Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim  
Mesaj icon Konu: av Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 3162

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: av
    Gönderim Zamanı: Bugün Saat 07:05

Insan..
Kainat..
Kur'an..
Muhammed..
Dunyanin 4 buyuk Penceresi..

Dunya
Dil
Din
Hakkinda ne biliyoruz ?

Bu sıradadigim iki sutundan birinci pencerelerdir.. ikincisi ise dunyanin diregidir.

Bu direge de YATAY bir cizgi çekeceğim:
Yarın.. Bugün.. Dun.

Bunlarin hepsine WORLD.. MOND.. ACUN.. diyebilirim. Acun ölüyse ona DUNYA diyorum.. diriyse ÂLEM

Gerçek.. şimdi burada yaptığımız DİYALEKTİKTE.. dilde ve düşde.

Düzenleyen osmanziya - Bugün Saat 07:15
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 07:39
Acaba neyin içinde yaşıyorsun ?

https://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=2465&PN=1

Yer küresinin üzerinde mi ?

Bulunduğun şehirde mi ?

Oturduğun evinde mi ?

Bindiğin arabada mı ?

Uyuduğun bedeninde mi ?

SOMUT Kişi katmanın da mı duruyorsun ?

Olaylar katmanında mı yaşıyorsun ?

Olgular ve fikirlerle kurulu SOYUT dünyanda mı ?

Belki hepsinde ve belki de hiç birinde..

Hayalı hazır ile vehmi hatır zemini olan bir imgeleme ve irdeleme dünyasında tahayyül ve tevehhüm etmektesin..

İşte bu kişi, olay ve olgu üçlüsünün oluşturduğu AR (harf) dünyası karşısında bir AD (isim) dünyası bulunuyor.. ve sen tam bu ikisinin ortasında yer alan AT'sın.. nesnelerin AR'ı nı yüklenen ve kimselerin AD'ını taşıyan bir OLANAK üzerine binmişsin.. var desen değilsin.. yok değil değilsin.. hem var hem yok bulunabilir misin.. ne var ne yok olabilir misin ?

Anlamıyor musun ?

Anlamak kolay mı sanıyorsun..
Düşünmeden anlamak olası mı ?
Anlamadan inanmak olanaklı mı ?

Hem anladıklarını GERÇEKTEN anlıyor musun ?
Gerçek ne demek ?
Gerçeklerin gerçekten gerçek mi ?

Gerçeğin DOĞRU'dan farkı nedir ?

Bütün bunlara bir yanıtın var mı ?
Eğer varsa tüm bu anlattıkların kör BİR öykü ve boş BİR oyun olmaktan nasıl KURTULUR.. yoksa kurtulunmaz BİR dünyada kaçınılmaz olarak mu bulunuyorsun ?

Kaçınılmaz olarak doğdun ve kurtulunmaz olarak ölüyorsun tüm bu bildiklerin ne anlama geliyor...

Saçmalama.. toplalama..
Olasılık.. ölesilik
olanak.. olanak
belirsizlik.. belirlilik
sırasızlık.. sıralılık
düzensizlik.. düzenlilik
Gelişi güzellik.. gelişi çirkinlik..
Rast gelelik.. rast gelmeyelik
Başı boşluk.. kıçı doluluk
Özgürlük.. kölelik
Sonsuzluk.. biticilik
Kalıcılık.. geçicilik
Tekillik.. teklik
Hiç birilik.. içlik.. dışlık.. HİÇLİK
Hepsilik.. iş'lik.. de'lik.. HEPLİK
Birlik.. çokluk.. azlık..

Tüm bu nicelikler.. nitelikler ve özellikler başına örülmüş çorap ve kafana konulmuş sepet olduğunu anlaman için DÜŞÜNME'ye boş vermemin gerekiyor.. Eğer sürekli başkalarından bilgi alıyor.. bunlarında öğrendim sanıyorsan.. bu DOLU kafanda bunlardan dolayı BOŞ bir yer kalmıyorsa.. işin zor arkadaş.

işte bu işlerin kolay olması için YBA çağrısı yapıyoruz.. ona sen iltifat etmiyorsun.

Sayılarımla.. sağlıcakla kalınız. osmanziya 08.09.2024 üçyol izmir   

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 07:55
Dünyayı biraz daha sadece anlatayım dedim..

âlem
dünya
world
mond
cihan
acun

Bizim iki dünyamız bulunuyor.. biri dışarıda yaşanan genel dünya bir de kendimizin yaşadığı özel dünya.. eski tabir UMUMİ dünya ile HUSUSİ dünya.. insan çoğu zaman hangisinin GERÇEK olduğuna karar veremez.. hem GERÇEK nedir.. ya da gerçek ne kadar GERÇEK bilemez.. bununla beraber herkesin GERÇEK bildiği bir gerçek bulunur.

En kısa tanımı, gerip çektiğimiz şey elimize geliyorsa gerçektir.
Benim tanımım somut ve tikel nesnelerdir.. yer attığında ses çıkaran bir DONANIM ise buna dar anlamda GERÇEK diyebiliriz

Fakat sana kuşku (şüphe) ve keşke (nedamet) ile kızgı (gazab) ve küsküden (hased) ibaret KARANLIK bir gerçeği de söyleyebilirim.. ki bu karanlığın bir ucu köklü ÜZÜNTÜ'dür bir ucu köklü KORKU.. bunlar o derece temellidir ki cenneten uzaklaşman ve cehenneme yaklaşman.. bizi yaşatmayacağı için bunlardan UZAKLAŞIRIZ.. kaçarız.. unuturuz.. yok sayarız.. yok sanırız.. göz ardı ederiz.. bunun için KALBLER ancak Allah'ın zikriyle ve onun anımsanması ve hatırlanmasıyla dinginlik ve sakinlik bulur.. denilir. Dinin ve dindarlığın kökeni bu.. dinden ve dindarlıktan kaçsan bile yine buna benzer bir din icad edersin.. işte insan böyle SAHTE bir dünyada yaşar.. hem dinden kaçar hem kendine bir din yapar.. dinden kaçmanında gerekçeleri bulunur. kendi dinini yapmanın da gerçekleri olur.. ancak vardır ya da yoktur diye bir iddiaya girdiğinde o zaman vardır ve yoktur ile olur ve olmazı birbirinden ayırman gerekiyor.

Her ne ise benim yazılarım anlaşılmaz.. zaten çoğu yazarı bir kaç okumayla anlayamazsın.. bir süre okuman lazım ki anlayabilesin.. benim gibi hazır açık ve seçik sehil yani anlaşılır yazmaMAya gayret edeni hiç anlayamazsın..

Sonuçta bu cihan bir mektuptur. Bende bu mektubu bu yazıda biraz açmaya çalıştım.

Saygılarımla.. sağlıcakla kalınız. Osmanziya 08.09.2024 üçyol izmir 07:55

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 11:28
"Saçmalama" olarak görülen ancak "Toplalama" hazırlayan bir yazıydı sildim.. bir şey dağıtılmadan toplanmıyor.. bozulmadan onarılmıyor.. doğuyorsun ve bir düzen kuruyorsun ve ölüveriyorsun ve bütün düzenin bozuluyor.. doğumun olum, ölümünde düğüm olduğunu anlamadan.. kaçınılmaz doğum ve kurtulunmaz ölüm arasında kalıyorsan bir ömür.. yaşamın bir anlamı bulunur mu ve ölümün bir amacı olur mu ? Bütün bunlar bir öğrenme süreci ve dil edinme ereci olan "düşünme ve anlama ve inanma" aşamalarının sağlam ve sağlıklı işletilmesidir. Ancak bu ni'met ve imkan ve fırsatlar herkese "nasib" olmuyor.. kimi aşkın sekeri kimi ışkın mekeri ile yürüyen TEKER ile yuvarlanıp gidiyor.. yaratılıştan kendisine verilen ilgi ve tutku ve arayış çalıştırılmadan burada göcüp gidiyorlar.. ben yine sildiğim yazının linkini vereyim.. belki kafayı silkelemek isteyen çıkar...   
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide