizlikle şekillenen bir yanda.
9. Küresel adaletsizlik:
Zengin ile fakir ülkeler arasındaki uçurumun büyüdüğü, kaynakların korunması ile sömürülmesi arasındaki büyük farkın olduğu bir yanda.
10. Eğitimde fırsat eşitsizliği:
Eğitimdeki kalite ve imkan farklılıklarının uçurumlar yarattığı, diplomanın iş güvencesi yerine sembolik bir kağıda dönüştüğü bir yanda.
11. Sosyal medya illüzyonu:
Kişisel kimliğin sosyal medyada sürekli yeniden inşa edildiği, sahte başarılar ve mutlulukların rekabete dönüştüğü bir yanda.
12. Göçmen krizi:
Savaşlar, yoksulluk ve adaletsizlik yüzünden ülkelerini terk eden milyonlarca insanın, yabancı topraklarda dışlanması ve ötekileştirilmesiyle ortaya çıkan bir yanda.
13. Sağlıkta özelleştirme:
Sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi ve ticarileştirilmesi sonucunda, yoksul kesimlerin tedaviye erişiminin kısıtlandığı bir yanda.
14. Gıda güvenliği:
Gıda üretiminin dev şirketlerin elinde yoğunlaşması, doğanın zehirlenmesi ve sağlıksız ürünlerin topluma sunulmasıyla oluşan bir yanda.
15. İklim değişikliği:
Sanayi ve tüketim kültürü ile tetiklenen, dünyanın ekosistemini hızla bozan, toplumsal ve doğal felaketlere yol açan bir yanda.
16. Kimlik siyaseti:
Toplumların kimlik, etnisite, cinsiyet ve din üzerinden kutuplaşması, ayrımcılık ve nefret söylemiyle şekillenen bir yanda.
17. Kapitalist rekabet:
Sınırsız kâr hırsıyla firmaların birbirini yok etmeye çalıştığı, insan ve doğa kaynaklarının sınırsızca sömürüldüğü bir yanda.
18. Zamansızlık:
Modern yaşamın hızlanmasıyla insanların nefes alacak vakit bulamayıp tükenmişlik yaşadığı, ruhlarını doyuramadığı bir yanda.
19. Sanatın metalaşması: Sanatın bir ruhsal ifade aracı olmaktan çıkıp, ekonomik ve ticari bir meta haline getirildiği, değerinin maddi kazançla ölçüldüğü bir yanda.
Bu yanlar her biri birbirine eklenerek, modern dünyanın karmaşıklığını, zorluklarını ve karşılaşılan çelişkileri farklı yönlerden ortaya koyuyor.
Selim ATEŞ

Selim Bey kardeşi teşekkürlerimi ilettim ve dedim ki:

Konuyu aydinlatmak
Sorunu dillendirmek
Sorundan sorular çikarmak
Sorunlar yanitlamak
Yanitlardan çözumler çikarmak
Rapopiru yekili kurullara taşimak
Çözumleri tartişmak
Karar vermek
Onaylamak
Uygulamak

SELİM Bey Kardeşimizin sıraladıklarını burada listeleyelim:

1.Medya manüplasyonun
2.Tüketim kültürünün ısrafa yönelmesi..
3.Teknoloji ve gözetimin kişinin özelliği ve güvenliğini
4.Çevre tahribatı ile ekolojik yaşamın bozulması
5.İşsizlik sorunu
6.Küresel adaletsizlik ve sömürü
7.Sosyal medyanın yönlendirmesi
8.Sağlığın özelleştirilmesi ve ticarileştirilmesi
9.Gıda güvenliğinin bozulması
10.İklim değişikliği
11.Kimlik siyaseti ile yapılan bölücülük ve ayırımcılık
12.Kapitalist rekabet
13.Kişinin kendine zaman ayıramaması
11.San'atın metalaşması ve ticarileşmesi

Burada sayılan 11 maddeyi şu iki soruna indirgiyorum.. indirgenmeyen SAĞLIK SORUNLARI eleştirisini haksız ve yersiz biliyorum.. çünkü Ankara da ikisini yani etlik ve bilkentte de ŞEHİR HASTANELERİNDE muhteşem hizmeti gözümle gördüm.. çevre tahribatı kişilerin kendine zaman ayıramaması gibi çok küresel ve pek bireysel sorunların ülkenin ana sorunu olarak görülemez.. ancak diğerleri iki ana genel ve kuresel olarak başlıkta toplanabilir.

1. Teknolojinin bizi giderek DOĞA'ya YABANCILIŞTIRMASI
2. İdeolojinin giderek insanı insandan UZAKLAŞTIRMASI
Bu iki ana soran ülkemizin değil dünyanın genel problemidir.

Kulturel etkiyle GÜR ile sosyal hayatta KARŞILIKSIZ yarar.. askeri GÜCLE politik DANISIKLI karar.. ekonominin ortakaki KARSILIKLI çikarini İŞ'ini etkiler.

Buradaki Güç ve Gür arasındaki İŞ sorunu şu tabloyla gösterebiliriz.   

Düzenleyen osmanziya - Bugün Saat 15:47
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 15:47

ŞFA

Şerefli Fatiha Anahtarı

ŞBH

İfratlı ŞÜHBHE Tefritli TEŞBİH

DILDUS

Dil ve Düş

Ankara
İlk tablo ŞFA
Şerefli Fatiha Anahtarı

Ortadaki tablo ŞBH
İfratlı Şübhe ve tefritli Teşbih

Son tablo DILDUS
Dil ve Düş

" … İbn Mesud r.a’dan. Şöyle der : Kim sana hakkı getirirse kabul et, getiren kimse velev ki buğzettiğin uzak kimse olsa da. Batıl kimden gelirse gelsin, onu reddet, getiren kimse velev ki sevdiğin yakın kimse olsa da ...."
Hilyetü'l-evliya : 1/134 - Şerhu’s Süne : Hayatu’s Sahabe : 4.c.342.s

Teşekkur ederim.. bu bilimsel tavır yüzunden müslüman sahabe.. önceki hayatını "zamanı cahiliyetimde" diye anar. Ancak ilk dört yüz yildan sonra bu ilmi yaklaşım tamamen kaybolmuş müslüman kainat ve insan kitabina bakmaz olmuş ilmin yerini tamamen "kuru" iman almış bu da "kör" taassuba yerini bırakmış.. bu da bizi bu günkü bilimsiz ve kuvvetsiz "kor" dünya ile yakıyor. Islam dunyasi bu halde iken bati da tam tersine HAKK kitab KUR'AN noktasina gelimemiş elinde hakikattan edindigi bilim ve kuvvetle ZEHIRLENMİŞ hukukun insan hak ve hurriyetleri sozde kalmiş.. iktisatsiz israf ve adaletsiz zulumle hem kendini yakiyor hem bizi ateşe atiyor.. diye düşünuyorum.

osmanziya 21.10.2024 ankara

07:19

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 15:51

Dikkat ve heyecan arasinda SEKİNET
Aks ve hads arasinda BASİRET
Basiret ve seminet arasında MEŞİET
Yani bi şi et.. hareket.. fiil.. amel her neyse..

32 diş son koşullar.. ondan once 208 kemik gerekiyor..

Terakkinin içinde SUKUT
Tedeninin içinde SUIUD
Kavinin içinde ZAAF
Zayıfın içinde KUVVET
Yani her şey icinde ZIDDINI taşimasi bir kanunu şeraittir.

Ancak bundanda bir kavaidi şeriat çıkartilmasi gerekir.
Bu gun 21.10.2024 FETO gitti.. dort beş sene önce onemli bir Hoca.. Sayın Cevat AKŞİT hoca.. vefat ettigini soylemişti.. suçluyu iade talebi de olmuyordu.. şimdi açıklama ZAMANI gelmiş..
Resmi ve sivil ile evrensel ve tarihsel yanlar..
Risalet ve velayet ile ubudiyet ve rububi yanlar..
Imkan ve vucub ile itikad ve esbab
yönler

Ankara PURSAKLAR Beldesinde.. yer.. yıl 21.10.2024 08:42
Kultur DUNYA Uygarlik
ICTIHAD dil CİHAD
Kimse DİN Nesne
AR at AD

Düzenleyen osmanziya - Bugün Saat 16:02
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla